| LaMARo a întrebat:

PLz ajutor! De la un timp incep sa-mi pierd credinta. Spun crezu,talal norstru, degeaba.Injur langa biserica, etc.va rog ce pot sa fac sa devin iar credincios?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca esti sincer si doresti sa ai o relatie buna cu Dumnezeu.Ai putea sa te rogi si sa-i spui ce te preocupa pe tine la fel cum a-i vorbi cu un prieten, dar cu respect, fara sa spui rugaciuni invatate pe derost, pentru ca acele rugaciuni deja le stie. Apoi a-i putea analiza Biblia si sa te straduiesti s-o intelegi si s-o aplici.Psalmul1:1-3

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Trebuie sa ai vointa, sa doresti acest lucru.Toate lucrurile sunt posibile celui ce crede! Cu ajutorul Lui, vei reusi.

| OOOLEOOO a răspuns:

Uneori e bine sa te indepartez de ceva ca sa ajungi sa-l pretuiesti mai bine

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Asa ceva am patit si eu pana El m-a ajutat prin mai multe intamplaribig grin, intamplari povestite aici pe TPU dar sterse din eu'stiu ce motivestraight face.
Pacea Domnului!

| Wøodenpints a răspuns:

Devii om.

| alexalexandrusincerul a răspuns:

Daca vrei sa devii credincios, trebuie sa comunici cu El si sa fii sincer, sa spui din tot sufletul ca vrei sa fii credincios. Daca nu vrei cu adevarat, atunci degeaba

| pesciolino a răspuns:

Dumnezeu cand vede ca te prosterni inaintea lui, deja stie ce vrei sa-I spui nu ca nu ar fi bune, Cuvantul ne invata sa nu repetam aceleasi cuvinte ca pagani. Vorbeste cu Tatal tau din ceruri, spune-i ce ai in adancul inimii si cu ce anume vrei sa te ajute. Daca te rogi cu credinta si te straduiesti sa traiesti in neprihanire Dumnezeu nu va sta indiferent.

| LaMARo explică:

Ms tuturor!