| DanionM a întrebat:

,,Plecând de la libertatea nelimitată se ajunge la despotismul nelimitat." (-Dostoievski-)

Care credeţi că sunt atunci limitele libertăţii?

8 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Libertatea inseamna drepturi si obligatii, pentru cei care nu stiu asta, libertatea nu are limite, asa ca dupa cateva clipe de libertate, o s-o piarda pentru mai multe clipe.

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Deacord.Aici sunt de acord oarecum.Prea multa libertate strica, si nu va dura prea mult.

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

Tocmai ziceam ca inseamna drepturi si obligatii, asa ca daca stii asta, e bine, dar lumea nu stie, vad ca nici tu, desi ai citit acum. De exemplu: esti liber sa te plimbi undeva, dar ai obligatia sa ii acorzi si altuia libertatea sa se plimbe acolo.

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

E logic!

| zurick a răspuns:

Salut! Cred ca in libertate nu exista nici reguli si nici limite.

| Exilee a răspuns:

Libertatea presupune eliminarea limitelor (total/partial).
De-asemenea exista si indivizi care isi asuma responsabilitatile, respectiv obligatiile de pe urma libertatii. Putini stiu sa profite cu adevarat de aceasta.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Cele stabilite de Creator şi dovedite de practică că sunt spre binele nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceasta libertate de acum duce incetul cu incetul spre anarhie.