| victor333 a întrebat:

Pt atei! ...de ce va credeti atei?

41 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Întrebare prostească, care nici nu merită vreun răspuns!

| victor333 explică (pentru MMihai):

Ma bucur ca ai raspuns totusi...

| AndreeaIonela a răspuns:

Pai in primul rand hai sa lamurim un lucru. Ce sunt Ateii? De fapt ateismul nu este o religie nu.i asa? Si eu sunt atee. Nu cred in nimic legat de religii, in fel de fel de obiceiuri pe care oamenii le respecta si cred in ele... pentru ca... pentru ca asa face toata lumea happy pentru ca asa au fost invatati, pentru a avea o "frica" sa zic asa si o speranta ca ii ajuta si ii ocroteste totusi cineva de undeva. Pfff! Nup! Eu cred doar in ceea ce fac, si daca am primit si palme grele de la viata sau momente minunate, le-am primit datorita faptelor mele si a celor din jurul meu. Oamenii tind sa se uite urat la cei ca noi dar am incetat sa dau explicatii, una e sa respecti obiceiurile ca sa nu pari ciudat si alta e sa si crezi in ele. Pupy

| victor333 explică:

Mi s a sters intrebarea de catre bulangii de la tpu...si daca gandesti putin si nu sari ca fata la maritis o sa vezi ca eu nu sar la gatul alora atei sau astept un raspuns -pentru ca nu cred in dz...e pentru anumiti oameni care gandesc putin daca or fi pe aici

| RAY a răspuns:

Pentru ca nu cred ca exista dumnezeii, forte supranaturale

| dracu14 a răspuns:

Pentru ca nu am o religie/o zeitate in care sa cred, oricum sunt mai mult antiteist decat ateu

| victor333 explică (pentru AndreeaIonela):

-una e sa respecti obiceiurile ca sa nu pari ciudat - si aici e o problema, eu unul tind sa cred ca acei oameni care inca mai cred in prieteni imaginari sunt cu mult mai ciudati decat oamenii rationali si maturi din pct asta de vedere..nu vad de ce cei normali s ar conforma la astfel de obiceiuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare de ce sunt ateii-atei? Cam aşa sună întrebarea ta. straight face

| AndreeaIonela a răspuns (pentru victor333):

Asta e mentalitatea oamenilor si biserica are si ea rolul ei sa recunoastem. sunt atatia care au frica de Dzeu care au anumite principii morale. Aei oameni de care zici, nu sunt decat o turma care merge intr-un singur sens si nu vad decat inainte. ne conformam obiceiurilor pentru ca de multe ori e cea mai usoara cale in loc sa dam explicatii si sa incercam sa convingem de ce suntem asa cum suntem si pentru ca suntem minoritari. cel putin deocamdata happy

| victor333 explică (pentru AndreeaIonela):

1--biserica nu are nici un rol decat cel de maipulare si indoctrinare principiile morale exista si fara sa fie scris prin carti acte de caritate se pot face de catre oricine etc...
2---daca te conformam pentru ca asa e usor scuze ca ti zic da asta inseamna ca nu crezi cu adevarat ..si ca esti cam prost...cum vrei tu sa convingi lumea daca u nu crezi un lucru? cea mai usoara in cale in loc sa dam explicatii---explicatii pentru ce? ei ar trebuie sa dea explicatii pentru ca cred in ceva care nu exista, nu au dovezi cred practic in mos craciun dar la un alt nivel

| Thunderstruck a răspuns:

Wow, un nou record la categoria "prostie" pe ziua de azi.

| AndreeaIonela a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mai bine te abtii happy fiecare e liber sa creada si sa isi exprime propria opinie

| dragos9234 a răspuns:

Pentru ca exista apa.

| Hombre a răspuns (pentru victor333):

Bine mai am inteles, reediteaza si tu intrebarea.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu mă cred ateu.Sunt ateu.

| Demonull a răspuns:

Pentru tine! tu de ce ii crezi diferiti pe atei? fiecare cu abordarea lui si „dumnezeul„ lui. punem accent pe ce nu trebuie

| victor333 explică (pentru Demonull):

Eu zic ca din asta http://www.youtube.com/watch?v=qL1A1fCRaaA
ce parere ai?

| victor333 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Bravo dar cand zici ca esti ateu in ce context il pui pentru a avea nitic sens?

| Demonull a răspuns (pentru victor333):

Frate Victor, lasa sfarsitul lumii sa vina dar sa te prinda pe tine fericit fara sa regreti ceva, lasa ateii lasa credinciosii.credinta nu te va salva daca un tampit te va lovi cu masina..nu incerc sa te conving pentru ca probabil ai o credinta bine „zidita„ dar si noi ateii, avem principii bine definite. dar adevarat unii spun ca sunt atei fara a sti ce inseamna asta. uite spre exemplu nu sunt un ateu „pur„.dar nu am mai calcat intr o biserica, la o slujba, de cand am fost botezat si pana acum 1 an si ceva nici nu ma gandeam ca sa fiu inclus in acest„ miniclub„ al ateilor.SI da, cred ca exista totusi ceva dar aceasta credinta este un punct luminos minuscul intr-un camp negru.happy

Răspuns utilizator avertizat
| victor333 explică (pentru Demonull):

Omule nu te ai prins pana acum? e grav--Eu is ateu!

| victor333 explică (pentru Demonull):

SI da, cred ca exista totusi ceva dar aceasta credinta este un punct luminos minuscul intr-un camp negru---la ce te referi? eu vb de ratiune cand zic ca unii oameni care cred in prieteni imaginari sunt dusi cu pluta

| C0nstantin a răspuns:

"E grele" limba romana!

| Hombre a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ai sa arzi in iad pacatosule, baubaulica are sa-ti manance coliva.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Hombre):

Pune caprele pe el, dar să le lași îmfometate, să o intrebi pe Ema ce post să țină, că sigur li se vor înroșii ochii de foame cu rețetele ei, și mănâncă și carne de om dacă e nevoie laughing

| Zenit313 a răspuns:

Pentru ca nu exista nici o dovada si nici un motiv pentru care sa credem in Dumnezeu...

| KristalPop a răspuns:

Pentru că nu cred în Dumnezeu, Iisus, Sfânta Fecioară ş.a.m.d.

| victor333 explică (pentru KristalPop):

De ce nu?

| KristalPop a răspuns (pentru victor333):

N-am motive să cred.

| victor333 explică (pentru KristalPop):

Cand zici motive la ce te referi? altii oare de ce cred in asa ceva? pana la urma nu poti demonstra ca nu exista dz ori mos craciun