| bleakk a întrebat:

Presupunem ca un distins ateu ajunge din diferite motive sa creada in Dumnezeu(argumentele altuia sa fie peste a majoritatii si pana la urma sa ajunga sa creada). Deci a facut pasul acesta.Pasul urmator ar fi sa se "alieze" unui cult/confesiuni din religia crestina.Cum poate stii el care din acestea sau care din ele este cea buna?

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Acel fost "distins ateu" cucerit de "argumentele irefutabile" ale creştinilor eşti tu? : ))
Mă faci să râd.

Cum poate "ştii" cineva care dintre bullshit-uri este mai bun?
În mod sigur, dacă e inteligent, nu gustându-le.

| Dandanache a răspuns:

"Argumentele altuia" se refera la un individ care reuseste sa il convinga pe ateu ca Dumnezeu exista? Atunci e simplu. Acel individ ii intinde si o punte spre confesiunea de care el apartine.

| danay72 a răspuns:

Studiind cu atentie Biblia pentru a vedea care religie intruneste cerintele ei.Religia adevarata exista si e usor de gasit.

| milan9 a răspuns:

Biserica intemeiata de Fiul lui Dumnezeu este una singura:
- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU DEFECT, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

„Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| Doub a răspuns:

Dumnezeu o sa-l ajute sa aleaga calea corecta.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Doub):

Si care ma rog ar fi aia? Adica daca toata viata mea o sa fiu ateu, lucru de care sunt convins, inseamna ca aia e calea cea buna.Corect? Ca, daca e sa ne luam dupa ce spui tu, dumnezeu ne da tuturor o cale, deci a mea e sa nu cred in el sau in orice altceva de genul asta.Practic ajungem la un cliseu.Tu spui ca acel,, ceva'' imi da o cale dreapta, dar eu nu cred ca acel ''ceva,, exista, insa conform cu ce spui tu, el exista si eu doar urmez calea impusa de el.Corect? Deci eu sunt ateu fiindca asa trebuie.

| Doub a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Nu! Esti ateu, fiindca asa vrei. Dumnezeu nu iti baga credinta pe gat. Daca vrei sa o accepti bine, daca nu la fel.Eu ma refeream la faptul ca DUMNEZEU te va ajuta sa mergi pe drumul cel bun, dupa ce IL primesti pe El in inima ta.Ai inteles?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-l in pace pe bietul ateu.
Deja a facut cel mai bun lucru pe care-l putea face in existenta aceasta, s-a lasat de ateism.
Apoi fiecare are religia pe care o merita.