| dany1988122 a întrebat:

Popii evrei il cunosteau pe Jesus? Si unde l-au dus pe Jesus dupa ce l-au prins?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.

| dany1988122 explică (pentru sadrian46):

Nu? Cum nu? '' În ceasul acela, a zis Iisus mulţimilor: Ca la un tâlhar aţi ieşit cu săbii şi cu ciomege, ca să Mă prindeţi. În fiecare zi şedeam în templu şi învăţam şi n-aţi pus mâna pe Mine.''. Matei 26:55. Deci predica in temple.

| sadrian46 a răspuns (pentru dany1988122):

Templu era o clădire imensă, un palat. Ce spune el? Ședeam în templu. Asta nu înseamnă că predica acolo.

| CostinAlamariu a răspuns:

Tot n-ai invatat sa spui corect numele Mantuitorului? Asa de grea e româna pentru țiganii ca tine?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Asa sunt eu mai ''prost;''. rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

''Romi''. Si eu nu sunt rom. Vrei sa apelam la vechiul Testament ca sa vedem daca Jesus e mantuitorul?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Cand o sa folosesti numele românesc al lui Iisus atunci vorbim. Pana atunci nu.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Isus. E bine? rolling on the floor

| Allemando a răspuns (pentru CostinAlamariu):

No, stai puțin.
Cine a zis că e greșit?
Din greacă, Iisus este Ιησους (ου se citește u). Litera eta, η, în greaca veche, se citea e, dar în greaca modernă se citește i. Corectă este varianta Iisus, cu pronunție în hiat: I-i-sus. Totuși, se înțelege folosirea variantei Iesus. Iar englezii l-au făcut Jesus, pentru pronunție, presupun (cum era să pronunțe englezii Iizăs în loc de Gizăs?! ).
Aceeași poveste este și cu Hristos și Christos. Litera χ din greacă se citește ch, oricum un c mai moale, aș zice. Deci, teoretic și etimologic, e corectă varianta Christos. Practic, a fost aprobată varianta Hristos și aceasta este corectă.

| Allemando a răspuns (pentru dany1988122):

Nu laughing
uită-te mai sus, la răspunsul precedent

| Seba2013 a răspuns:

Da tu stii ce e aia religie? Ca sa iti dam bunatate invata sa pui o intrebare corect. Nu de una alta insa printre voi exista oameni care au un gram de credinta.

| dany1988122 explică (pentru Seba2013):

Da. O adunatura de oameni care se lauda ca ei cred intr-un anumit zeu, si se folosesc de asta cas sa aiba profit. Merge?

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Ca sa *