| anonim_4396 a întrebat:

Multe persoane cer dovezi despre existența lui Dumnezeu. Unor astfel de persoane doresc să le adresez următoarea întrebare:
Deşi timpul este universal, omul nu-l poate defini. La fel ca spaţiul, timpul este inexplicabil. Nimeni nu poate explica unde începe şi unde se scurge. Aveți nevoie de dovezi pentru a fi conștienți că timpul și spațiul există?

17 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

Timpul nu existe, timpul este o unitate de masura creata de om pentru a se raporta la trecut, prezent, viitor sau pentru a masura distanta dintre anumite evenimente.
In primul rand, spatiul nu este inexplicabil, ci nedeterminat, el este infinit de mare.

''Aveți nevoie de dovezi pentru a fi conștienți că timpul și spațiul există?''
Dupa cum spuneam timpul este o unitate de masura inventata de om, nu exista un timp ca entitate, in timp ce despre spatiu sunt mult prea multe dovezi ca exista, de fapt evidente, spatiul il poti percepe cu ochii tai.

| Artesano a răspuns (pentru chelstone):

Timpul are anumite caracteristici ce pot fi înţelese. Viteza sa aparentă poate fi măsurată. În plus, el se scurge într-o singură direcţie. Asemenea maşinilor care circulă pe o stradă cu sens unic, timpul se scurge fără încetare în aceeaşi direcţie: înainte, doar înainte. Indiferent de viteza cu care înaintează, timpul nu poate fi făcut să se scurgă înapoi. Noi trăim în prezent. Acest prezent este însă în mişcare, el devine încontinuu trecut. Timpul nu-şi opreşte niciodată cursul.
Trecutul este timpul care s-a scurs. El este istorie şi niciodată nu se va repeta. Orice încercare de a aduce înapoi trecutul este imposibilă la fel ca încercarea de a face ca apele unei cascade să curgă de jos în sus sau de a face ca o săgeată să zboare înapoi la arcul din care a fost trasă. Trecutul este fie câştigat, fie pierdut. Asupra lui nu mai avem nicio putere.
În schimb viitorul, spre deosebire de trecut, vine întotdeauna spre noi, cu alte cuvinte ni-l putem clădi. A afirma că timpul nu există mi s-a părut o glumă. Din nefericire, la fel cum tu susții că timpul nu există, o faci probabil pentru a susține și răspunsul la întrebare, nu-i așa? Dacă timpul nu există, nici Dumnezeu nu există. Este un raționament, dar nu cel exact!
Eu susțin contrariul. Cât despre spațiu...sunt prea mulți care s-au pierdut în el ...nu spun mai mult!

| chelstone a răspuns (pentru Artesano):

Inteleg exact ceea ce vrei sa spui, oricum aceasta discutie despre timp este una foarte ''pretentioasa''. Eu inteleg ca omul a inventat timpul pentru a se raporta la anumite evenimente, timpul ca entitate, ca ceva ce zici tu ca se scurge, efectiv nu exista. Timpul este doar o unitate de masura intre anumite evenimente care s-au intamplat, se intampla sau se vor intampla.

| Vladuthz a răspuns:

Daca ti-as spune sa crezi intr-o persoana, pe care n-ai vazut-o, n-ai simtit-o si n-ai auzit-o niciodata, ai face-o? Ai fi atat de ignorant? Este mult mai usor sa te bazezi pe o fiinta imaginara si sa te increzi in ea, decat sa te deschizi tu ochii si sa incepi sa gandesti, nu-i asa?

| Artesano a răspuns (pentru Vladuthz):

Scuză-mă, dar când spui că eu cred și nu gândesc, tu ce faci? Ai impresia că toți oamenii credincioși sunt o adunătură de inculți, iar cei care nu cred în nimic sunt niște modele? Eu cred că însăși gândirea asta rudimentară și acuzatoare îi face pe unii dintre voi greu de abordat și închiși la minte.

| Vladuthz a răspuns (pentru Artesano):

N-am zis asta, tu ai zis asta. happy Prin simplu fapt ca iti resping ideea tu deja ma cataloghezi si imi atribui ce insusiri vrei tu.

| Vladuthz a răspuns (pentru Vladuthz):

Incearca tu sa abordezi un crestin, eu unu i-am aratat la panarama unui prieten de-al meu credincions deuteronom 13:6 unde dumnezeu spune sa-i omoram pe altii de alta religie, si cand i-am aratat asta, a inceput sa ma bage in p*** lui si sa ma trmita undeva, sa-l las sa creada in ce vrea. Asta spune multe, mindwashing. De asta urasc religia, tocmai pentru ca ii inchide pe oameni la minte. Dupa cum am zis, este mult mai usor sa te bazezi pe o fiinta imagina, in loc sa ai curajul sa-ti formezi propria constiinta si gandire nu? Voi aveti impresia ca daca noi va zicem asta, v-o zicem cu dusmanie, nu, nu ti-o spun cu dusmanie, ti-o spun ca pe un sfat cat se poate de prietenesc. Este exact ca si la caini, daca te duci din prima la un caine cu mancare, el se sperie, crede ca vrei sa-i faci rau, si te latra, cu toate ca vrei sa-i faci un bine. Si ca sa te apropii de el trebuie sa-l abordezi, insa in momentul cand abordezi o persoana foarte credincioasa si ii argumentezi niste idei, aceasta persoana doreste sa puna capat discutiei cu orice pret.

| Vladuthz a răspuns (pentru Vladuthz):

Inca ceva ca mi-am amintit, eu pe prietenu asta al meu, daca-l injur de mama, sau de tata(in gluma bineinteles, stii tu, asa suntem noi baietii xD ) nu spune nimic, rade. Insa daca doamne fereste si pazeste ii zic tot in gluma ceva de dumnezeu, sa-l vezi cum face domnule. Deci daca ma iau de mama lui si imi bat joc de ea in ultimul hal, rade omu. Dar daca zic ceva tot in gluma de dumnezeul sau de religia lui, sa vezi atunci ca devine hulk. Asta ce-ti spune tie? Ca dovada, acu 1 an de zile, cand a fost Sf Parascheva in Iasi, s-a adunat multa lume la mitropolie. Cineva (un nebun) a inceput sa strige in gura mare blasfemii aduse sfintei. Multimea de acolo era sa-l omoare, cu toate ca erau in curtea mitropoliei. Asta ar fi vrut dumnezeu de la oameni? Oare nu-ti spun chiar nimic lucrurile astea? Cam asta este efectul religiei asupra maselor...

| Birjaru a răspuns:

Nu e vorba despre asta, nici dovezi ca exista zana maseluta nu am asta nu inseamna ca sunt eu prost si ea de fapt exista. Cand vorbim de dumnezeu vorbim despre un concept aberant cu totul. Ceva care nu e acoperit de nimic obiectiv. Cel mai puternic instrument de intelegere al universului e statistica matematica. O fiinta cu caracteristici si metehne umane care se comporta ca si o dadaca, in acelasi timp fiind mestesugarul universului etc... e improbabil sa existe, dupa cum am spus, la fel de improbabil ca si zana maseluta.

| VladimirPutin a răspuns:

Timpul și spațiul e o singură dimensiune demonstrat științific

| Artesano a răspuns (pentru VladimirPutin):

OK-aștept explicația!

| VladimirPutin a răspuns:

Să-ți explic eu?
Documentează-te!

| Artesano a răspuns (pentru VladimirPutin):

Eu cred că întrebarea principală are un cu totul alt sens decât ceea ce ați scris dvs. Eu m-am documentat suficient, mulțumesc pentru îndemn!

| VladimirPutin a răspuns:

Ca să răspund la întrebare avem nevoie de dovezi la orice ca să fim conștienți

| Gnomic a răspuns:

Evolutia?

| ateuNEGATIV a răspuns:

Timpul e doar o percepere a omului, spatiu exista de asta sunt sigur prin asta demonstrezi existenta amicului tau imaginar incredibil hai sa pornim de la inceput cine la creat?

| Zaira a răspuns:

Interesant.
Si eu asteptam explicatia Domnului Putin, se pare ca s-a pierdut prin demonstratii.
Cand afirmi ceva trebuia sa ai puterea de sustinere prin argumentare Domnule Putin.
Totusi, insist si astept explicatia.