| Dorugar a întrebat:

Plecand de la faptul ca in limba iudaica cuvantul Messiah inseamna un uns ca Rege al Iudeilorm si cuvantul Christos este acelasi lucru dar un limba greaca intreb:
Din ce cauza crestinii ii acuza pe iudei ca nu l-au recunoscut ca Messia, daca din Biblie nu rezulta faptul ca Isus a fost uns ca rege.

Daca voi ati fi evrei si ati intelege ce inseamna cuvantul Messia, l-ati recunoaste pe Isus ca fiind Mesia daca din Biblie nu rezulta ca a fost uns ca rege?
Daca DA atunci de ce?
Si daca NU, atunci de ce i va inchinati unui dulgher spunand ca el este Messia asta desi stiti bine ca nu e?

3 răspunsuri:
| Lucică1998 a răspuns:

In primul rând Mesia nu înseamnă "uns ca rege al Iudeilor", ci doar "uns", iar Isus, conform Bibliei, a fost uns: Fapte 4:27 "In adevar, impotriva Robului Tau celui sfânt, Isus, pe† care L-ai UNS Tu, s-au insotit in cetatea aceasta Irod si Pilat din Pont cu Neamurile si cu noroadele lui Israel," sau Fapte 10:38 "cum Dumnezeu a UNS cu Duhul Sfant si cu putere pe Isus din Nazaret, care umbla din loc in loc, facea bine si vindeca pe toti cei ce erau apasati de diavolul; căci Dumnezeu era cu El.".

Iudeii nu l-au recunoscut, pentru ca ei isi creaseră propriul lor Mesia, un mare luptător si cârmuitor, care sa ii conducă in rascoala împotriva Romei, iar apoi sa cucerească pământul. Israeliți L-au primit, la început, pe Isus, iar daca Acesta s-ar fi răzgândit si ar fi decis sa devină regele lor, ei l-ar fi susținut, dar atunci când au văzut ca nu se potrivea cu profilul lor pentru Mesia, au renunțat la el.

Totuși conform profețiilor mesianice din Vechiul Testament, Mesia rebuia sa pătimească tot ce a pătimit Isus, sa moara pentru păcatele noastre si sa învie (citește Isaia 53 si Psalmului 22).

| Dorugar explică (pentru Lucică1998):

Uns inseamna UNS intr-o functie, cum ar fi cea de rege al iudeilor, si nu doar uns la gura dupa ce a sorbit o zeama cu sau de oaie si nici uns pentru ca avea hemoroizi sau bataturi la mana.
2 Evreii nu l-au recunoscut pentru ca stia ca NU a fost UNS in functia de Rege al Iudeilor care sa ii elibereze de ocupatia straina asa cum trebuia sa faca adevaratul Messia cel prorocit de vechii profeti.
3 Da adevaratul Messia cel recunoscut de evrei si cel care a fost UNS in functia de Rege si chiar i-a eliberat de sub ocupatia romana, acesta a patimit exact ceea ce au profetiti prorocii si exact ceea ce a patit si falsul Messia numit Christos!
4 Isus nu a murit pentru pacatele nimanui ci a fost arestat acuzat judecat, condamnat si executat de stapanirea romana conform legilor vremii si locului. In plus de asta chiar Pavel recunoaste ca Isus a murit in locul vacilor si boilor a caror sange ii spalau de pacate pe pacatosi. Asa ca afirmatia din Isaia NU se refera la dulgherul Isus din Nazaret ci la un alt personaj care a fost recunoscut ca Messia, si UNS ca rege al Iudeilor calitate in care a ELIBERAT (pentru cativa ani ) poporul evreu de stapanirea romana, si acesta a murit la fel ca si Isus exact pentru aceeasi pedeapsa ca si Isus. Asa ca evreii STIU cine este Messia lor si crestinii sa-si tina gura ca nu este suficient sa FURI Biblia evreilor ca sa crezi ca dulgherul Isus este Messia evreilor sau a crestinilor fara Dumnezeu, spun asta pentru ca nu este dovedit faptul ca furand Biblia religiei mozaice l-ai furat si pe Dumnezeul din ceruri pomenit in acea Biblie care nu este a crestinilor decat prin FURT!

| corinelmik a răspuns:

Isus nu este un simplu dulgher, ci un dulgher de suflete, care s-a jertfit pentru pacatele noastre si a fost rastignit de omeni cu gandire ca si a ta