| mentholinks a întrebat:

Prima porunca suna asa "Eu sunt Domnul, Dumnezeul tau. Sa nu ai alti dumnezei in afara de mine." De ce voi crestinii aveti si pe dumnezeu fiul si dumnezeu duhul sfant?

18 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Citat:
„Problema trinității rămâne destul de controversată, la fel cum a fost și la Conciliul de la Niceea. Un efect indirect al adoptării acestei dogme ca oficială de către bisericile creștine a dus la reacții adverse în lumea orientală.

Se pot observa remarci de condamnare și în scrierile musulmane referitor la această dogmă, ținând cont că și islamul are la bază credința monoteistă iudaică și îl acceptă pe Iisus Hristos drept un profet foarte important, la fel ca Moise."

Daca vrei sa citesti mai departe, intra pe wikipedia.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Sf%C3%A2nta_Treime

https://ro.wikipedia.org/......initarieni

| xerxes1 a răspuns:

Primii crestini habar n-aveau ca Iisus ar fi de natura divina sau ca mama lui ar fi ramas virgina. Aberatiile acestea au aparut prin sec IV.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si te astepti sa dai de crestini care au un pic de logica pe aici? Te vor baga in filozofii grave, fara pic de pragmatism, un raspuns care sa te lamureasca macar 80%.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Tu man ce crezi?

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Iahve nu avea copii nici sfant duh, iahve avea un popor atat

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Eu nu sunt de acord, evident, cu inchinarea adusa spiritului sfant si lui Isus. Nici unul dintre acestia nu au pretins in vreun fel inchinare sa li se aduca. Spiritul sfant, asa cum este numit, nici macar nu este o persoana, ci o forta mai degraba. Trinitarienii ma vor contrazice. Clar, doar Iehova Dumnezeu merita inchinare, inchinare pe care si Isus i-a acordat-o. Legat de copii, depinde in ce sens o spui. Oamenii si ingerii sunt copii lui in sens ca el le-a dat viata, i-a creat, nu in sens cum parintii biologici imi sunt tata si mama. La asta se poticnesc musulmanii, cand aud crestinii ca zic ca Isus este fiul lui Dumnezeu, se gandesc ca Dumnezeu are o sotie probabil, dar nu asa stau lucrurile, evident.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Tu esti martor nu? voi credeti in chestia cu cei 140 mii de ani care doar ei vor intra in rai nu? dar biblic vorbind iisus vorbeste de sfantul duh deci tu nu crezi in trinitate?

| Shambler a răspuns:

Toate cele 10 porunci au fost incalcate INTEGRAL de evrei fara sa fie "pedepsiti" in vreun fel.

| AC4S4 a răspuns:

Isus este Dumnezeu intrupat.

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

144.000, dintre oameni, care vor merge la cer pentru a fi regi si preoti. Ai inteles gresit ideea de „rai". Raiul a fost pe pamant, unde se aflau Adam si Eva. Pe pamant urmeaza sa fie restabilit. Si da, vorbeste despre spiritul sfant, dar nu inseamna ca este o persoana neaparat, doar pentru ca este mentionat, cu atat mai putin ca ar fi o alta fata a lui Dumnezeu, sau mai stiu eu. Nu, nu cred in trinitate.

| SergiuMT a răspuns:

Dumnezeu este Triunic(are trei persoane), dar fiecare are un rol al ei, la care este ajutata si de celelate parti ale Trinitatii.

| milan9 a răspuns:

@Vela ("martorii lui Iehova") incurca in asa masura lucrurile (in mod intentionat) incat aduc argumente impotriva crestinismului (a trinitatii) afirmatii SUBIECTIVE ale unor NBECRESTINI din wikipedia (iudaisti, musulmani sau iehovisti si ei probabil) sau chiar pe cele ale ISLAMISTILOR... thinking thinking
Inca o data deci, chiar sunt capabili iehovistii in disputa cu Crestinismul sa aduca afirmatii ale NECRESTINILOR? Afirmatii ale islamistilor? Pe bune chiar? thinking

| milan9 a răspuns:

De ce voi crestinii aveti si pe Dumnezeu Fiul?

Ei bine, revelaţia divina cuprinsa în Sfanta Scriptură prezintă clar în egală măsură şi trinitatea dar şi Unitatea: Trinitatea Persoanelor (3 persoane) într-o unitate desăvârşită a Aceleiaşi Fiinţe sau Naturi divine: un singur Dumnezeu. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...
- Natura sau Fiinţa divină este aceeaşi şi ea reprezintă "numitorul comun", legătura Unicităţii divine din Sfânta Treime. Unitatea dintre cele trei Persoane divine este însă una totală, fiinţială, constând într-o singură "Natură" sau Fire divină...

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:
- Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
- Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.
- Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."
- Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
- Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE; etc...

| danay72 a răspuns:

Adevărații creștin se închină în armonie cu ce spune Biblia. Dumnezeu este Tatăl, Isus e fiul, iar spiritul sfânt e puterea lui Dumnezeu. Filipeni2:5-7

| mentholinks explică (pentru danay72):

Si mama cine este?

| danay72 a răspuns (pentru mentholinks):

Mama cui?

| mentholinks explică (pentru danay72):

Dumnezeu Mama, daca tot avem Tatal si Fiul.

| danay72 a răspuns (pentru mentholinks):

În Biblie asa ceva nu e. Efeseni4:4-6