| Antisistem11 a întrebat:

Poate Dumnezeu sa oprească raul dar nu are voința? Are voința sa oprească raul dar nu poate? Are si voința și puterea de a opri raul? Atunci de ce mai exista rau?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mentinerea libertatii de alegere e o valaore mai importanta pentru Dumnezeu decat eliminarea raului.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu nu exista. E doar un personaj de poveste primitiva, puerila, fantezista si absurda scrisa special pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| mastadont a răspuns:

Așa cum dumnezeu nu există nici răul nu există, e doar în închipuirea ta, ca și binele.

| Michael11 a răspuns:

Dumnezeu poate sa opreasca raul dar nu vrea. Mi-am pus si eu aceeasi intrebare de multe ori dar nu am un raspuns.

| serenityxx a răspuns:

Are voință, dar nu vrea. Vrea ca omul să învețe că fără el este pierdut