| DyNo a întrebat:

Poate Dumnezeu sa aiba defecte de tip uman?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Pai uite ca in Vechiul Testament gindeste exact ca un om; este gelos, razbunator, razboinic, nemilos etc!

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Se pare ca da.

| doctorandus a răspuns:

Daca te iei dupa Biblie, da, altfel e la bunul plac.

| LastChance a răspuns:

Are riduri.

| Încrucişătorul a răspuns:

Le are deja.

| RAY a răspuns:

Daca omul la inventat desigur ca are defecte, citeste vechiul testament sai vezi defectele un creator aparut din nimic nici nu poate exista dar sa vb de defecte

| DyNo explică (pentru RAY):

In Biblie se vorbeste despre zeii elohim ( Eli, El, Adonai, El Shagay, Iahve etc. ) Acei zei sunt viciosi, incestuosi, egoisti si orgoliosi. Un prieten de-al meu, crestin inrait, mi-a spus ca Dumnezeu din Biblie adica acei zei elohim, au puterea sa transforme o furnica intr-un om, pai asta nu-i un defect de tip uman? Are Dumnezeu orgoliu, l-am intrebat. De ce sa faca Dumnezeu asta? Suntem ceea ce credem, daca prietenul meu a crezut in acei zeii elohim identificati ca Dumnezeu...

| martzian a răspuns:

De ce pui intrebari daca deja pornesti de la preconceptia ca ai deja raspunsul suprem?

| WhatheWow a răspuns:

Trebuia sa intrebi : Poate Dumnezeu sa nu aiba defectele Omului?

| WR104 a răspuns:

Nu,altfel nu ar mai fi Dumnezeu.

| Dorugar a răspuns:

Are defecte umane, si nici nu poate fi altfel daca este un maimutoi primat urias, care l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa, si iata ca omul a iesit 98, 8% asemenator cu o maimuta primata!

| DyNo explică:

Sa fie drept... dar fara defecte umane.

| AndraRox a răspuns (pentru DyNo):

Sunt de acord cu martzian.

| RaduMD a răspuns:

Nu, deoarece, pe de o parte, Dumnezeu este o existenţă de infinită perfecţiune, iar pe de alta are o altă natură decât omul. El este existenţă spirituală.

Nici chiar îngerii nu au defecte de tip uman. Ei pot avea, totuşi, emoţii. Dar emoţiile nu sunt defecte, nu?

| DyNo explică (pentru RaduMD):

Depinde ce fel de emotii...

Răspuns utilizator avertizat
| LostInTheDarkness a răspuns:

Avand in vedere ca nu exista asa ceva, ar trebui sa renunti la aceste intrebariwinking
Si in niciun caz sa nu asculti ce vor spune asa zisii "crestini"

| DyNo explică (pentru LostInTheDarkness):

Ma refeream la acel Dumnezeu la care se inchina crestini, adica la zeii elohim pe care i-am reamintit mai sus si care au fost tradusi prin ''Dumnezeu''.

| Darla2007 a răspuns:

Perfectiunea sta in ochii privitorului. Prin defect intelegem orice abatere de la standardele noastre, si culmea: standardele difera de la persoana la persoana.