| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Putem defini "Dumnezeu" ca fiind necunoscutul, timpul si spatiul?
Sau credeti ca Dumnezeu are o anumita forma?

16 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Dumnezeu este Duh. Şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în Duh şi în Adevăr!

| Inferno a răspuns:

"Panteism. Doctrina ca totul este Dumnezeu, spre deosebire de doctrina ca Dumnezeu este totul."

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Inferno):

Si un purec, gandac este dumnezeu?

| CeaCuMasca a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Conform panteismului, nu există mai mulți Dumnezei, totul este interconectat și reprezintă însăși forța divină. Este o greșeală să extragi o componentă și să-i pui în cârcă toată esența.

| OOOLEOOO a răspuns:

Dumnezeu nu este decat un mare semn al intrebari.

| nesuferit a răspuns:

Dumnezeu e un fel de lampa magica, cand ai nevoie o scoti o freci si te rogi, cand nu o pui la loc

| ania a răspuns:

Dumnezeu e personal.Eu subscriu la ce zice în Carte- Cel ce a sădit urechea, s-ar putea să nu audă? Cel ce a sădit ochiul s-ar putea să nu vadă? El care a dat omului pricepere?

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Îl defineşti cum vrei dar eu tot atee rămân.
Pe curând!

| BeyondTheDarkSun explică (pentru PedoBarbie):

Ma bucur ca esti atee dar nu despre asta era vorba...

| casablanca40 a răspuns:

Dumnezeu, timpul, spatiul sunt toate lucruri de sine statoare si nu pot fii asociate. Dumnezeu poate simnifica DOAR o fiinta omnipotenta, omniscienta, omniprezenta. Nu exista motiv logic, nevoia de a asocia denumirea de Dumnezeu unei alte notiuni. Dorinta de integrare in societate ne face sa atribuim anumite notiuni lui Dumnezeu ca natura, necunoscutul, timpul, spatiul etc.

| 1libercugetator1 a răspuns:

O fantezie omeneasca

| Denis777 a răspuns:

Oamenii se tem de necunoscut, timpul nu cred ca exista

| SlєndєrGirL a răspuns:

Dumnezeu nu este o fiinta nu o putem vedea el este ..cum sa zic. un fel de spitit sau ceva de genu de aia nu-l putem vedea.

| Dvxy97rulov a răspuns:

Poti crede in ceva care nu exista?

| cOoKieNeRd a răspuns (pentru Dvxy97rulov):

Dea, normal ca poti, doar is atatia copii care cred in Mos Craciun tongue

| Dvxy97rulov a răspuns (pentru cOoKieNeRd):

Da, stiu ca se poate, doara nu degeaba cred atatia. Oricum, o parte din oameni sunt prea incuiati ca sa inteleaga ca asta e o forma de manipulare in masa, foarte dezvoltata. In fine, oricum daca nimeni nu ar crede in nimic s-ar ajunge sa-si dea toti in cap, stiind ca nu-i pedepseste nimeni. Intr-un fel e ok sa creada o parte din oameni, ca altfel ar fi ca si legalizarea marijuanei, ar ajunge toti prostii la ea. big grin