| Moisie a întrebat:

Plecand de la faptul ca toti prorocii Bibliei si toate personajele Bibliei erau tot de religie mozaica, chiar si Isus si toti apostolii sai erau mozaici, nu vi se pare culmea nesimtirii ca crestinii care au FURAT Biblia sa spuna tocmai ei cine este adevaratul Messiah al religiei mozaice?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Crestinii habar n-au pe ce planeta se afla, daramite sa stie ce si cum e cu religia.Nu am nimic cu ei dar ca mai tot omul merg si ei cu turma, spun ce spune turma si asa mai departe. Daca e so luam pe cea dreapta si cei necredinciosi tot la fel merg doar cu alta turma. Daca Einstein sau Darwin a spus o poveste o parte din populatie au format o turma si merg in acea directive si cu greu ii poti opri, ori sa ceri o explicatie ce nici cel care a spus povestea nu a putut so dea.Acum ca s-a furat unu de la altu, asta nu ceva nou.Am putea spune ca si noi oamenii de astazi am furat de la antici matematica, fizica etc nu? Daca crestinii au furat asa ca "lacomii"aia e altceva, atit au putut si ei.Nu le cere unora ce nusi pot explica nici lor insasi.De fapt daca stam si rumegam nitel lumea de cind a fost izgonita din Eden,ca tot sintem la categoria asta, deci Dzeu de fapt ce voia de la om? Sa fie supus, ascultator intr-un cuvint CAPUL LA CUTIE.El a saltyata capul si uite asa a fost alungat.Dar de atunci a inceput de fapt cautarea rezolvarii supunerii, si de atunci lumea se afla deja cu susul in jos. Daca ne uitam la ce valori se baga in fata, cine sint cei care ne conduc vom vedea ca sint exact ca ce voia Dzeu sa fim.Astia ne conduc, aceste valori aproape de zero sint bagate in fata si asa mai departe.Si astazi din ce in ce mai mult asta vedem.Vedete,modele,actori si asa mai departe, senatori, presedinti care habar n-au pe ce lume se afla si nici nu stiu pentru ce sint acolo unde sint pusi sint tocmai oamenii ce Dzeu ii voia.Gata ca am luat-o si eu pe aratura.Dar cam asa stau lucrurile si intracolo ne indreptam, adica spre prostie si supunere in fata habar n-avem cui.

2 răspunsuri:
| eternitate15 a răspuns:

Sincer parerea mea e ca tu ai fost crestin, si s a intamplat ceva si acum nu incerci decat sa aduci ofense la adresa lui Dumnezeu..mereu aceleasi replici..cu Biblia furata..cu nu mai stiu ce furata...ai inima impietrita si nu stii Adevarul!

| Moisie explică (pentru eternitate15):

Evident ca ai dreptate! Am fost botezat crestineste, si s-a intamplat un lucru mare, si anume prin documentare m-am luminat in privinta sarlataniei inspre care am fost aruncat de mic!
2 bGresesti, eu nu spun nimic negativ despre Dumnezeu. Pe Dumnezeu il batjocoriti si il blasfemiati voi crestinii cand afirmati ca are un copil din flori facut cu o femeie, si cand il slaviti in bisericile voastre pe Lucifer in locul lui Dumnezeu