| danyinotatoru a întrebat:

Profesoara de religie mi-a spus ca Dumnezeu exista din tot de-a una, dar eu nu inteleg acest lucru, candva s-a inventat si el. Spuneti-va si voi parerea!

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Dumnezeu este Unica Fiinta Infinita si Vesnica, fara inceput si fara sfarsit.El este Creatorul si Sustinatorul tuturor lucrurilor. Dumnezeu este viata, de aceea El este singurul izvor de viata.El poate fi cunoscut numai prin descoperire.

11 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Raspunsul acesta il vei afla cand te vei intalni cu El!
Biblia in Ioan capitolul 1 ne spune ca "La inceput a fost Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu.
Cuvantul s-a facut trup si a locuit printre noi"

| Esperança a răspuns:

Cine L-a creat pe Dumnezeu? De unde a venit Dumnezeu?

Întrebarea este înşelătoare pentru că pleacă de la presupunea că Dumnezeu ar fi venit de undeva şi atunci întrebarea este în mod eronat focalizată pe identificarea locului sau originii lui Dumnezeu. Răspunsul este că întrebarea pusă în acest fel nici nu are sens. Este ca şi cum ai întreba "Care este mirosul culorii albastre?" Albastrul nu face parte din categoria lucrurilor care au miros, aşa încât întrebarea nu are rost. În acelaşi fel, Dumnezeu nu face parte din categoria lucrurilor care sunt create sau născute ori cauzate de ceva. Dumnezeu nu este creat sau cauzat de nimic şi nimeni – El există pur şi simplu.

| LgMihail a răspuns:

Nu are rost sa dau copy paste si raspunsul meu nu ar fi mai bun ca astea doua:
http://ortodoxia.md/......-l-a-facut

http://www.lovendal.net/......-dumnezeu/

PS: Nu pretind funda, pretind sa le citesti integral.
Pace si lumina!

| Wehrmacht a răspuns:

Nu au gasit un raspuns la asta si au spus ca nu a avut inceput...
Nu are cum sa fie fara inceput.Este imposibil.Dar ei nu pot sa gandeasca dracu' logic. Poti gasi 1000 de feluri in care sa iti bati joc de ei si sa ii faci sa creada ca au casa bantuita sau alte prosti.

| shadovv a răspuns:

Pai umanul din noi nu poate percepe acest lucru deoarece noi avem un concept foarte static despre timp. Noi nu gandim eternitatea, noi doar o raportam la o perioada foarte indelungata.

| morningstar a răspuns:

Ca oameni nu putem intelege aceasta, la fel cum nu putem intelege infinitul, neantul, dar cand vom fi ca Dumnezeu ( daca vom ajunge ca El), atunci vom intelege.

| Filip23 a răspuns:

Sunt multe pe care mintea omeneasca nu le intelege; si mult mai multe pe care nu le cunoaste deloc.

| sabin89 a răspuns:

Cine crezi ca l-ar fi putut inventa?

| adyth a răspuns:

Poate ca nu exista inceput sau sfarsit, ci doar transformare, evolutie. Dumnezeu este doar o creatie umana. Inainte de era noastra au existat multe alte conceptii religioase. Dupa cum poate stii deja, atunci predominau religiile politeiste (si automat pagane...), acum ca sa fie totul clar si frumos dar si mai strict, au subordonat toate puterile si calitatile diversilor zei sub imaginea unui singur zeu. Dar astea sunt povesti pentru adormit copiii. Mai bine ti-ai pune o alta intrebare: Cum au reusit oamenii destepti sa subordoneze masele. Raspunsul e usor de gasit, si te lamuresti si cu Dumnezeu.

| adisuper a răspuns:

El există de cand lau creat oameni, deci află cand sa înfiinţat creştinismul şi afli şi cand sa născut d-zeu

| Crocaa a răspuns:

Poate ca unele lucruri sunt facute fara sa aiba vreo explicatie.Probabil cand vom muri si vom vedea ce se intampla, vom intelege.Asa a fost lasat din stramosi, asa se spune ca Dumnezeu a existat dintotdeauna si ne-a creat pe noi.Sunt multe alte lucruri mai presus de noi, cum ar fi copilul.Cum este posibil oare ca dintr-un spermatozoid si un ovul sa se formeze o fiinta? Dupa parerea mea, este ceva ce ne depaseste si sunt multe intrebari fara raspuns.Tot ce avem de facut este sa mergem mai departe cu credinta si sa asteptam pana ni se vor elucida toate aceste mistere.