| Moisie a întrebat:

Plecand de la faptul ca si crestinii si satanistii se inchina aceluiasi "dumnezeu", care dintre cele doua religii mentionate este mai sfanta si mai pura?
- Crestinii se inchina "dumnezeului veacului acesta" care de fapt este Satana, iar satanistii tot aceluiasi Satan.
Mie mi se pare ca biserica satanista este mult mai pura si sfanta decat biserica crestina pentru ca biserica satanista NU a comis atat de multe fapte bicisnice cate a comis biserica crestina in istoria ei.
Repet intrebarea
Care dintre cele doua religii mai sus mentionate v-i se pare mai sfanta si mai curata?

Răspuns Câştigător
| Delmoniko a răspuns:

Daca ar exista o biserica a lui Satan in Romania (alta decat cea virtuala) probabil ar fi mai pura pentru ca nu ar avea atatea pacate in spate. Ia ganditi-va putin. Preotii de acum ar trebui sa se roage mii de ani pentru iertarea pacatelor Bisericii - cruciadele, Inchizitia, cuceririle, crestinarea fortata a popoarelor si a tuturor crimelor facute in numele crucii.

40 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Biserica nu e chiar pura, sa stii asta.
Sunt interese aici, sa stii, de exemplu zeciuiala. De ce se pune atata accent pe ea? Pentru ca sunt bani. Banii au putere in ziua de astazi.

Crestinii nu se inchina Satanei, se inchina lui Dumnezeu.
Nu toti satanisitii se inchina lui Satan.
Ca sa fi satanist, nici macar nu trebuie sa crezi in existenta acelei entitati.

Daca respecti cele 11 reguli satanice, poti considera satanist. Cu toate ca nu te incihi lui Satan.

1. Nu-ti da opiniile sau sfatul decat daca esti rugat.
2. Nu-ti povesti necazurile altora decat daca esti sigur ca acestia vor sa le auda.
3. Cand te afli in lacasul altuia arata-i respect, altfel nu te duce acolo.
4. Daca un invitat in lacasul tau te enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila.
5. Nu face avansuri sexuale decat daca ai primit semnalul de imperechere.
6. Nu lua ceea ce nu-ti apartine decat daca este o povara pentru cealalta persoana si aceasta cere sa fie eliberat de povara.
7. Recunoaste puterea magiei daca ai folosit-o cu succes pentru ati indeplini dorintele. Daca negi puterea magiei dupa ce ai chemat-o cu succes, vei pierde tot ce ai obtinut.
8. Nu te plange de nimic din ceea ce nu esti implicat direct.
9. Nu face rau copiilor mici.
10. Nu ucide animale neumane decat daca esti atacat sau pentru mancarea ta.
11. Cand mergi pe teritoriu deschis, nu deranja pe nimeni. Daca cineva te deranjeaza, roaga-l sa se opreasca. Daca nu se opreste, distruge-l.

Cum Biserica Crestina nu se inchina Satanei, o consider curata. Cu toate ca eu nu prea apartin de nici o ramura a Bisericii.

O zi faina!

| Moisie explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Crestinii nu se inchina Dumnezeului lui Moise, adica Creatorului, ci lui Christos, si chiar daca au impresia ca o fac, o fac pe degeaba, pentru ca crestinii nu urmeaza Legea pe care Dumnezeu a dat-o lui Moise!
Ei urmeaza o lege noua data de Christos, adica de cel care se recunoaste singur ca fiind Lucifer si Stapanul cheilor Iadului, sau mai pe scurt o lege contrarie Legii lui Dumnezeu data de cel care este impotriva lui Dumnezeu, adica de Satana!
- Ba da, biserica crestina se inchina Satanei numindu-l Dumnezeu, dar faptul ca ei il numesc pe Satana ca fiind Dumnezeul lor, si urmeaza Legea data de Satan, si aceasta nici pe departe nu inseamna ca religia lor ar avea cea mai mica legatura cu Dumnezeu lui Moise, denumit si Creatorul!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru Moisie):

Aici apare o greseala, am mai dat eu raspunsul in legatura cu "recunoasterea lui Iisus" ca fiind Lucifer.
Sa iti explic, "Lucifer" ("lux, lucis" in latina) inseamna "aducator de lumina".
Numele de "Lucifer" i se atribuia lui Iisus inainte ca acest nume sa fie dat diavolului.
De cand i s-a dat acest nume diavolului, au intervenit confuziii, si iti dai seama ce a ajuns.
Dar nu sunt sigur de chestia asta, am citit undeva pe net, acum, poate gresesc eu. Cauta pe Wikipedia Lucifer, cred ca acolo am gasit.
O seara buna!

| Moisie explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Nu ai dreptate pentru ca Lucifer inca de pe cand era in ceruri nenascut, a anuntat ca se va naste ca Isus in neamul lui David!
Deci mai repede decat atat nu putea exista.
Intr-adevar Isus este Lucifer adica Lux Ferres = aducatorul de lumina, iar lucrul acesta il vezi confirmat in traditia populara cand la inviere se da un muc de lumina din lumanare in lumanare, dar acesta lumina este = 0 fata de lumina pe care o primim zilnic de la soare

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru Moisie):

Matei 12:26, referitor la scoaterea demonilor din oameni.
"Dacă Satana scoate afară pe Satana, este dezbinat; deci cum poate dăinui împărăţia lui?".
Daca Iisus e Satan, de ce scoate demonii?

| Moisie explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

FALS! Isus NU scoate demonii din oameni, ci BAGA demonii in oameni, el singur recunoaste ca pe un demon nu-l poti scoate definitiv din om fara ca acesta sa se intoarca cu alti 7 ortaci de-ai lui! (vezi Matei 12.43)
Ma asteptam sa stii macar atat ca Diavolul este specialist in dezinformare si sa nu pui botul la ce spune un prostalau din comuna primitiva.

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| Moisie explică (pentru milan9):

1 Te referi la faptul ca Dumnezeu a lasat legile Sale si scriptura Sa sa le scrie Rabinii, DA, intr-adevar asta este singura cale!
Ma bucur ca recunosti asta.
2 Faptul ca crestinismul are atatea versiuni este din cauza ca este biserica Diavolului, ca numai Diavolul DEZBINA, si nu Dumnezeu, nu-i asa?
3 Evident ca biserica Diavolului care se da drept a lui Dumnezeu, (vezi 2 Tesaloniceni 2 :4) este una singura, cu mentiunea ca nu este a lui Dumnezeu, ci a unui Christos care a fost UNS in ceruri in functia de Sef al Iadului!
Adica Diavol.
Asta spre deosebire de biserica satanista care este sincera si spune adevarul.

| milan9 a răspuns:

Referitor la credinţa pe care tu ar trebui să o respecţi, poţi fi de acord cu următoarele lucruri:

- Pe de o parte, în mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

- O SINGURĂ CALE deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| Moisie explică (pentru milan9):

Eu nu am de ce sa respect o credinta bazata NU pe Cunoasterea Rationala ci pe inversul acesteia, adica pe Irationalitate.
2 Da o singura Cale, cum zici, doar ca acea cale NU este Biblia, ci textul pe care l-a inspirat Dumnezeu rabinilor care au scris aceste texte sub atenta supravegehere a Duhului Sfant, si asta s-a petrecut cu sute de ani inaintea aparitiei crestinismului!
- Faptul ca religia crestina este divizata in atitea mii de parti, este o dovada in plus ca este o religie a Diavolului.
- Isus nu a fost niciodata UNS ca sa fie numit pe drept UNSUL!
Eventual a fost uns cu ceva maroniu si plin de Duh mai putin sfant, cand i s-au schimbat pampersi!

| Moisie explică (pentru milan9):

Poi nu ai zis tu inainte ca sunt 39000 de biserici ale lui Isus, fiecare fiind singura in felul ei?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Matei 28, 19 "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh."
Versetul prezinta de fapt o enumerare a unor actiuni pe care apostolii le aveau de facut:
- raspandirea crestinismului
- predicarea evangheliei
- botezarea oamenilor
Cele trei lucruri nu se confunda.

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Cand spun că Hristos, Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ, mă refer la înţelegerea termenului de "Biserică" a fi drept o "credinţă unică", inconfundabilă în învăţătura ei.

| Exilee a răspuns (pentru milan9):

Asa este!

| Moisie explică (pentru milan9):

Probabil ca Hristos a facut ceea ce zici, dar problema este ca dulgherul Isus NU a fost UNS astfel ca cineva sa-l numeasca UNSUL, si nici fiul lui Dumnezeu, ba din contra, contemporanii cu el din lumea sa, il batjocoreau pentru ca se crede Dumnezeu, pentru ca ei stiau cine este cu adevarat, sau asta nu scrie in Testamentul tau ala nou?
Credinta unica poate exista si la Sinagoga, si Isus obisnuia sa frecventeze sinagogile si nu bisericile! Sau ai vreun text din NT din care sa rezulte ca Isus predicat in Biserici.

| Moisie explică (pentru Exilee):

Nu este nimic din ce crezi tu!

| Moisie explică (pentru milan9):

Hai sa nu ne ascundem dupa lipsa de cultura, acei apostoli au fost de fapt ucenicii lui Isus, si se stie bine ca daca un ucenic ramane tot ucenic si nu calfa sau mester, cunostintele lui sunt la un nivel coborat, asa ca daca Maistrul zice ca botezul se face prin invatatura, degeaba vin ucenicii sa spuna ca daca te speli pe cap esti botezat!
2 Evanghelia fiind doar o veste buna, ca doar asta inseamna cuvantul evanghelie, inseamna ca Legea Veche a ramas valabila pentru ca apostolii nu au propovaduit Legea Noua!
3 Ce raspandire a cui? Ca toti apostolii au fost de religie mozaica si habar nu aveau de religia crestina!

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Tu in calitate de evreu ai fost "botezat" la 8 zile dupa nastere. Nu ai avut nimic de reprosat pentru ca "TAIEREA IMPREJUR" ti-a fost făcuta consacrare in VECHIULUI LEGĂMÂNT, imediat după naştere. A fost deci "fără învăţătură, FĂRĂ CONSIMŢĂMÂNTUL tău ca prunc.

"TAIEREA IMPREJUR" lipsită de consimţământul pruncului era si este la evrei un fel de echivalent al botezului creştin (prin botez insă, se mai transmite şi HARUL LUI DUMNEZEU pe care tu nu la-i primit)!

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Diferite erau la evrei credinta personala pe de o parte, şi tăierea împrejur a pruncilor pe de altă parte.
La fel este şi in crestinism, botezul este primire de HAR absolut necesar, DAR de nerefuzat- înscriere pe calea mântuirii!

BOTEZUL este noul LEGĂMÂNT. Dacă în cazul vechiului legământ începutul vieţii pruncului se făcea ÎN INTERIORUL legământului FĂRĂ CONSIMŢĂMÂNTUL lui, de ce în cazul NOULUI LEGĂMÂNT ar fi forţate lucrurile în mod exclusivist, sectant, şi s-ar impune fără discernământ altceva?

Libertatea respectării LEGĂMÂNTULUI oricum îi va aparţine celui botezat toată viaţa...

| Moisie explică (pentru milan9):

1 Eu sunt la fel de evreu asa cum tu esti rrom!
2 Legamantul e vechi doar pentru oameni, pentru Dumnezeu este nou, pentru ca pentru EL 1000 de ani r ca si o secunda pentru tine, si doar nu ai impresia ca Dumnezeu schimba Legea SA din secunda in secunda?
3 Mare minune. Oare cum poti primi har divin de la un preot care nu are Dumnezeu, pentru ca religia sa nu purcede de la o divinitate ci de la o banda de sarlatani.
4 Daca prin spalarea de cap se primeste duhul sfant, atunci te asigur ca eu ma spal pe cap cel mult la 2 zile, adica sunt plin de Duh Sfant!

| Moisie explică (pentru milan9):

DA! Botezul prin invatatura, dar nu prin spalarea pe cap!
Sau nu cumva a spus Isus sa lasam naibii invatura si mai bine sa ne spalam capul?
NU exista nici un Nou Legamant/tetament, pentru ca Legamaintele le da doar Dumnezeu, si nu oamenii primitivi si anafabeti!

| oprescudorin11 a răspuns:

Degeaba se inchina daca nu si Cred! Satanistii sunt dualitatea sfinteniei. Din ei se recruteaza viitorii sfinti.Nu toate Bisericile au comis atrocitati! Pe primul loc se afla Biserica Catolica. Cea mai bogata. Asta este pretul aurului.Biserica nu este Dumnezeu, doar mireasa lui. Miresele mai si gresesc caci au ciclu comemorativ'.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Gresit!
Tot ce se numeste Biserica crestina, s-a nascut din minciuna, bazandu-se pe crime, si a fost impusa prin forta tot prin crime, si asta in perioada cand nu exista biseirica ortodoxa, sau cele protestante! Deci radacina ortodoxiei si a neoprotestantilor si a tuturor denominatiunilor crestine, isi au radacinile in mocirla sangeroasa a victimelor care au fost ucise pentru ca aceasta biserica Diabolica sa poata fi impusa oamenilor care rationau!
Dumnezeu NU are biserici si nici temple zidite, si chiar rabinul Isus te invata in 1 Corinteni 3:16 ca corpul omului este templul/biserica lui Dumnezeu, dar tu cum il ai ca mire pe Diavolul care se lasa slavit in cladiri de piatra ca fiind Dumnezeu, tu nu ai de unde sa stii, pentru ca vad ca tu nu cunosti Biblia pentru ca nu ai studiat-o, si iei de bune vorbele popilor pe care Isus ii acuza ca il au ca stapan pe Mamona si nu pe Dumnezeu!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

E perfect ce zici! Si argumentele! Dar, iarasi spun, nu zic, Adevarul e in afara noastra. Nu zic eu, un parlit, zic altii, au zis-o.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Ce spun altii nu sunt argumente!
Argumentele sunt in realitate, si nu vorbele proaste sau mincinoase scornite de oameni interesati!

| sempreinvolo30 a răspuns:

Complet gresit.
Dumnezeul veacului acestuia este satana si Dumnezeu creatorul nostru i-a prmis un timp in care sa incerce lumea, iar la satana se inchina toti cei care il reneaga pe Creator, cum cred ca este si cazul tau, nu-i asa?

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

Tu crezi ca ma contrazici dandu-mi dreptate?
Dumnezeul veacului acesta este intr-adevar Satana, si asta am spus si eu, in timp ce astazi in bisericile crestinilor este slavit Satana in loc de Dumnezeu Creatorul. sau nu stii ca biserica crestina este o religie politeista alcatuita dintr-0 Treime dar si Treimea aia este compusa din 3 Treimi.
Asa ca in religia crestina, Dumnezeu are doar 1/9 din actiuni, in timp ce Satana are restul de 8!
- Si crestinii il renega pe Creator, nu ijn vorbe ci in FAPTE, de ex. Creatorul a dat o Lege de urmat pentru toti oamenii, iar crestinii spun ce e veche si urmeaza o Lege Noua care nu a plecat de la Creator ci de la Satana prin persoana sarlatanului si criminalului care l-a ucis pe Sfantul Stefan!

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru Moisie):

Cam denaturezi faptele. Eadevarat ca majoritatea se inchina la satana fara sa isi dea seama, prin trinitatea care ai amintito, toate sarbatorile false care nici macar nu se gasesc in Bibli ci doar in traditiile lor demodate si au ca origine vechi religii pagane, dar tu nu poti baga toate religiile in acelasi oala
Este isus fiul lui Dumnezeu care a inlocuit vechea lege cu sabatele si toate jertfele pe care trebuia sa le aduca cu o lege noua
aceasta lege este urmatoarea:
matei22:37-39"„Învăţătorule, care este cea mai mare poruncă din Lege?" 37 El i-a zis: „«Să-l iubeşti pe Iehova, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu toată mintea ta». 38 Aceasta este cea mai mare şi cea dintâi poruncă. 39 A doua, asemenea ei, este: «Să-l iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi». 40 De aceste două porunci depind toată Legea şi Profeţii".
"
Dumnezeu nu a anulat de tot vechea lege,deoarece conform cu cea de sus, daca il iubesti pe Dumnezeu si pe aproapele, nu furi, nu minti, nu curvesti...
In Revelatia 20 se arata ca satana in curand va fi inchis, deci daca acum este activ, este pentru ca Dumnezeu i-a dat posibilitatea sa ii probeze pe oamenii, ca acestia sa decida singuri pe cine sa urmeze
Apoi si Biblia deja profetea de mult ca vor fii putini cei care il vor urma pe Dumnezeu si vor fii salvati.Realitatea nu demonstreaza decat veridicitatea Bibliei:Matei7:13,14

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

Isus nu a inlocuit nicio Lege si nici nu a dat Legi, el singur recunoastea ca a venit sa IMPLINEASCA Legea Tatalui sau. Ce numesti tu si altii credniciosi ca fiind Legea Noua, desi este numai un nou Testament, adica o scriptura lasata de cineva care este pe moarte, nu este scrisa de Isus ci de niste cioflingari care nici macar NU l-au cunoscut pe Isus in frunte cu ucigasul Sfantului Stefan, criminalul care poarta numele de Saul din Tarsus, si asta habar nu a avut cine era de fapt Rabinul Isus!
2 Daca in revelatie spune ca Satana va fi inchis, atunci de ce nu asculti tu indemnul din revelatie care te indeamna sa parasesti urgent biserica Marii Tarfe a Noului Babilon, ca sa nu patesti si tu la fel ce va pati Satana care se lasa slavit in biserici ca Dumnezeu (Fiul)!
4 Dumnezeu este YHWH, si iata ca tu te aflii printre cele 2 miliarde de rataciti care nu il urmati pe YHWH, ba chiar ii incalcati Legea in picioare, de ce nu urmezi aceasta chemare Biblica de a-l urma pe Dumnezeu?
Nu vrei sa fi salvat?

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru Moisie):

Nu prea ai facut cunostinta cu Isus
Uite anumite legi sau principii cre le-a dat el:
(Matei 28:19, 20) Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului".
Cate dintr-e religii aplica aceasta porunca, sa mearga la altii sa le vorbeasca din Biblie?
(Matei 5:21, 22) Aţi auzit că li s-a zis celor din vechime: «Să nu ucizi. Cine ucide va da socoteală înaintea tribunalului». 22 Dar eu vă spun că cine ţine mânie pe fratele său va da socoteală înaintea tribunalului, cine îi spune fratelui său vorbe grele va da socoteală înaintea Curţii Supreme, iar cine îi spune: «Nebun nenorocit!» va fi supus Gheenei de foc.
(Matei 5:27, 28) Aţi auzit că s-a zis: «Să nu comiţi adulter». 28 Dar eu vă spun că cine priveşte insistent o femeie în aşa fel încât s-o poftească a şi comis adulter cu ea în inima lui.
Ar fii prea multe sa ti le enumar, dar daca citesti doar Matei 5 deja vei gasi multe sfaturi utile
De unde styy tu ca nu am parasit prostituata?
De unde styy tu ca nu il urmez deja pe YHWH?
Dar tu de ce nu il urmezi pe YHWH avand daca tot crezi ca el este adevaratul Dumnezeu?
Desi din conversatiile trecute reiese ca faci parte dintr-e atei...
Tu nu vrei sa fii salvat?
Iar daca vrei sa fii salvat de ce te consideri ateu?
Unui ateu nu ii este frica de o divinitate nu-i asa?

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

Si care este paguba in faptul ca nu am cunoscut un dulgher primitiv certat cu munca, unu care golanea toata ziua impreuna cu alti boschetari ca el?
- Un dulgher primitiv si analfabet nu are competenta sa dea legi, ci eventual doar sfaturi celor care sunt mai prosti ca el!
- Un religios crestin care urmeaza o "lege" scrisa de un ucigas in numele unui dulgher, lege care declara ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI, nu poate avea Dumnezeu!
- Eu nu urmez Legea lui Dumnezeu din simplul motiv ca sunt ateu si nu credincios!
- Eu fac parte dintre cei care se salveaza singuri atat cat se poate si unul care stie ca dupa ce ai murit nu te mai poate salva nimeni!
- Unui ateu ca mine NU ii este frica de divinitate pentru ca stie ca nu exista alta divinitate decat aceea pe care ne-o dezvaluie Biblia in 1 Corinteni 3, 16!
Iata de ce:
Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?
Asa ca ce sa caut in biserica si ce sa fac cu religia?

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru Moisie):

(Efeseni 4:5) Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.
Las fel ca si in trecut Dumnezeu se foloseste de o religie care in ziua Armaghedonului va supravietui.
Iar tu fiinta atee fara de Dumnezeu vei murii ucis chiar de cel pe care il consideri doar un dulgher.
Bai "desteptule" dulgherul asta este print al printilor si rege al regilor in prezent si sta la dreapta lui Dumnezeu, dar ce sa inteleaga unu ca tine care in primul rand nu crede in Biblie iar atunci cand citeaza un verset il ia la nimereala.
Uite aici ce se va intampla cu tine:
(Revelaţia 19:11–21) Şi am văzut cerul deschis şi iată: un cal alb! Cel ce stătea pe el se numeşte Fidel şi Adevărat şi el judecă şi poartă război cu dreptate. 12 Ochii lui erau o flacără de foc, iar pe capul lui erau multe diademe. El avea un nume scris pe care nu-l cunoaşte nimeni în afară de el, 13 era îmbrăcat cu o mantie stropită cu sânge, iar numele cu care este numit este Cuvântul lui Dumnezeu. 14 Armatele din cer îl urmau pe cai albi şi erau îmbrăcate în in fin, alb şi curat. 15 Din gura lui ieşea o sabie lungă şi ascuţită, ca să lovească naţiunile cu ea, şi el le va păstori cu un toiag de fier. El calcă în picioare teascul furiei mâniei Dumnezeului cel Atotputernic. 16 Pe mantia lui, da, pe coapsa lui, are scris un nume: Regele regilor şi Domnul domnilor. 17 Şi am văzut un înger care stătea în picioare în soare. El a strigat cu glas tare şi le-a zis tuturor păsărilor care zboară prin mijlocul cerului: „Veniţi, adunaţi-vă la marea cină a lui Dumnezeu, 18 ca să mâncaţi carnea regilor, carnea comandanţilor, carnea oamenilor puternici, carnea cailor şi a celor ce stau pe ei şi carnea tuturor, oameni liberi şi sclavi, mici şi mari!" 19 Şi am văzut fiara şi pe regii pământului şi armatele lor adunaţi ca să facă război împotriva celui ce stătea pe cal şi împotriva armatei sale. 20 Şi fiara a fost prinsă şi, împreună cu ea, profetul fals care a făcut în faţa ei semnele prin care i-a indus în eroare pe cei ce au primit semnul fiarei şi pe cei ce se închină imaginii ei. Amândoi au fost aruncaţi de vii în lacul de foc ce arde cu sulf. 21 Dar ceilalţi au fost omorâţi cu sabia lungă a celui ce stătea pe cal, cu sabia care ieşea din gura lui. Şi toate păsările s-au săturat din carnea lor.

Vei murii de sabia lui sau eventual mancat de pasarile cerului

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

1 Nu cita din NT, pentru ca este scris NU de Dumnezeu ci de oameni care aveau putere si stapanire peste Diavoli, asa ca ce citezi tu are valoare doar pentru satanisti si diabolici.
2 Dumnezeu este intr-adevar unul, dar numai pentru poporul iudeu, eu cred, tinand cont de faptul ca exista miliarde de universuri, exista si shpe miliarde de Dumnezei creatori!
3 Dumnezeu nu cere sa te botezi cu apa murdara in care se pisa vitele, ci iti cere sa te tii de Legamantul pe care l-a facut cu Neamul lui Avraam.
4 Nici Isus nu va cere sa va spalati pe cap crezand ca aia se cheama "botez" ci si el si Ioan Botezatorul vorbesc despre "Botezul de Sus" adica botezul prin lumina cunoasterii, botez care se mai numeste di dobandirea CONSTIINTEI!
5 Revelatia nu se refera la atei, ci la ce vor patii cei care incalca in picioare Legea lui Dumnezeu, adica crestinii ca tine!

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Matei 28,19 spune cu totul altceva decat prefera unii...
"Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh,".

| Moisie explică (pentru milan9):

Aha!
Deci nu le spune botezati-va cu apa chioara, ci prin invatatura!

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru Moisie):

Nici VT nua fost scris de Dumnezeu ci de oameni inspirati de spirit sfant sa scrie
(2 Timotei 3:16) Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate,
1 Faptul ca aveau putere demonstreaza ca Dumnezeu lucra prin ei, iar noi trebuie sa ii ascultam
2(Efeseni 4:5) Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.
Iudeii au fost respinsi de Dumnezeu deoarece l-au rastignit pe Isus deci nu mai fac parte din poporul sau
Dumnezeu si-a ales o alta religie pe care o binecuvanteaza, iar membrii acesteia fac parte din orice natiune, important sa ii respecte principiile
3-Romani 10:4) Căci Cristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine manifestă credinţă să dobândească dreptatea.

Legea trecuta numai are valoare o data cu venirea lui isus-Mesia(cel uns)

Acum trebuie respectata aceasta (Matei 22:37–39) El i-a zis: „«Să-l iubeşti pe Iahve, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu toată mintea ta». 38 Aceasta este cea mai mare şi cea dintâi poruncă. 39 A doua, asemenea ei, este: «Să-l iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi».
Revelatia se refera la toti cei care in primul rand nu cred in Dumnezeu iar apoi nu tin cont de el in viata lor
Tu tii cont de Legea lui Dumnezeu atata timp cat nu crezi in el?
Psalmi14:1 Nebunul spune în inima lui:
„Nu există Iehova".
Ei au făcut ce este rău, s-au purtat dezgustător.
Nu este niciun om care să facă binele.
Dinpunctul de vedere al lui Dumnzeu cine nu crede in el ESTE UN NEBUN

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

Afirmatia aia a ta, si anume cea cu "Toata scriptura" se refera la Tanach si nu la Biblie.
Biblia ta si a crestinilor a aparut dupa sute de ani dupa moartea rabinului Isus!
Asa ca afirmatiile tale se refera la timpurile cand inca NU exista crestinismul, pentru ca nici Isus si nici Apostolii sai nu au fost crestini ci mozaici!
Evident ca si chestia aia cu "Un singur Domn, o singură credinţă" este credinta bazata pe religia mozaica si nu pe cea crestina!
Asa ca tu ai luat-o pe cai gresite si te afli in ratacire!
Nu ar strica sa-ti dezvolti cultura generala ca sa intelegi clar de ce esti pe cale gresita.
Asa ca te rog intelege corect ce postezi si nu posta aiurea facand ghiveci din toate, ca nu faci altceva decat sa te autoblamezi in ochii celor care STIU in loc sa CREADA, asa a proasta!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Adica nu pricepi simbolistica?

| Moisie explică (pentru milan9):

Ai cumva inregistrarea convorbiri prin care Matei a spus asta?
Nu de alta dar era analfabet si probabil ca daca nu stia sa scrie macar s-a pastrat inregistratea, dar daca nu o ai, dar au scris altii in locul lui, inseamna ca totul este fantezie, si ca ce a spus analfabetul Matei este mai important decat ce a spus Parpanghel buracu lui Purandel!

| SatanistAteu1666 a răspuns:

Cea satanista, dar in in satanism NIMIC nu se bazeaza pe biserica si satanisti precum Laveyan sunt de fapt ateistii deci nu poti spune ca se inchina lui satan, satanismul traditional se inchina lui satan.Si satanismul nu a comis nici-o crima, decat crestini, musulmani care au omorat toti satanistii de pe pamant si Iehova a omorat mii si mii de animale si oameni.Ce ti se pare mai adevarat si pur? Nu satanismul?