| Alexa16M a întrebat:

Cum definiţi iubirea faţă de aproapele?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Din toata biblia, sunt de acord 100% cu asta:
Corinteni 13
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată.
happy

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Adica trebuie sa fi receptiv la nevoile celor din jur si sa vii in ajutorul celor care au nevoie de ajutor.http://biblia.resursecrestine.ro/luca/10

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Totul.

| fabiola a răspuns:

Faci mult mai multe decat pentru tine-asta daca as forta o definitie, pentru ca iubirea nu are asa ceva!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Iată cum a difinit-o Isus Cristos: «Să-l iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi».(Matei 22:39)

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru navarre):

Dumnezeu ne îndeamnă să iubim viaţa, deoarece este un dar minunat. Este corect că dacă noi nu am iubi viaţa noastră, nu am fi în stare s-o iubim nici pe a aproapelui nostru.

Răspuns utilizator avertizat
| 1libercugetator1 a răspuns:

Exista asa ceva?

| Qinz a răspuns:

Sa-l respecti, sa-l ajuti.

| AnonymousV a răspuns:

„Cum definiţi iubirea faţă de aproapele?" - Sa faci tot posibilul ca aproapele tau sa fie fericit.