| Mircea08 a întrebat:

Poate un preot sa te indrepte spiritual?. Daca da, de unde stiti?

21 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Preot crestin? Niciodata. Tocmai crestinismul a distrus spiritualitatea.

| gabriielaaa a răspuns:

Sincer in ziua de azi te întrebi daca mai mărită efortu sa mergi la unu sai veti îndrumare. Si zic asta ca am văzut preoti ortodox cat si caltolnic bat tapan nu mai zic de videoclip-uri de pe salturile de socializarea. Da recunosc ca sunt
Care țin la cele sfite dar nu toți. Si cum sa ai încrederea?

| Mircea08 explică (pentru gabriielaaa):

Capul Bisericii Crestine este Iisus Hristos (*1), care este Mare Preot peste casa lui Dumnezeu(*2), iar casa Lui suntem noi(*3), crestinii de pe intreg pamantul.

*1..."Şi toate le-a supus sub picioarele Lui şi, mai presus de toate, L-a dat pe El cap Bisericii,

Nu din fapte, ca să nu se laude nimeni."

(Epistola catre Efeseni a Sf. Apostol Pavel – 2/9)

*2..."Drept aceea, fraţilor, având îndrăzneală, să intrăm în Sfânta Sfintelor, prin sângele lui Iisus,

Pe calea cea nouă şi vie pe care pentru noi a înnoit-o, prin catapeteasmă, adică prin trupul Său,

Şi având mare preot peste casa lui Dumnezeu,"

(Epistola catre Evrei a Sf. Apostol Pavel – 10/19-21)

*3..."Iar Hristos a fost credincios ca Fiu peste casa Sa. Şi casa Lui suntem noi, numai dacă ţinem până la sfârşit cu neclintire, îndrăzneala mărturisirii şi lauda nădejdii noastre."

(Epistola catre Evrei a Sf. Apostol Pavel – 3/6)

Nu exista decat o singura biserica crestina, al carei mare preot este Iisus Hristos :

"Am şi alte oi, care nu sunt din staulul acesta. Şi pe acelea trebuie să le aduc, şi vor auzi glasul Meu şi va fi o turmă şi un păstor."

( Sfânta Evanghelie după Ioan – 10/16)
Se spune ca pe crestini ii vom cunoaste dupa fapte - preotii spun ca sunt crestini, uitati-va la fapte si o sa vedeti de ce multi critica crestinismul
"Şi mulţi se vor lua după învăţăturile lor rătăcite şi, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită; Şi din poftă de avere şi cu cuvinte amăgitoare, ei vă vor momi pe voi. Dar osânda lor, de mult pregătită, nu zăboveşte şi pierzarea lor nu dormitează."

(A doua epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru – 2/2, 3)

| milan9 a răspuns (pentru gabriielaaa):

Adica... tu pui la indoiala Biblia. thinking thinking Tu parca pretindeai un anumit respect. Dar intrebarea aceasta spune altceva despre tine... sad

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

| gabriielaaa a răspuns (pentru milan9):

Nu doar pe uni preoti care zic ca se trebui sai ascultăm urmăm si sa-i respectăm când ei preacurvesc si beau mai mult decat trebuie nu mai zic de cei care au dosare penale. E o rusine petru credință.

| gabriielaaa a răspuns (pentru Mircea08):

Scuze am înteles gresit întrebarea.

| Mircea08 explică (pentru milan9):

Nimeni nu pune Evanghelia la indoiala. In ce priveste statutul preotilor problema sta in felul urmator : - ei sunt de folos celor care sunt sub Lege. Crestinii nu sunt sub Lege si au ca preot pe Iisus.
"Şi el a dat pe unii apostoli, pe alţii prooroci, pe alţii evanghelişti, pe alţii păstori şi învăţători, Spre desăvârşirea sfinţilor, la lucrul slujirii, la zidirea trupului lui Hristos,"

(Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel – 4/11, 12)
Asa este organizata biserica lui Iisus, cum scrie mai sus, fara preoti

| Mircea08 explică (pentru gabriielaaa):

Nu ai gresit nimic. Este exact asa cum ai spus

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

"Asa este organizata biserica lui Iisus, cum scrie mai sus, fara preoti" - exact. Erau numiți bărbați maturi pe plan spiritual ca să se îngrijească de congregație/ adunare dar nu erau preoți.

| milan9 a răspuns (pentru gabriielaaa):

Daca tu iei careper pe cel mai prost elev din scoala si spui: "Da ce elevi sunt in scoala asta? Cu ce competitie ma incurajeaza ei pe mine?" Si daca... de a doua zi tu nu mai frecventezi acea scoala pe acest criteriu gresit... iti spun ca te inseli.

Fa o statistica. La orice capitol ai analiza situatia (violenta, limbaj, vicii, droguri, infractiuni, penitenta in inchisori, etc.) preotii stau de la 10 pana la 100 de ori mai bine decat orice alta categorie profesionala.

| Mircea08 explică (pentru milan9):

Reformuleaza te rog - nu se intelege nimic din ce spui

| gabriielaaa a răspuns (pentru milan9):

Nu am zis ca toți is la fel am vazut si exemple foarte bune doar ca isi pierd din valoare atunci când apar asfel de exemple negative.

| milan9 a răspuns (pentru gabriielaaa):

Padure fara uscatura nu s-a intalnit si nu se va intalni niciodata. Intre cei 12 apostoli stii care era procentul "uscaturilor"? 1 din 12 -> Iuda. Asta inseamna cam 8%. Ori... happy te asigur ca Biserica sta mult mai bine si procentul arhetipurilor care apar in scandaluri la tv. (Pomohaci, ep. de Tomis, etc... ) e de zeci si de sute de ori mai mic.

Stii ce inseamna asta? E totusi o performanta. Stam mai bine decat statea chiar Mantuitorul... happy Ei bine mai glumesc si eu.
Adevarul este ca se poate face mult mai multa caritate si misiune si..., nu se face in masura posibilitatilor. sad

| milan9 a răspuns (pentru gabriielaaa):

Stii ce? Hai sa scoatem noi, din familiile noastre niste preoti foarte buni ca sa marim acest procent al consecventei, altfel, vom fi de doua ori vinovati. Unu la mana pentru ca nu am facut-o, si in al doilea rand, pentru ca judecam cea mai dificila profesie (ca unii ce poarta responsabilitati morale teribile)...

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

Esti culemea... eu iti dau zeci si zeci de citate din NOUL TESTAMENT si faci trimitere tot la Vechiul Testament (cei de sub Lege)... thinking thinking

"Şi el a dat pe unii apostoli, pe alţii prooroci, pe alţii evanghelişti, pe alţii păstori şi învăţători"- Acest verset nu le contrazice pe celelalte 30 pe care ti le-am dat...

| gabriielaaa a răspuns (pentru milan9):

În primul rad nu cred dai cea mai grea meserie fi ca chilugi ce stau ore intrgi cu bisturiu in mâna sau multe alte care isi pun viața lor în pericol ar însemna vas egali cu ei. Nu trebuia sa se facă preot sau sa renunțe dacă vad ca nu fac față ca să nu demigreze pe alți. Cat despre ce facem noi le dăm bani la pomene un leu pe lumânare nu mai zicem când vine de doua ori pe ana la ați merg de mai multe ori nu mai zici de taxele de căldură si celelalte.

| gabriielaaa a răspuns (pentru milan9):

Da în loc de marea catedrală se putea face un caman pentru bătrâni care nu au venituri mai mari s 550 lei pe lună si exeplele pot continoa.

| milan9 a răspuns (pentru gabriielaaa):

Din punctul de vedere al pregatirii profesionale sau a efortului nu este cea mai grea, dar dpdv al responsabilitatilor, sufocante atunci cand parintele respectiv isi asuma intru totul cu devotament misiunea si sarcinile sale spirituale.

Referitor la Catedrala, (nu vreau sa para o justificare - sunt dezamagit si eu...) eu personal am fost dintotdeauna de parere ca aceasta constructie este nejustificat de mare. Din fericire se termina anul acesta. Exemple de genul acesta avem si in Biblie (Marele Templu din Ierusalim- cel care a inghitit MAJORITATEA resurselor unei tari vreme de 30 de ani).
Problema este in primul rand de imagine, de exces si interpretare. Spun asta pentru ca suma anuala necesara (din care doar 6% de la Consiliul local) este echivalenta cu evaziunea pierduta de stat, cu incuviintarea tacita a acestuia in 2-3 zile (pe legumele importate fara taxe- tocmai sistemul care falimenteaza agricultura interna).

Opere de caritate se fac (echivalentul cam a jumatate din suma implicata in constructii/ reparatii biserici la nivel national ), DAR, BINEINTELES ca se poate face mult mai mult... thinking

| gabriielaaa a răspuns (pentru milan9):

Dar depinde cine aduce o idee si ceilalți sa fie de acord, multe se pot face doar sa fie lumea unită si sa isi dorească cum se întapla cu strângerea de bani în biserci pentru catedrală sau pe strada.

| Mircea08 explică (pentru gabriielaaa):

Ai spus ca lumea trebuie sa fie unita. Pe acest lucru se bazeaza biserica crestinilor! In vremea apostolilor biserica era ca o familie in care toti erau frati si surori de unde nu lipsea Tatal. Ca in orice familie totul era la comun si primea fiecare ce avea nevoie :
"Iar inima şi sufletul mulţimii celor ce au crezut erau una şi nici unul nu zicea că este al său ceva din averea sa, ci toate le erau de obşte."

(Faptele Sfinţilor Apostoli – 4/32)
Evident ca acum nu prea ar mai vrea lumea sa faca o astfel de biserica deoarece fiecare spune ca el a muncit pentru ceea ce are si nu e normal sa imparta cu cei care nu au fost in stare sa faca avere. Cei care gandesc asa nici nu au ce cauta intr-o biserica si le amintesc urmatoarele :
"Căci cine te deosebeşte pe tine? Şi ce ai, pe care să nu-l fi primit? Iar dacă l-ai primit, de ce te făleşti, ca şi cum nu l-ai fi primit?"

(Epistola catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 4/7)

"Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră."

(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 15/1)

"Purtaţi-vă sarcinile unii altora şi aşa veţi împlini legea lui Hristos."

(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 6/2)
Se spune ca noi suntem madularele lui Hristos, iar relatia intre madularele unui corp eu o vad cam asa :
"când mâna doare, ochii plâng, iar când ochii plâng, mâna șterge lacrimile."

(Autor necunoscut)
Crestinii au nevoie de biserica (grup de crestini ) nu de catedrale