| Moisie a întrebat:

Credeti ca o religie bazata pe furt si pe minciuni, si care s-a impus prin crime, poate fi religia lui Dumnezeu?
Este religia crestina bazata pe furt intelectual si pe minciuni?
Daca nu atunci cum se explica faptul ca crestinii au furat scripturile si personajele religiei mozaice si le interpreteaza in mod mincinos, si nu in sensul pe care il au in acea religie?
De ce mint crestinii ca Apostolul Pavel si Imparatii romani ca Nero i-au prigonit pe "crestini"?
Apostolul Pavel, la fel ca si Nero sau altii, nu a prigonit niciodata oameni de religie crestina, pentru ca religia crestina a aprut dupa 300 de ani dupa moartea lui Isus, de prigonit au fost doar sectantii de religie mozaica care urmau invataturile rabinului Isus din Nazareth?
Credeti ca o religie bazata pe furt si pe minciuni, si care s-a impus prin crime, poate fi religia lui Dumnezeu?

19 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Tu spui: "religia crestina a aprut dupa 300 de ani dupa moartea lui Isus". Dar Biblia spune altceva:
"Pentru intaia data, ucenicilor li s-a dat numele de crestini in Antiohia."(Fapte.11:26)
Iar cu privire la prigoniri:
"Bucurati-va si inveseliti-va, pentru ca rasplata voastra este mare in ceruri; caci tot asa au prigonit pe prorocii care au fost inainte de voi." (Matei.5:12)
"Daca M-au prigonit pe Mine, si pe voi va vor prigoni". (Ioan.15:20)
Iar apostolul Pavel spune: "Am prigonit pana la moarte aceasta Cale, am legat si am pus in temnita barbati si femei"... (Fapte.22:4)
"Caci eu sunt cel mai neinsemnat dintre apostoli; nu sunt vrednic sa port numele de apostol, fiindca am prigonit Biserica lui Dumnezeu." (1Corinteni.15:9)
"Iudeii acestia au omorat pe Domnul Isus si pe proroci, pe noi ne-au prigonit, nu plac lui Dumnezeu si sunt vrajmasi tuturor oamenilor". (1Tesaloniceni.2:15)

Te sfatuiesc sa nu te uiti nici la ortodocsi si nici la catolici, deoarece sunt impotriva Sfintelor Scripturi, chiar daca le propovaduiesc. Si mai sunt si multe altele pe langa aceste confesiuni crestine...

| Moisie explică (pentru anonimg):

Ce spune Biblia este frunza verde, NICIUNDE si NICIODATA nici Dumnezeu si nici Isus NU recomanda oamenilor sa citeasca sau sa urmeze Biblia!
Cu atat mai putin Noul Testament din care citezi care nu vine de la niciun Dumnezeu ci de la o gasca de sarlatani!
Faptul ca li s-a dat numele de "crestini" nici pe departe NU inseamna ca nu erau de religie Mozaica!
Absolut toti apostolii au murit fara sa se converteasca la religia crestina, si au murit ca si iudei de religie mozaica, chiar daca au fost SECTANTI ai acestei religii!

| milan9 a răspuns:

Toate sutele de mii de religii din lumea asta se bazeaza pe "traditii", dar una e ca acele invataturi si "traditii" sa fie pastrate intacte, total neschimbate, si alta e in cazul unor secte in care s-a procedat sistematic la crearea de profetii false, de interpretari stranii ale bibliei...

| antimulte a răspuns:

Religia si faptele Bisericii, nu reprezinta nici de departe voia sau religia Lui.
Biserica si relatarile acesteia sunt facute de oameni, pentru oameni, iar omul pe langa ca e imperfect e si din ce in ce mai corupt. Deci si religia sa va fi un devianta.

| Moisie explică (pentru antimulte):

Da a cui? Poi tu nu stii ca Biblia este o carte care indeamna la crime?
Religia crestina nu vine de la niciun Dumnezeu ci de la o banda de sarlatani condusa de un ucigas, asa ca la ce alte fapte sa te astepti de la o biserica bazata pe o asemenea religie?

| sempreinvolo30 a răspuns:

Saul i-a persecutat pe crestini iar apoi in urma unui miracol a devenit el insusi un discipol al lui Isus si a fost numit Pavel, apoi la randul sau a fost el insusi persecutat. Daca tu ii numesti sectanti pe discipolii lui Isus atinci nu ai inteles de fapt esentialul, si anume ca ei au format adevarata religie crestina pe care azi majoritatea religiikor bazate doar pe traditii si obiceiuri inventate nu o mai respecta.

| Therraex a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Epic win. O.O

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

Daul nu a persecutat niciun crestin ci doar sectantii de religie mozaica care au facut parte din SECTA Nazariteanului!
Nu eu ii numesc sectanti ci chiar au fost SECTANTI ai religiei mozaice.
Vad ca habar nu ai de istoria crestinismului!
- Isus nu a avut absolut nimic nici in clin si nici in maneca cu religia crestina, el a murit in religia parintilor sai, adica cea MOZAICA
- Religia crestina a aparut la conciliul de la Niccea, tot ce a fost inainte a fost SECTA a religiei Mozaice!

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru Moisie):

Nu are importanta cum ii numesti, ii consideri tu sau ii considerau altii atata timp cat Isus a fost trimis sa isi dea viata si pentru unul ca tine care nu crezi in el.Dar eu iti pun o intrebare care valoreaza mai mult decat toate vorbele tale:te-ai intrebat daca acea religie"aparuta la niceea a fost sau este aprobata de Dumnezeu?
Daca crezi cat dr cat in Biblie atunci sa stii ca in perioada lui Isus doar el si cei care l-au urmat si pe care tu ii numesti swctanti au fost aprobati de Dumnezeu
Matei3:17"Tu esti fiul meu pe care l-am aprobat"
Tu il numesti asa doar ca scusa ieftina sa nu faci ceea ce ar trebui sa faci, dar nu are importanta oricum vei fii judecat
Iar pentru stiinta ta Biblia arata ca Isus domneste acum ca rege iar in curand ii va pune sub pixioarele sale pe cei care nu cred in el si in Biblie
Filipeni2:9-11

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

1 Isus nu si-a dat viata benevol, ci a fost observat, arestat, anchetat, judecat si condamnat ca oricare alt talhar de rand.
2 De care Dumnezeu? De "dumnezeul veacului acesta" adica de Diavol? Pai sigur ca Diavolului ii plac toti cei care ii urmeaza Calea si se abat de la Legea lui Dumnezeu!
Sau vrei sa ma convingi ca crestinii urmeaza Legea Torei, asa cum se cheama Legea lui Dumnezeu?
Tinand cont de faptul ca Noul Testament nu porneste de la niciun Dumnezeu, motiv pentru care tu il citezi pe Matei si NU pe Dumnezeu, ba mai mult "noua religie" este o religie care nu vine de la Dumnezeu ci de la niste oameni care va invata sa incalcati Legie lui Dumnezeu, mi-e in locul tau mi-ar fi frica sa urmez calea cuiva care vrea sa te scoata de sub puterea Legilor lui Dumnezeu

| Therraex a răspuns:

Catolicii s-au impus prin crime, in general. O sa vezi, daca citesti istoria lor. Singura vina a Ortodoxilor au fost cruciadele si faptul ca si-au aparat credinta. Dar Catolicii au fost cei cu tortura. La un moment cele doua biserici devenisera independente pentru. ca erau de mentalitati diferite iar Catolicii au devenit mai violenti. :3
Aaa, si dat fiind ca intrebarea asta a ta e mai recenta. Vreau sa te intreb din nou. Esti Evreu? Nu mi-ai raspuns.
Si... ce parere ai despre Talmud?
Crezi ca Talmudul este mai bun decat Biblia?
Impotriva careia dintre astea doua crezi ca ar trebui sa lupti? Impotriva Bibliei sau a Talmudului?
Care dintre cele doua crezi ca spune adevarul?

| Moisie explică (pentru Therraex):

Fals! Atunci cand s=a impus cu forta crestinismul, nu erau nici catolici si nici ortodocsi, ci doar crestini.
- Dupa parerea mea si Talmudul ar fi bun daca ar fi hartia la fel de fina ca cea folosita la Biblie, ba chiar mi s-ar parea mai bun pentru ca e sub forma de sul.
- Tot ce e religie e bazat pe minciuna si sarlatanie

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Prima data crestinismul a fost raspandit si cei ce l-au raspandit au fost persecutati. Am invatat asta si la Istorie.
Aici: http://www.youtube.com/watch?v=Bzm-5PCvWwI

Prima data, cele doua biserici formau o singura biserica. Cea ortodoxa si cea catolica erau una singura. Au aparut divergente intre cele doua asa ca s-au despartit.
Aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Ortodox%C4%83
Iti voi cita eu acea parte, ca sa nu mai cauti tu: ''Fundamentele teologiei creștine ortodoxe au fost stabilite la primele șapte sinoade ecumenice, ținute între secolele al IV-lea și al VIII-lea. Din motive religioase, dar și politice, geografice și culturale, între biserica apuseană (romano-catolică) și cea răsăriteană (ortodoxă) s-a produs o separare în 1054, cunoscută sub numele de Marea Schismă. În urma acestui eveniment, atât Biserica Ortodoxă, cât și cea Catolică se consideră a fi singura biserică universală (κaθολικι - catolică sau „sobornicească") și apostolică, ca și deținătoarea dreptei credinței (Ορθόδοξιa - ortodoxă). Spre deosebire de biserica Romei, ce pune accentul pe universalitate (catolicitate), cea ortodoxă pune accentul pe puritatea credinței, de unde diferența de nume.''
Aici e Marea Schisma: http://ro.wikipedia.org/wiki/Marea_Schism%C4%83

Catolicismul a fost cel ce a folosit tortura ca sa se impuna mai tare. Uite:
http://www.youtube.com/watch?v=XI13wMpvj3s
Inchizitia a fost folosita de biserica Catolica. :3
Doar cruciadele au fost la Ortodoxi.
Aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Cruciad%C4%83

Ma refer la Talmud si la Biblie din punct de vedere al continutului. Ce consideri? :3

| Moisie explică (pentru Therraex):

Intr-adevar, in scoala romaneasca se invata multe minciuni si multe prostii! Acei asa zisi crestini de care vorbesti erau SECTA a religiei mozaice, deci NU aveau religia crestina! Asa ca nu putem vorbi de crestini asa ca cei de azi.
- In acea perioada in care s-a raspindit crestinismul prin forta, prin crime si amenintarea cu moartea adica in sec 4- 8 nu exista decat o singura biserica crestina.

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

DAR! Din punct de vedere al semnificatiei:
''Cuvântul "creștin" vine din limba latină populară, de la christianus, derivat de la Hristos, deoarece Iisus/Isus din Nazareth este considerat în religia creștină ca fiind Mesia și fiul lui Dumnezeu. Cuvântul "Hristos", în limba greacă Χριστός Christós, "cel uns", este traducerea din limba ebraică a cuvântului משיח Mașiah (arabă مَسيح Masīh).''
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Cre%C8%99tinism

Deci erau crestini prin credinta lor. :3
Ca de exemplu si unii satanisti sunt in acte crestini dar in esenta ei sunt satanisti. Actele au o valoare minima in fata credintei si a cum actionezi.

| Moisie explică (pentru Therraex):

Poi asta insemna ca ei credeau totul asa a proasta!
Isus nu a fost niciodata UNS in nicio functie astfel ca sa poata fi denumkit UNSUL! In plus de asta credinta lor era in Yabwe si in religia pe care Yahwe a dat-o oamenilor! Isus a fost doar un rabin amator care a impartasit ucenicilor sai niste invaturi, si nu a venit sa le schimbe credinta stramoseasca!

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Dar daca a fost un rabin amator si a impartasit niste invataturi, cum iti explici ca invataturile lui inca dainuie si au o atat de mare influenta? :3
Gandesti foarte materialist (fara suparare)... te gandesti la sensul cuvantului ''uns'' din punct de vedere materialist si nu spiritual.

| Moisie explică (pentru Therraex):

Lipsa totala de cultura!
Invaturile lui Isus NU au dainuit, ba chiar din contra au fost ascunse de parintii bisericii ca nu cumva sa fie cunoscute pentru ca ideile lui Isus sunt anti cler si anti biserica!
Poi cum iti explici tu ca Isus la lasat ca urmas in locul sau pe Apostolul Petru, si tocmai Evanghelia lui Petru nu a fost acceptata in Biblie, ci au fost acceptate evangheliile unor cioflingari care nici nu l-au cunoscut, auzit sau vazut pe Isus, si anume Luca si Marcu, iar Evanghelia lui Ioan NU este a lui Ioan ci este "DUPA" Ioan, adica unii au modificat-o inspirandu-se din Ioan.
- Eu gandesc realist, iar cuvantul a unge se refera la ceva material, asta chiar desi ungi pe cineva intr-o functie spirituala, de ex. Nu il ungi cu poezii sau cu Kcat ci cu ulei/mir sfant, iar aceasta UNGERE se face intr-o FUNCTIE (deci este ceva material) si nu il ungi la suflet punand tiganii sa-i cante o melodie care se adresseaza spiritului tau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Therraex):

"Doar cruciadele au fost la Ortodoxi."
Din cate stiam cruciadele au fost starnite tot de catolici cel putin asa ne-a zis proful de istorie la scoala.
"Crezi ca Talmudul este mai bun decat Biblia?"
Ambele sunt la fel, nefolositoare. Insa despre talm mai sunt multe de spus:http://satanismul.blogspot.ro/2013/07/citate-din-talmudul-evreiesc.html