| soimos a întrebat:

Plecand de la faptul ca un om viu este mult mai folositor societatii decat un om mort din cimitir, oare nu vi se pare inutil asa zisull sacrificiu al lui Isus?
Nu credeti ca decat sa moara asa a proasta, mai bine si-ar fi daruit viata sacrificandu-si zilele in favoarea oamenilor asa cum au facut-o marii inventatorii din domeniile stiintifice, incepand cu Fleming inventatorul penicilinei, si terminand cu Marconii, Tesla sau Bell, si ca atetea milioane de oameni mai superiori decat Isus care au inteles ca omenirea se poate ajuta DARUINDUTI viata oamenilor, si nu murind inutil ca un prost ca si Isus care chipurile a ales sa moara ca un Bou sacrificat pe altarul prostiei, altar aflat la loc de mare cinste in biserica sa diabolica care a adus omenirrii numai mizerie moarte si suferinta!?
Cine este mai "mantuitori" armatele de oameni angrenati zilnic in servicii care asigura binele oamenilor, sau un om care moare sacrificat ca un Bou?

48 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dacă Hristos nu ar înviat, sacrificiul Său pentru păcatele noastre nu ar fi fost suficient (1 Corinteni 15:16-19). Învierea lui Iisus a demonstrat că moartea Sa a fost acceptată de Dumnezeu ca răscumpărare sau plată pentru păcatele noastre. Dacă El ar fi murit pur şi simplu şi ar fi rămas aşa, aceasta ar fi arătat că sacrificiul Său nu ar fi fost îndeajuns. Ca rezultat, credincioşii nu ar fi fost iertaţi de păcatele lor şi astfel ar fi rămas veşnic morţi după momentul pierderii vieţii pământeşti (1 Corinteni 15:16-19) – şi nu ar exista nici un fel de viaţă veşnică (Ioan 3:16). "Dar acum, Hristos a înviat din morţi, pârga celor adormiţi" (1 Corinteni 15:20). Hristos a înviat dintre cei morţi şi El este primul rod în ceea ce priveşte învierea noastră.

| soimos explică (pentru EmaS):

Inviere zici?
Doamne!,... da mare mai e ospiciul tau!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Cercetatorii au ajuns la concluzia ca intr-adevar, a inviat Domnul Isus. Dupa ce au cercetat peste 1400 de scrieri.Chiar talmudul evreiesc scrie ca Domnul Isus a inviat, numai ca el da o alta explicatie.

| soimos explică (pentru EmaS):

Haha hahahhahah!
Cred ca tu ce visezi noaptea, se transforma dimineata in "adevar"!
O fi vorba de vreo minune obtinuta prin har?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Dragul meu, tu nu intelegi cum sta treaba cu divinitatea. Nu intelegi ca Sfanta treime este formata din Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul, Dumnezeu-Duhul Sfant.(1) Dacă Hristos nu ar fi înviat din morţi, nici credincioşii nu vor fi înviaţi (1 Corinteni 15:12-15).

(2) Dacă Hristos nu ar înviat, sacrificiul Său pentru păcatele noastre nu ar fi fost suficient (1 Corinteni 15:16-19). Învierea lui Iisus a demonstrat că moartea Sa a fost acceptată de Dumnezeu ca răscumpărare sau plată pentru păcatele noastre. Dacă El ar fi murit pur şi simplu şi ar fi rămas aşa, aceasta ar fi arătat că sacrificiul Său nu ar fi fost îndeajuns. Ca rezultat, credincioşii nu ar fi fost iertaţi de păcatele lor şi astfel ar fi rămas veşnic morţi după momentul pierderii vieţii pământeşti (1 Corinteni 15:16-19) – şi nu ar exista nici un fel de viaţă veşnică (Ioan 3:16). "Dar acum, Hristos a înviat din morţi, pârga celor adormiţi" (1 Corinteni 15:20). Hristos a înviat dintre cei morţi şi El este primul rod în ceea ce priveşte învierea noastră.

(3) Toţi cei care cred în El vor fi înviaţi la viaţa veşnică tot astfel cum El a fost înviat (1 Corinteni 15:20-23). 1 Corinteni 15 merge mai departe şi descrie cum învierea lui Hristos demonstrează victoria Sa asupra păcatului şi cum acest lucru ne dăruieşte puterea să trăim o viaţă biruitoare în fata păcatului (1 Corinteni 15:24-34).

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Citeste si tu Biblia si pe urma mai vorbim.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Ce vrei sa spui ca sunt sub influenta alcoolului?
Nu consum.

| soimos explică (pentru EmaS):

Tu nu consumi alcool, dar esti beata din cauza consumului de Opiumu!
Sau nu stiai ca marii filozofi ai omenirii spun ca religia este opium pentru popor?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Cand urmez invataturile Tale, ma bucur de parca as avea toate comorile!

| soimos explică (pentru EmaS):

Da?
Sa inteleg ca ai renuntat la crestinism si te-ai convertit la iudaism?
Mare bine ai facut ca ai iesit dintr-o religie care se cacao pe Legea lui Dumnezeu dar in schimb urmeaza poruncile unui ucigas care este apostolul Diavolului!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Daca as renunta la crestinism, inseamna ca as renunta la Hristos.Mai bine renunt la propria viata decat la El.Nu as mai trai fara El nici macar o zi.

| soimos explică (pentru EmaS):

Am inteles!
Preferi sa traiesti cu Christos renuntand la Dumnezeul Yahwe!
Nu ti-e frica ca te va judeca Dumnezeu Creatorul si te va azvarli in Inparatia lui Christos care este Iadul ale carei chei le si detine?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Nu mi-e frica.Pentru mine raiul locuieste in inima mea.Si cine Il are pe Fiul, are si pe Tatal.Cine nu are pe Fiul nu are nici pe Tatal.

| soimos explică (pentru EmaS):

Tu il ai si pe fiu si pe tata... doar in inchipuirile tale care sunt "rodul" faptului ca "esti in conflict" cu realitatea si normalitatea.

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Singurul de pe aici esti tu.Vezi ca ceilalti nu sunt de aceeasi parere cu tine.

| soimos explică (pentru EmaS):

Tu uiti ca traiesti (eu nu) intr-o tara in care 90 % din populatie este religioasa?

Nu vezi ca tocmai biserica si religia (in lipsa unei educatii pe baze stiintifice) fac ca romanii sa fie ciurucurile Europei iar Romania sa fie ultima tara din Europa, pe cale de a deveni "Rasul si batjocura Europei"!
Evident ca spui ca e vina politicienilor, si ai dreptate!
Dar din ce cauza crezi tu ca politicienii au construit in ultimii 20 de ani cca 20 000 de biserici si un singur spital?
Nu cumva sa prosteasca lumea ca pe spatele prostilor pot smecherii sa traiasca bine?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Eu recunosc ca s-au construit prea multe biserici, dar asta nu este vina noastra, a crestinilor.Cu acei bani se putea veni in ajutorul familiilor nevoiase sau cum spui tu se puteau construi mai multe spitale.

| Woodenpints91 a răspuns:

Cine i-a cerut lui isus să moară în chinuri?

| William a răspuns:

Man, tu nu intelegi de ce a murit Iisus. El cand a murit, a luat asupra Lui pacatele omenirii si a platit pentru ele. Si in plus, pe tot parcursul vietii Iisus a facut multe minuni. Pun pariu pe ce vrei tu ca nu o sa intelegi ce am scris aici decat cand va fi prea tarziu.

| soimos explică (pentru William):

Cum dracu sa ia asupra lui problemele mele cand tocmai a murit, si atunci cand omul moare scapa automat de probleme

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

A murit dar a inviat. Dacă Hristos nu ar înviat, sacrificiul Său pentru păcatele noastre nu ar fi fost suficient (1 Corinteni 15:16-19). Învierea lui Iisus a demonstrat că moartea Sa a fost acceptată de Dumnezeu ca răscumpărare sau plată pentru păcatele noastre. Dacă El ar fi murit pur şi simplu şi ar fi rămas aşa, aceasta ar fi arătat că sacrificiul Său nu ar fi fost îndeajuns. Ca rezultat, credincioşii nu ar fi fost iertaţi de păcatele lor şi astfel ar fi rămas veşnic morţi după momentul pierderii vieţii pământeşti (1 Corinteni 15:16-19) – şi nu ar exista nici un fel de viaţă veşnică (Ioan 3:16). "Dar acum, Hristos a înviat din morţi, pârga celor adormiţi" (1 Corinteni 15:20). Hristos a înviat dintre cei morţi şi El este primul rod în ceea ce priveşte învierea noastră.

(3) Toţi cei care cred în El vor fi înviaţi la viaţa veşnică tot astfel cum El a fost înviat (1 Corinteni 15:20-23). 1 Corinteni 15 merge mai departe şi descrie cum învierea lui Hristos demonstrează victoria Sa asupra păcatului şi cum acest lucru ne dăruieşte puterea să trăim o viaţă biruitoare în fata păcatului (1 Corinteni 15:24-34).

| William a răspuns (pentru soimos):

Dupa cum am zis ''Pun pariu pe ce vrei tu ca nu o sa intelegi ce am scris aici...'' laughing As putea sa iti explic, dar mi-as pierde timpul fiidnca tot nu ai intelege. Vrei sa iti explic?

| harciog a răspuns:

Dincolo de religie, Iisus n-a murit ca un prost.

| EmaS a răspuns (pentru harciog):

Ai perfecta dreptate.sus a venit sa faca ispasire. El stia ce i se va intampla.Aceasta era o parte din planul pe care El si Tatal l-au facut inainte de creerea lumii. Golgota nu putea fi evitata. El a declarat:,, Dupa cum a inaltat Moise sarpele in pustie, tot asa trebuie sa fie inaltat si Fiul omului.,, Acestea sunt adevaruri fundamentale si diavolul face tot posibilul sa ne tine departe de ele.

| soimos explică (pentru harciog):

Deci vrei sa spui ca nu s-a sacrificat, ci a fost omorat ca urmare a unei sentinte pentru faptele sale si nu si-a bagat destu-n fund pentru pacatele noastre?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

El a spus:,, Vin sa fac voia Ta, Dumnezeule!,,

| soimos explică (pentru EmaS):

Putea sa spuna si mai aduceti o bere, ca tot aia era.

| harciog a răspuns (pentru soimos):

Vreau sa spun ca a fost condamnat din frica. Din frica conducatorilor bisericii pentru ca le darima sistemul religios.Aceeasi biserica care azi ii inalta osanale, aceeasi turma care, daca ar aparea altul la fel si maimarii ei il condamna, aceeasi turma va striga;-La moarte, la moarte, indiferent cum dar la moarte. A fost primul care era impotriva sistemului si oferea tuturor intilnirea cu Dumnezeu singuri, fara mijlocitori, popi, rabini, predicatori sau mai stiu eu care. A avut dreptate si cu invierea dar nu cu invierea in trup, pentru ca, iata, dupa 2 milenii inca traieste si inca asa cum a spus.

| EmaS a răspuns (pentru harciog):

Acum meriti fundita pentru raspunsul tau! Felicitari!(pacat ca mie nu imi dai raspunsuri atat de pertinente)!

| soimos explică (pentru EmaS):

Tu numesti faptul ca Moise a facut sarpe dintr-o nuia ADEVAR FUNDAMENTAL?

Poi cum e atunci Greuceanu care a eliberat soarele furat si inchis de un zmeu?

Nu e tot adevar fundamental?

| soimos explică (pentru harciog):

Aha, deci recunosti ca a murit NU pentru ca si-a dat el viata pentru noi, ca sa ne fie iertate noua pacatele ci pentru ca altii au vrut sa scape de el!
Apreciez sinceritatea!

| soimos explică (pentru EmaS):

Evident ca merita funda pentru ca a recunoscut ca Isus a fost eliminat de popi si nu ca a murit pentru pacatele noastre!

| harciog a răspuns (pentru soimos):

Si pentru pacatul nostru nenea.Pacatul de a fi uitat una din legile divinitatii;"Sa nu ucizi" si noi tocmai asta faceam atunci cind il condamnam.

| soimos explică (pentru harciog):

Pentru noi si pacatele noastre ar fi murit daca si-ar fi bagat destu-n otravit in fund!
Dar cum a fost executat ca oricare alt borfas impreuna cu alti borfasi nu se poate spune ca si-a dat benevol viata ci ca a fost omorat de altii, iar asta schimba total contextul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci vad ca nu intelegilaughing)...bun.hai sa iti pun o intrebare

Cum imi explici tu mie faptul ca omul e singura fiinta rationala?!

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Evident pentru ca Isus s-a sacrificat ca o vita pentru noi!
Pentru ca pana la Isus au fost doar prosti IRATIONALI ca Platon, Socrate, Aristotel si multi alti.
Noroc ca dupa Isus nu au mai fost asemenea "prosti" timp de peste 1500 de ani, si asta este intr-adevar marele merit al lui Isus si mai ales al faptului ca a fost arestat, judecat si condamnat si executat ca un talhar langa alti talhari!

| ateuNEGATIV a răspuns:

Chiar nu-mi pasa de basme

| ZCXCV a răspuns:

Asa a fost, asa ramane. Daca asta a fost soarta si asa a fost scris sa fie...

| soimos explică (pentru ZCXCV):

Unde a fost asta?
IN cartea cu Pinnochio sau Greuceanu nu tot asa "a fost"?

| ZCXCV a răspuns (pentru soimos):

Ce vrei sa spui?

| soimos explică (pentru ZCXCV):

Vreau sa spun ca adevarurile intamplate in carti cu povesti tot acolo raman, in cartile cu povesti!

| ZCXCV a răspuns (pentru soimos):

Am incheiat discutia...

| ZCXCV a răspuns:

El a murit, daca nu ar fi inviat nu stiu ce s-ar fi ales de noi.Mai "MANTUITOR" este acel om care moare sacrificat, fiindaca, la urma urmei el este si mantuitorul acelor armate de oameni agreanti(pe care nu-i poti numi mantuitori).
Iisus a fost sacrificat, dar el are o uimitoare putere in el si s-a lasat sacrificat pentru noi.

| ZCXCV a răspuns:

Normal ca le apreciez.AAa...Si apropo, daca ma faci fraier macar spune fraiera.

| MaduMadutsaa a răspuns:

Doamne ce intrebari tampite rolling on the floor Seamana cu stapanu` normal