| Moisie a întrebat:

Plecand de la constructia logica precum ca A crede = A nu stii si A nu stii = A fi prost, credeti ca este folositor pentru un tanar care intra in viata sa fie prost, intr-o lume concurentiala in care nu conteaza ceea ce Crezi dar conteaza enorm ceea ce, si cat STII?
Credeti ca o societate formata din oameni nestiutori are sansa sa ofere o viata mai prospera membrilor ei decat o societate formata din oameni inteligenti?
Credeti ca este vreo legatura intre faptul ca Romania este ultima tara din UE din absolut toate punctele de vedere si faptul ca este fruntasa in UE la credinta a proasta?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......untem-cea/

29 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Plecand de la constructia logica: "A = Frunza verde loboda", rezulta ca "B = Curge apa-n lift"
Deci "C = Cum va fi vremea maine?"

| Moisie explică (pentru Radu284):

Vremurile vor fi catastrofala intr-o tara ca Romania in care in loc sa se formeze OAMENI... se distrug tineri!

| Radu284 a răspuns (pentru Moisie):

Nu neg ca vremurile nu vor fi poate cele mai bune pentru Romania, dar nu din cauza ca romanii sunt religiosi se intampla asta.

| Moisie explică (pentru Radu284):

Si din cauza ca sunt religiosi si din cauza consecintellor religiei, adica prostia, dar mai ales iluzia unei solutii individuale, pentru ca asta iti promite religia!
Si ce vedem?
Vedem o societate dizolvata in care oamenii se inghesuiesc ca vitele sa linga un ciolan sfant, calcandu-i in picioare pe toti din jur. pentru ca numai Lui Insasi si familiei sale sa-i fie bine!
Aceasta este cea mai bestiala arma de a distruge o societate, iar Romania va fi distrusa de acest model religios!

| Radu284 a răspuns (pentru Moisie):

Ai auzit de un nene, Nietzsche? A zis o chestie foarte interesanta: "He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you"

Tu ai devenit la fel de fundamentalist ca cei pe car eii acuzi, daca crezi ca toate probleme Romaniei (probleme extrem de complexe, cu foarte multe cauze) se trag din cauza religiei. Aceeasi religie care se gaseste si in America de exemplu, tara cu cea mai mare economy (GDP). Sau Brazilia, a 6-a economie din lume.

| Moisie explică (pentru Radu284):

In mod sigur Nietsche nu a spus chestia asta in engleza, ci probabil in germana! ..asa ca daca esti tare in citate, macar spune/le in limba in care au fost scrise/spuse!
- Pe de alta parte, nu persoana mea este "ciuca bataii", ci schema logica din intrebare care vrea sa atraga atentia catre CATASTROFA spre care se indreapta Romania incepand cu anul 89!
- Nu draga, in America nu exista ortodoxie decat asa ca un fel de floare rara spre care cateii isi ridica cate un picior, iar pocaitii si catolicii nu se calca in picioare cum o fac vitele ortodoxe, anima(la)ti de solutia individuala ca numai lor sa le mearga bine, ci acolo se promoveaza "solutia colectiva" pentru ca "minunile" se fac in colectiv in societatile dezvoltatedeci exact invesul modelului ortodox care este un mare pericol pentru societate pentru ca la capatul firului NU raspunde nimeni de nimic. In schimb in vestul Europei pina si Regii si Imparatii dadeau socoteala cuiva, si anume Papei, ceea ce in ordoxie se oprea la Voda!
- Tot asa cum exista predicatori sarlatani, trebuie sa existe si predicatori care spun adevarul si sa demaste sarlatania, mai ales daca este religioasa, dar asta nu inseamna ca sunt fanatic, ci doar activ pe taramul meu la fel cum sarlatanii de preoti sunt activi pe tarlaua lor pe care cultiva minciuna si sarlatania!

| Radu284 a răspuns (pentru Moisie):

Ok, deci solutia ar fi sa scapam de ortodoxie, si sa ne apucam de. protestantism? happy Sau de catolicism?

"Tot asa cum exista predicatori sarlatani, trebuie sa exista si predicatori care spun adevarul"

Pai atunci incepe sa spui adevarul. Mai ti tu minte ce ziceai de semnalul la telefon, ca nu se propaga la infinit? happy

| Moisie explică (pentru Radu284):

Nu draga, solutia este sa ne intoarcem cu fata catre stiinte si sa lasam in urma noastra ce este vechi si perimat!
Ti-am raspuns dandu-ti un exemplu sa intelegi de ce e PERICULOASA ortodoxia si celelalte forme de crestinism nu.
Pai exact asta si fac, si anume combat minciuna si sarlatania religioasa si nu undele electromagnetice, si acuma sustin acelasi lucru, si anume ca ceea ce vorbesti tu la telefon nu se propaga la infinit, ci se pierde undeva, daca s-ar propaga la infinit nu mai era nevoie de atatea antene care sa acopere spatii!
Sau crezi ca acele antene se fac a proasta?

| Radu284 a răspuns (pentru Moisie):

Zicea la inceput ca religia (credinta) noastra e cea care duce la ruinarea economica a Romaniei. Deci pe cale de consecinta, credinta americanilor si a brazilienilor este ceea ce duce la progresul lor economic. So. ca sa progresam si noi ca ei ar trebui sa le adoptam credinta, nu? happy

Si deci tu menti faptul ca acel camp electromagnetic generat de telefon nu se propaga la infinit, right?

| Moisie explică (pentru Radu284):

Ce prostii esti in stare sa debitezi!
Evident ca ortodoxia va duce la ruinarea Romaniei, dar asta nici pe departe nu inseamna ca alte religii duc societatile catre progres!
Religiile vor duce la progres si dezvoltare economica atunci cand se vor preocupa de cercetarea stiintifica in loc de credinta a proasta!
Prosperitatea vine intotdeauna din stiinta si nu din credinta, e adevarat ca exista religii care sudeaza societatea in loc sa o dezbine asa cum o dezbina ortodoxia, dar cum am mai spus progresul vine de la stiinta... sprijinita de oameni care au adoptat si inteles "solutia colectiva"!
Religia poate inchega o societate si da stabilitate acelei societatii, asa cum vedem in cazul religiei mozaica ai carei membrii au ramas uniti desi au fost raspanditi in cele 4 zari si nu se calca in picioare ca animalele sa linga scuipatii de pe icoane!
Ortodoxia este o religie straina Romaniei (de ex Teoctist milita impotriva UE si NATO ci visa ortodoxia PanSlavista cu sefia la Moscova, adica o religie antipopulara si antiromaneasca si asta vedem in istorie ca ortodoxia se exprima in limba SLAVONA, si nu in limba ROMANA, si"romanismul" nu a fost sustinut si dezvoltat de BOR, ci de greco-catolici sustinuti finaciar de masonerie si tolerati de Biserica Catolica a Romei.
- Evident ca undele telefonice nu se propaga la infinit, ca altfel nu ar mai avea nimeni nevoie de Roaming! Sau?

| Radu284 a răspuns (pentru Moisie):

So. credinta este de vina pentru situatia romaniei, dar din cauza (sau datorita) faptului ca in america si brazilia nu este ortodoxism, este ok. Totusi religia nu are un rol pozitiv acolo, ci stiinta. Dar la noi, for some reason, stiinta nu are un rol pozitiv, nu? ca si noi avem sttinta.

In legatura cu undele telefonului, cam unde se opresc ele? La ce distanta? Si ce se intampla cu energia care a fost folosita pentru a crea undele? Dispare?

| Moisie explică (pentru Radu284):

Nu credinta ma... ci modelul ortodox!
Tu esti liber sa crezi si in dopul de la sticla de citro, ca nu de acolo vine raul!
Raul vine din "modelul ortodox" care ofera iluzia Solutiei Individuale, dar solutia individuala nu duce la progresul societatii ci la distrugerea ei, asta cu atat mai mult cu cat ortodoxia este un model bazat pe sarlatanie. lacomie si curvie, intr-un cuvand imoralitate!
Nu noi nu avem nici stiinta si nici cultura, ci doar prostie tripla, noi nu suntem capabili sa facem nicio simpla caramida, ca de aia le importam, si nici macar o telemea buna, desi de 2000 de ani tot facem telemea.
- In legatura cu undele telefonice, ele se opresc de obicei la cateva zeci de km dupa granita, adica atunci cand nu mai auzi nimic la telefon(asta desi ar trebui sa auzi pina la infinit) si simti ca-ti pare rau ca nu ai Roaming?

| Radu284 a răspuns (pentru Moisie):

Pai stai asa, ca tu ai pelcat de la premiza ca daca crezi = esti prost. Nu ai mentionat nimic legat de ortodoxie la inceput. Deci teoretic, daca s-ar schimba credinta din ortodoxism in catolicism sau protestantism, ar fi mai ok, right?

Si daca undele telefonului se opresc la cateva zeci de km de granita. ce se intampla cu energia care a creat undele alea? Vreau un raspuns, ca tu esti baiatul cu stiinta. Eu sunt doar unul care crede ca prostul (desi nu sunt nici crestin nici ortodox).

| Moisie explică (pentru Radu284):

Nu ai inteles nimic!
Am zis ca a crede = a nu stii, iar a NU STII, inseamna ca esti prost!
Si aici m-an referit mai ales la credinta religioasa care ii indeamna pe oameni sa creada totul a proasta si sa se intoarca cu fundul catre stiintele aducatoare de progres!
Referitor la "schimbarea credintei" viata iti impune sa crezi numai in stiinte, asta daca vrei sa progresezi, pentru ca singura credinta care poate duce la progres este credinta in stiinta, si nu in religii ca sunt retrograde si intorc oamenii de pe calea progresului si nici credinta in alte fantezi ca de ex. credinta in dopurile de la sticla de Citro!
Am folosit sintagma de "credinta in stiinta" pentru ca domeniile stiintri sunt atat de largi incat niciun om nu le poate cuprinde pe toate, si din aceasta cauza esti obligat sa CREZI ceea ce nu STII dar totusi stii macar atat ca sunt adevaruri notorii dovedite de stiinte!

Eu desi propovaduiesc Calea prin Stiinta, nu sunt Om de Stiinta si nu le stiu pe toate, tot asa cum nici tu ca om religios NU STII NIMIC despre zeul care doar crezi ca exista.
Undele se pierd in spatiu tot asa cum se pierd si undele care se nasc cand arunci o piatra in apa! In acest context, intrebarea ta ar suna cam asa: Ce se intampla cu energia care a creat undele pe care le vedem pe suprafata panzei de apa a lacului? Evident ca mai inati slabesc si ele pina se pierd in spatiu si timp!
Vezi ca ai uitat sa mi explici din ce cauza ai nevoie de roaming imediat dupa granita, daca undele telefonului tau ajung pina la infinit? Sa inceapa cumva infinitul la 10 km dupa granita Romaniei?

| Radu284 a răspuns (pentru Moisie):

Pai ori te referi la credinta religioasa, ori la ortodoxism sepcific. Which one?

"Ce se intampla cu energia care a creat undele pe care le vedem pe suprafata panzei de apa a lacului?"

Undele mecanice sunt un pic diferite. Energia aia se transforma in caldura. So. unde se duce energia undelor telefonului? happy

"Eu desi propovaduiesc Calea prin Stiinta, nu sunt Om de Stiinta si nu le stiu pe toate, tot asa cum nici tu ca om religios NU STII NIMIC despre zeul care doar crezi ca exista."

Pai daca esti adeptul stiitei, practice what you preach. Ca nu prea te pricepi nici la chestii elemntare de stiinta (principiile termodimanice, conservarea energiei, electromagnetism).

Si de unde stii ce stiu eu despre "zeul despre care doar cred ca exista"?winking BTW, eu nu doar cred ca exista, eu stiu ca exista, si am niste dovezi care sunt suficiente pentru mine happy Dar ca sa vezi, spre deosebire de tine ma mai pricep si la stiinta. Imi mananc painea din domeniul tehnologiei (IT), si am ca hobbyuri si electronica.

| Moisie explică (pentru Radu284):

Daca vrei sa generalizez atunci hai sa o fac. Ma refeream la societatile in care religiile conduc statele, acele societati in care nestiinta sub forma credintelor religioase sunt la putere, in timp ce statele dezvoltate sunt intodeauna statele laice in care credinta nu are o valoare majora!

Eu preach impotriva bisericii si exact asta si practic ...asa ca ce?
Tu de ce preach religia si practici internet adica STIINTE?

Lasa tu principiile termodinamice si preocupa-te sa gaseti dovezile de care are nevoia credinta ta care deocamdata este asa "a proasta" tocmai ca nu are dovezi, si nu te preocupa de Stiinte, pentru ca Stiinta are destule dovezi prin care sa se sustina... in timp ce religia ta nu are nicio dovada, nici macar una precum ca ar avea si ea vreun Dumnezeu, pentru ca religia ta nu a purces de la niciun Dumnezeu ci de la un criminal ca Saul din Tarsus!

Tu nu ai ce sa stii din moment ce te numesti CREDINCIOS si nu SAVANT (de la francezul Savoir = a STII) si acele "dovezi" care exista doar pentru tine, si nu pentru altii, se numesc in limbaj stiintific, MINCIUNI! Asta pentru ca adevarurile stiintei sunt dovedite si oricand dovedibile si tot oricand repatabile, pentru oricine ...si iata vedem ca Internetul si PC este la fel de adevarat si pentru tine ca si pentru mine, iar daca tu ai afirma ca tu postezi acum de la un muc de lumanare si ca in loc de tastaura ai un rozariu care transmite postarile cu ajutorul duhului care ti se strecoara prin izmana, atunci as zice ca MINTI, pentru ca asta este doar "adevarul" tau care este de fapt MINCIUNA si ca este clar ca tu postezi de la un PC legat la internet!
- Ori esti un laudaros adica un mincinos, ori esti destept ca bita, si intr-un caz si altul este o adevarata rusine sa lucrezi cu "pachetele OSI" care zboara prin retele cu viteza luminii si in acelasi timp sa crezi ca un dulgher e = Dumnezeu si ca dulgherul asta iti ofera tie ce nu are nici el, adica Nemurirea, si asta nu in viata aceasta ci dupa ce mori si viermii ti-au halit toate celule organelor vitale fara care nu mai poti trai in veci!
Esti o adevarata rusine pentru generatia tanara din Ro, si in acelasi timp o explicatie a faptului ca Romania este codasa Europei pentru ca are manelisti ca tine, adica oameni care cred "dupa ureche", si isi fac meseria tot "dupa ureche" la fel ca un manelist care canta dupa ureche!

| Radu284 a răspuns (pentru Moisie):

"[...]acele societati in care nestiinta sub forma credintelor religioase sunt la putere, in timp ce statele dezvoltate sunt intodeauna statele laice in care credinta nu are o valoare majora!"

Si eu care credeam ca Romania este un stat laic.

"Eu preach impotriva bisericii si exact asta si practic ...asa ca ce?"
Tu preach si stiinta, ca salvarea miraculoasa a neamului. Dar nu prea te pricepi la ea. BTW, unde se duce energia din undele electromagnetice ale mobilului?

"Tu de ce preach religia si practici internet adica STIINTE?"
Eu preach religia? ^.^ Unde? Da-mi un citat din ce am postat pana acum pe TPU unde eu preach religia.

"Lasa tu principiile termodinamice si preocupa-te sa gaseti dovezile de care are nevoia credinta ta care deocamdata este asa "a proasta" tocmai ca nu are dovezi, si nu te preocupa de Stiinte, pentru ca Stiinta are destule dovezi prin care sa se sustina... in timp ce religia ta nu are nicio dovada, nici macar una precum ca ar avea si ea vreun Dumnezeu, pentru ca religia ta nu a purces de la niciun Dumnezeu ci de la un criminal ca Saul din Tarsus!"

Stii tu care este religia mea? happy Stii tu ce dovezi am eu? Stii tu ce cred sau stiu eu? Daca da, spune-mi, please happy

"Tu nu ai ce sa stii din moment ce te numesti CREDINCIOS"
Cand m-am numit eu credincios? Daca crezi in ceva esti credincios? Tu nu crezi nimic? Stii totul sigur? happy

"Asta pentru ca adevarurile stiintei sunt dovedite si oricand dovedibile si tot oricand repatabile, pentru oricine"

Oh? Si eu care credeam ca multe din adevarurile stiintei se schimba. De exemplu fizica Newtoniana happy

"[...]pachetele OSI" care zboara prin retele cu viteza luminii[...]" Nu zboara cu viteza luminii, sorry.

"[...]si in acelasi timp sa crezi ca un dulgher[...]"
Umm, de cand cred eu asta?

"Romania este codasa Europei pentru ca are manelisti ca tine"
Ce maneslist eram eu fara sa stiu. Damn, bine ca mi-ai deschis ochii to see the truth happy

| Moisie explică (pentru Radu284):

1 Da ...stiu ca credeai... si asa si este, dar din pacate doar pe hartie, in realitate statul incurajeaza nodelul mafiot ortodox din cauza ca este si el un stat mafiot incapabil de a asigura oamenilor paradisul aici pe pamant, asa cum o face de ex. statul elvetian, motiv pentru care promite celor ca tine bogatie si viata vesnica atunci cand au murit si nu mai pot traii!

Eu "preach" STIINTA doar ca pe o Cale catre Adevar, adica catre Dumnezeu, pentru ca Adevarul este parte din Dumnezeire, in timp ce cei ca tine care predica minciuna predica vorbele Tatalui Minciunii, care este Diavolul, adica "dumnezeul" veacului acesta, sau mai clar, este "dumnezeul" religiei crestine!
- Nu draga, adevarurile stiintei nu se schimba pentru ca Statica Dinamica si Cinematica au ramas valabile tocmai pentru ca "legile fizicii newoniene" au ramas si astazi aceleasi ca intodeauna, asta chiar daca capacitatea oamenilor de a le intelege a crescut in timp, si astfel au aparut alte capitole noi ale fizici, dae asta nu datorita credintei a proasta, ci datorita STIINTEI
bazata pe Cunoastere Rationala.
Iar faptul ca tu folosesti REPETAT acele legi ale stiintei care iti dau posibilitatea sa comunici cu mine, este o dovada ca esti un manelist care nu stie nimic si nici nu stie ce face!
- Cu ce viteza "zboara" pachetele OSI?
- Manelisti sunt toti aceia care fac ceva dupa ureche, iar tu ca si un sustinator al religiei, ce te-ai dovedit a fi, tu CREZI asa "dupa ureche", fara sa stii nimic despre cea ce crezi.
- Este cazul sa-ti deschizi ochii, ca si imnul tau national spune sa te trezesti la realitate, asta desi ai dormit destul si tara este cam in ceasul al 12, ... si se pare ca foarte acusi, o sa fie prea tarziu!

| Radu284 a răspuns (pentru Moisie):

"Nu draga, adevarurile stiintei nu se schimba pentru ca Statica Dinamica si Cinematica"

Ba da draga, s-au schimbat, trust me. Ca merg si alea vechi, pentru chestii mai din topor, e altceva.

"Cu ce viteza "zboara" pachetele OSI?"
Facand abstractie de intarzierile prin routere, re-amplificatoare de smnal, etc. cam cu vreo 200000 km/s.

Dar tot nu mi-ai spus unde se duce energia care a creat undele telefonului, o preacher of SCIENCE!

| Moisie explică (pentru Radu284):

Vorbesti prostii! Legile staticii si dinamicii au ramas aceleasi de multe miliarde de ani, iar faptul ca oamenii de stiinta au inceput sa cunoasca mai profund problematica decat a cunoscut-o Newton se datoreaza progresului cunoasterii rationala si nu datorita credintei a proasta si nici a bisericii!

2 hahaha ...deci recunosti ca pachetele OSI "zboara" totusi cu viteza luminii doar ca sunt franate in drumul lor.

3 Ba ti-am spus inca de la inceput!
I am not a preacher of science, but... ich bin ein berliner, adica un activist anti-religie!
Dar tu cine esti?
Esti cumva securistu planton la internet adica un nou IUDA care vinde oamenii pentru arginti murdari?

| Radu284 a răspuns (pentru Moisie):

Tu ziceai ca stiinta are niste adevaruri absolute. Nu are, si adevarurile stiintei se schimba pe masura ce stiinta progreseaza.

Cand zici "viteza luminii" fara sa specific un mediu, se asuma viteza luminii in vid. Chiar si daca ai fi specificat viteza luminii in fibra optica, sau cupru, whatever, pachetele de date se deplaseaza cu o viteza mai mica din cauza ca trebuie reamplificate, codate (in routere), decodate, etc.

Oi fi tu activist anti religie, dar tu predici superioritatea stiintei. Deci know what you preach. Eu nu sunt anti stiinta, btw. Cred ca stiinta este foarte importanta, dar nu vad ce rost are sa pui religia in antiteza cu stiinta. Interesanta comparatia intre mine si Iuda, dar eu nu vand pe nimeni happy

| Moisie explică (pentru Radu284):

... Asta in timp ce minciunile religiei raman neschimbate? Nu?
Poi explica/ne cum s-a schimbat formula apei, Legea acceleratiei gravitationalem teoria lui Pitagora sau Legea lui Arhimede in ultimii ani, si apoi fa o comparatie intre dovezile care se refera la acestea si dovezile pe care le aduce religia, oare dovezile religiei se pot demonstra la fel de simplu precum marea majoritate a teoriilor stintifice?
2 Eu "predic" superioritatea stiintei fata de religie, pentru ca stiinta este aducatoare de progres, iar religia este aducatoare de intoleranta, de ura, crime si razboaie, si crede/ma ca nu tin minte ca doua tari sa fi declansat un razboi pentru formula apei, dar pentru zeii lor ...au fost chiar multe!
- Pai inseamna ca nu ai inteles nimic, REPET, religia este un INSTRUMENT de prostire, manipulare, spionare si spoliere a maselor cu un scop interesat, in timp ce stiinta este baza progresului, si in lumea de azi nu poti progresa prin prostie ci numai prin Cunoastere Rationala, ti-am explicat si de modelul ortodox, care ii transforma pe oameni in bestii egoiste, si o societate nu poate progresa daca este formata din bestii egoiste, asa cum este marea majoritate a societatii romanesti care a speriat lumea prin brutalitatea si prostia sa!

| Moisie explică (pentru Radu284):

Religia crestina era in antiteza cu stiinta inca de la inceputurile ei adica de cand episcopul Alexandriei Kiril a ucis-o pe matematiciana Hypathia, asa ca te rog nu ma acuza pe mine ca eu as fi inceput acest antagonism confirmat si in Biblie la Timotei!

Nu ti fa probleme ca te vedem noi!

| Radu284 a răspuns (pentru Moisie):

"Poi explica/ne cum s-a schimbat [...], Legea acceleratiei gravitationalem [...]"

Like so: http://en.wikipedia.org/wiki/General_relativity

"Some predictions of general relativity differ significantly from those of classical physics, especially concerning the passage of time, the geometry of space, the motion of bodies in free fall, and the propagation of light. Examples of such differences include gravitational time dilation, gravitational lensing, the gravitational redshift of light, and the gravitational time delay."

| Moisie explică (pentru Radu284):

Multumesc ca vrei sa dovedesti ca stiinta este in progres, si aduce cu sine PROGRESUL, asta spre deosebire de religie care aduce doar regresul si retrogradarea mintala!
As aprecia poate mai mult efortul tau in cele ce priveste Stiinta, daca te-ai stradui sa-i convingi pe cei care doar CRED si nu vor sa STIE, spre deosebire de mine care nu sunt intors cu fundul catre stiinte!
Oricum intre "fizica clasica" si "Teoria relativității generale" a lui Einstein exista o legatura mult mai mare cu realitatea decat faptul ca Dumnezeu a creat oamenii din noroi!
Asa ca nu-ti indrepta efortul catre persoana mea, ci incearca sa-i aduci cu picioarele pe pamant pe retardatii care isi inchipui ca un tamplar mort acu 2000 de ani, le ofera "viata vesnica"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu stie de ce a declansat Big Bang-ul..Deci toti suntem prosti?

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Da cei care au posibilitatea sa se informeze si nu o fac, aceia se pot numi asa!
Fii linistit ca Stiinta numita Astrofizica, stie cauzele pentru care se declanseaza Big Bangurile!
Uite un aparetiv!
http://www.youtube.com/watch?v=rUhUZyqo5eg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai esti tanar nene soimos si moartea bate la usa.
Copacul se cunoaste dupa roade.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Ce moarte bre?
Deabia sunt la jumatatea vietii!
Poi de ce nu aplici chestia asta si la crestinism?
Sau crestinismul nu se cunoaste dupa roade? ...adica dupa zecile milioane de crime si alte bestialitati?
Daca la mine "roadele" au ca si consecinta iluminarea tinerilor prostiti in scoli de un sistem mafiot care duce cu inconstienta Romania spre pierzanie, la tine vericule, care sunt roadele? ...ca nu se vad!