| EmaS a întrebat:

Razboiul si violenta, brutalitatea si barbarismul, inegalitatea si suferinta din jurul nostru sunt reale dar ele nu dezmint dragostea lui Dumnezeu. De ce credeti ca sunt atatea necazuri si suferinta in lume?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of, of! Ca de obicei tu nu vrei sa raspunzi strict la tema. Ce sa-ti fac, ca sa raspunzi si tu la ceea ce intreb eu? Ai postat de doua ori, in contradictie, si tot tu te intrebi ce-i cu mine? Eu ti-am mai spus ca sunt sigur de faptul ca exista cineva/ceva mai presus decat om. Dar felul in care vad eu lucrurile difera TOTAL de felul in care le vezi tu. Stii care-i diferenta? Diferenta este ca tu iti strigi din rasputeri crezul pe Internet, iar eu pur si simplu cred si tac. Nu esti o tipa rautacioasa, dar iti cam place sa ocolesti raspunsurile strict la subiect. De ce?

55 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Din cauza oamenilor si a lacomiei. Au fost si razboaie din cauza religiei, dar asta e alta problema, cauza sunt tot oamenii.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Din cauza ta!

| FucktheSystem a răspuns (pentru Woodenpints91):

Îmi asum vina.batting eyelashes

| Raniia a răspuns:

Atat de mult rau exista in lume incat nu poate fi explicat nici de legile fizicii. Evolutia nu explica raul facut de omenire.Nici o alta creatura de pe planeta noastra nu are capacitatea de a face rau pe cat are omul.Raul vine din partea spirituala a fiintei noastre,componenta care lipseste animalelor. Dumnezeu ingaduie, temporar si in mod controlat, raul pentru a da oamenilor posibilitatea de a iubi si de a alege.

| ateu123 a răspuns (pentru Raniia):

Nu du la extrem este rau pe lumea asta dar nici char asa exagerat da evolutia explica de ce cel slab e sub cel puternic

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Ei, na! Uite ca animalul numit "diavol tasmanian" da dovada de o rautate iesita din comun, cum nici la om nu gasesti. Oare, animalele au spirit?

| cristi202 a răspuns:

EU. Marele EU. EU vreau. EU doresc. EU sa fiu in centrul atentiei. EU sa fiu deasupra celuilalt, a celorlalti. EU sa fiu, EU sa am, EU sa fac. Si astfel EUL meu ajunge sa fie impotriva celorlalti.
Problema e ca in lumea asta nu e loc pentru EU, atita timp cit EU sunt in centrul Universului, ba nu, mai corect spus e ca ma cred a fi centrul Universului, asa sunt de fapt un NIMENI. Devin Eu doar atunci cind ma gindesc la EUL suprem, la Cel ce a DAT totul de la Sine pentru intreaga omenire. Devin EU doar cind ma gindesc la ceilalti, devin EU cu adevarat doar cind DAU si eu si pun totul la bataie in favoarea celorlalti. Dar atunci, pentru mine nu va mai conta EUL meu. Si doar asa, parte din problemele omenirii vor disparea. Iar daca toti ar renunta la EU, cu siguranta lumea asta ar scapa de rau, si ar fi o lume mult mai frumoasa!

| Inferno a răspuns:

Toate cele enumerate de tine sunt foarte importante si probabil ca fara ele nu am putea supravietuii.
Razboiul este un rau necesar avand ca principal scop depopularea planetei. Probabil ca daca acesta nu ar mai exista populatia planetei ar creste pana la refuz. Nu ar mai fi suficienta hrana, resursele nu ar ajunge. Cum violenta si barbarismul sunt incluse in razboi nu voi comenta pe seama acestora.
Principalul vinovat este omul, pentru ca se inmulteste ca iepurele si nu poate intelege ca sexul este numai pentru a perpetua specia umana.

| harciog a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu e unul singur dar, din nefericire pentru noi, nu ne-a lasat o singura cale pentru a ajunge la el.A lasat 1001 cai si uite asa s-au nascut 1001 religii care, conectate la impulsul omului de a domina, vor suprematia si ele.Istoria ne-o demonstreaza prin toate razboaiele trecute.

| muffy1 a răspuns:

Hai sa nu fim ipocriti acu si sa macam rahat, dragostea lui dzeu da lucrui bune, alea rele nu sunt de la el.
e misto sa zici, uu uite iubirea lui dzeu, a da, sunt 2 miliarde de oameni care sufera in lume, dar nu, nu are legatura cu dzeu asta, el da numai pace si fericie. bullshit
a spune ca lucrurile rele vin de la om si dragostea lui dzeu si binele vine de la el, arata ca omul e capabil doar de rau, iar ce e bine doar de la dzeu.
si chiar de ar exista un zeu, ce? nu ppate opri lucrurile rele de care zici? daca un om moare de foame pe strada si tu esti atotputernic ce? bai, na, stii, pot opri suferinta, daaa, nu stiu, sunt in pauza, imi e lene, stii cum e cu programu asta si cu uniunea.
da, poate acestea nu dezmint dragostea, dar arata ca pe langa dragoste e si nepasarea de a opri aceste lucruri, poate dar nu vrea, cam asta zici tu acum
binenteles ca nu exista un zeu care da bine si da rau, exista oameni, care sunt capabili atat de lucruri bune cat si de rele, dar daca bagi o cauza supranaturala pentru lucrul bun, atunci automat aceeasi cauza supranaturala e si pentru ala rau.

| EmaS explică (pentru muffy1):

Evident ca tot ce este bun si desavarsit vine de la Dumnezeu iar ce este rau vine de la satan!

| muffy1 a răspuns (pentru EmaS):

Tu te auzi? adica sincer, in creierul tau, nu e asa o parte numita logica care vine si zice; aloo? tu vezi ce scrii? inceteaza. opreste-te.hei stoop, si tu comva ignori si scrii mai departe?
dzeu i n-are crezi, e atot puternic, atot stiitor, si cam fara constrangeri. si statea el asa, fara nimic in jur, si se gandea, mm uu hai sa creez: si a creeat toate alea ce zice in biblie. daca e atot stiitor stia deja ca de creeaza tot, creeaza si suferinta, stia ce se va intampla inainte sa creeze, nu era obligat de absolut nimic sa faca asta, putea creea altceva ce ar fi fost lipsit de suferinta.
sau hai ca sa te intreb ce ai face tu de ai fi asa ca el, ca poate asa logica invinge si nu o mai bati in un colt pana se atrofiaza, de esti atot puternica, tu creezi ceva ce e plin de durere suferinta si inegalitate? sau de chiar vrei sa creezi ceva creezi un lucru care stii ca e plin doar de iubire si dragoste si norisori pufosi.
adica cum naiba sa zici ca vine de la satan cand chair religa ta spune ca dzeu l-a creeat pe satan, e ca a spune ca eu am creeat o otrava ce va omora toti oamenii care o beau, dar vanzatoru de unde ai cumparat otrava e de vina, eu cel care am creat acea substanta in schimb am produs doar lucruri bune.

| THCC a răspuns (pentru muffy1):

Dumnezeu a creat totul din nimic, dar a avut nevoie de coasta lui Adam pentru a o creea pe Eva. E logic...

| EmaS explică (pentru THCC):

A facut-o din coasta lui ca sa o iubeasca ca pe el insusi, a luat o costa care este aproape de inima lui.Ce stii tu...

| THCC a răspuns (pentru EmaS):

Daca a creat totul din nimic putea sa il fac pe Adam sa o iubeasca ca pe el insusi. Deci argumentul tau este invalid.

| EmaS explică (pentru THCC):

Asta este doar parerea ta, draguto.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Evident ca tot ce este bun si desavarsit vine de la Dumnezeu iar ce este rau vine de la satan!''
Just a problem! Satan a fost creat de dumnezeu, rezulta ca raul vine de la dumnezeu.
dumnezeu e atotstiutor si plin de iubire?! Inseamna ca inainte de a crea lumea stia ca va fi suferinta, razboaie, si multe alte rele, asta e dragostea lui dumnezeu fata de omenire, are placerea de a se uita la unii cum se chinuie, si spun ca are placerea pentru ca daca nu era asa, cu caracterul sau atotputernic putea sa schimbe asta, dar el din dragoste pentru oameni a creat suferinta. Nu el e creatorul lucrurilor vazute si nevazute?! Parca asa zice prin biblie, cei pe care-i vezi ca mor de foame tot dumnezeu ia creat, si pentru ca-i iubeste le-a facut cadou suferinta si umilinata, marile virtuti dumnezeiesti.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Dumnezeu l-a creat pe Lucifer si l-a facut inger de lumina.L-a impodobit si i-a dat stralucire.Dar in inima lui s-a nascut mandria si a dorit sa fie mai mare decat cel ce l-a facut.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Ingerii au inima?! laughing
Dumnezeu inainte de a-l crea pe lucifer stia ce urma sa faca acest lucifer, si dumnezeu l-a creat pe lucifer pentru ca dorea sa se intample ceea ce s-a intamplat, altfel putea sa evite crearea lui, deci, toate suferintele si imperfectiunile lumii acestea sunt rodul dorintei lui dumnezeu. Dumnezeu a vrut sa existe criminali pentru ca daca nu era asa evita acest aspect in momentul in care l-a creat pe acest lucifer, renuntand la a-l mai crea. Dumnezeu stia ca el va reprezenta raul, si, dumnezeu a DORIT sa creeze RAUL, daca era altfel, nu-l crea pe lucifer.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Poate in gandul lui s-a nascut aceasta dorinta, nu stiu eu.Dar sa stii ca Dumnezeu are inima.Scrie undeva in Vechiul Testament cat de mult il doare pe Dumnezeu in inima Lui ca oamenii s-au indepartat de El.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Poate in gandul lui s-a nascut aceasta dorinta, nu stiu eu.'''
Aaaa DA?! Si atunci cum poti sustine ca raul nu vine de la dumnezeu, din moment ce dumnezeu stia ca facandu-l pe lucifer va crea implicit si RAUL?! Pe lucifer l-a facut pentru ca a vrut, stiind ca el va reprezenta raul, rezulta ca dumnezeu a vrut sa creeze raul, ca, daca nu vroia sa creeze raul, nu-l crea pe lucifer. Si tu vorbesti despre un dumnezeu iubitor omitand aceste aspecte?! laughing Si apoi spui altora cum esti tu mai deschisa la minte?!

| EmaS explică (pentru chelstone):

Poi sa stii ca sunt!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Poi sa stii ca sunt!''
Ai doar impresia, realitatea este cu totul si cu totul alta.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Si cum ai ajuns tu la aceasta concluzie? Tu nu stii ca eu am intotdeauna dreptate?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Tu nu stii ca eu am intotdeauna dreptate?''
Insasi aceasta intrebare a ta confirma ceea ce am spus eu, tu ai impresia ca ai intotdeauna dreptate, tu ai impresia ca esti deasupra tuturor. Acum aflu ca esti si atotstiutoare, ce alte atribute iti mai revendici in mod gratuit?! Oare nu esti si tu un fel de lucifer care se crede un mic dumnezeu care imparte dreptatea si care are impresia ca a crede=a stabili adevaruri sau care are impresia ca ce braveaza are caracter de adevar?! Mda, tu esti un mic dumnezeu care stie ce gandesc altii, cat de bine sau de rau o duc, ce e bine pentru altii, tu stabilesti adevarurile, tu esti cea mai desteapta, ai impresia ca esti deasupra tuturor si te comporti ca atare, afla ca cei plini de sine ca tine, si pe deasupra fara niciun motiv o sa fie intotdeauna blamati de societate, ei intotdeauna o sa-si stranga jucariile si o sa plece crezand ca au mutat muntii, dar in fond ramanand la periferia societatii.
Ema atotstiutoarea, detinatoarea tuturor adevarurilor... laughing laughing laughing

| EmaS explică (pentru chelstone):

Eu nu ma bazez pe intelepciunea mea, ci pe Cuvantul lui Dumnezeu.Cuvantul lui Dumnezeu este adevarul.El are intotdeauna dreptate.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Eu nu ma bazez pe intelepciunea mea, ci pe Cuvantul lui Dumnezeu.Cuvantul lui Dumnezeu este adevarul.El are intotdeauna dreptate.''

Tu te bazezi pe vorbe goale, cuvantul lui dumnezeu auzi... hahahhaahahaha
Pentru a descoperi adevarul este nevoie sa revii in lumea reala, realitatea nu o afli din carti vechi de mii de ani cu paginile roase de sobolani, adevarul de astazi nu-l afli din trecut, adevarul nu e scris in carti si nu sta nici in cuvintele zeilor creati de oameni.
In primul rand adevarul nu este definit de cuvinte, cu atat mai putin de cele din trecut, adevarul este definit de realitate si obiectivitate, ca sa ajungi la adevar trebuie sa parcurgi un drum bazat pe logica, bortele create de sobolani in decursul anilor nu reprezinta calea spre adevarurile de astazi.
Adevarul il creeaza fiecare dintre noi, ''Cuvantul lui Dumnezeu este adevarul.El are intotdeauna dreptate.'' astfel de fraze sunt lipsite de esenta, adica de adevar, adica. inselatoriile tale nu certifica adevaruri, cuvintele nu certifica adevaruri.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Biblia mea este cu pagini aurite imbracata in piele o pastrez ca pe un lucru de pret.Cuvantul lui Dumnezeu este plin de putere.Ea este cat se poate de actuala.Ea vorbea celor din vechime si ea ne vorbeste si noua azi. Oamenii erau bolnavi,despartiti de Dumnezeu, pacatosi, la fel sunt si in zilele noastre.

| Toluk19 a răspuns:

EmaS bineinteles razboiul, suferinta, violenta toate acestea e din cauza pacatului!

| ateu123 a răspuns:

Deci Razboiul si violenta, brutalitatea si barbarismul, inegalitatea si suferinta sunt dovada ca dumnezeu exista? incredibil ema de acum sunt ateu convins ca nu exista o divinitate, adica dumnezeu prin rau se arata, omul e animal ca orice animal vrea sasi atinga scopul nu din iubire te plateste un patron cu un salar de nimic sai muncesti, am observat ca persoanele care gandesc pozitiv sunt fericite chiar si eu numai sunt nervos de cand gandesc pozitiv, uitate la the secret documentarul e fb

| EmaS explică (pentru ateu123):

Dragul meu, ele sunt aici pe pamant, pentru ca omul s-a razvratit impotriva Creatoruluisi pentru ca traieste in rautate si egoism.Chiar si izbugnirile naturii au loc pentru ca pamantul se afla sub blestemul pacatului.Sunt consecintele neascultarii de Dumnezeu.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Atunci sa dam vina pe satana pentru tot ce facem in loc sa vedem adevarul?

| ateu123 a răspuns:

Razboaiele le fac crestinii cei iubitori, violenta o face tot ei prin actiunile lor vezi usa ce cautau in irak? religia naste violenta vezi mulsulmanii, suferinta poate avea multe forme, poti suferi ca ti foamne si un crestin pocait are o vila si un bmw dar el intra in rai in timp ce tu intri in iad, suferi ca sia murit pisica, iubita, parintii suferinta aia nu e data de cineva

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Buna-seara! Ei bine, eu nu sunt un crestin prea reusit (ca sa spun asa), insa sa stii ca nedreptatile din lume nu prea au legatura cu Dumnezeu. Dumnezeu ne-a dat posibilitatea de a alege, majoritatea aleg sa faca rau si sa fie totul in interesul lor, fara scurta idee ca poate fac rau altui om (astia suntem). Razboiul, brutalitatea si barbarismul, mie imi par a fi enumerate principalele placeri umane, sunt un copil necopt si nu ma pricep prea bine la viata, dar din ce am vazut eu omule e o creeatura iubitoare de sange, de bani si e plin de ura si dispret pentru toti care nu sunt precum el.

Intrebare ta trebuie sa puna niste semne de intrebare, dar nu isi are locul la religie, deoarece religia e doar o alta unealta de care omul s-a folosit in a produce razboi si suferinta. Dumnezeu si Iisus Hristos nu au zis imprastiati credinta cu ajutorul focului si al razboiului si nici treceti prin sabie pe oricine nu se converteste.dar aste e. Astia suntem.

P.S. Scuza lipsa punctelor si a altor greseli ortografice si gramaticale, nu ma prea inteleg cu romana.

| 220V a răspuns:

Din cauza religiei, bineinteles

| EmaS explică (pentru 220V):

Adica,de ce din cauza credintei? Fii mai explicit!

| 220V a răspuns (pentru EmaS):

Religia sta la baza celor mai mari genocide din istorie

| Alexintunecatul a răspuns:

Pentru ca e legea naturii...plus minus...rau bun! Nu exista lumea unde sa domine numai una din astea pentru ca nu are logica! Si cu D-zeu am mai zis.cum de in imparatia lui s-a infiripat in Lucifer gandul de razvratire daca el nu percepea conceptul asta(doar era inger)Ex:eu vad 3d.cum as putea sa vad 4d daca ochiul nu este construit pentru asa ceva

| bestialu96 a răspuns:

Razboiul pentru pace e doar o scurtatura pana la urmatorul, Razboiul pentru resurse e o nevoie de supravietuire. Deci totusi si acest razboi ne ajuta la ceva. Cei mai slabi pierd, asa e ciclul naturii si al universului.
Pai toate sunt rele in lume din cauza Illuminati-lor, ei conduc lumea din umbra. Rockefeller' clanu bildeberg si altii, dar si noi suntem niste papusi dependente de manipulare.
Pai religia e doar o scurtatura in evolutia omului dupa parerea mea, vom trece si peste acest cancer in scurt timp si o sa uite toata lumea. In secolele trecute omul a fost manipulat din cauza tehnologiei nu foarte avansata, Iar asa oamenii nu puteau dovedii unele lucruri care le credeau divine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca trebuie sa existe o balanta cu talerele egale. Lumea perfecta nu va exista NICIODATA!

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Ba da, atunci cand va veni Domnul Isus, vom fi ca El si Il vom vedea asa cum este.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Pai, lumea il tot asteapta. Ba ca vine anul asta, ba ca vine peste doi ani... Ce face, s-a razgandit?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Iti spun sigur ca este foarte aproape venirea Lui. Daca intarzie este pentru ca El doreste ca toti sa vina la El!
Si nu vei putea sa spui ca Ema nu ti-a spus!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Mai Ema, dupa cum vad lucrurile in lumea asta, cred ca are de asteptat cam mult.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nu cred.El va veni ca un hot, noaptea.Cand nimeni nu se va astepta.Va fi ca pe vremea lui Noe. Oamenii se insurau si se maritau, asa va fi si la venirea Domnului Isus.Pe multi ii va lua prin surprindere.
http://www.youtube.com/watch?v=3aaAdgmhZsw

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Pai, stai asa! Ori intarzie pentru ai primi pe toti la el (cum ai spus mai sus), ori vine ca un hot noaptea, sa-i ia pe infideli prin surprindere? Ceva nu se leaga aici... deja te contrazici.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Of,of.Ca de obicei tu nu intelegi sau nu vrei sa intelegi!
Este scris ca va veni si este sigur, pentru ca El nu minte.Insa,daca inca nu a venit este ca are indelunga rabdare cu cei care isi impietresc inima ca sa nu Il primeasca ca Domn si Mantuitor.De exemplu, eu ma rog pentru fiul meu care nu vrea sa se pocaiasca.Si,Domnul se indura si mai are rabdare cu el si cu tine.Nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt rautaciosa, din contra va iubesc si imi pasa de voi.Eu stiu ce nu poti tu sa intelegi la mine.Ai vrea ca eu sa imi spun strict parerea mea.Dar acest lucru nu mai este posibil,pentru ca eu mi-am innoit mintea cu Cuvantul lui Dumnezeu si actiunile mele, cuvintele mele, faptele mele trebuie sa fie in conformitate cu Cuvantul.Deci raspunsul este :El vine curand!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''El va veni ca un hot, noaptea.''
Ca un HOT?! laughing laughing Noaptea?! Pai bine mai, dar cand peste tine e noapte, peste altii e zi.

''Oamenii se insurau si se maritau''
Da asa a fost mereu, si ce-i rau ca oamenii se insoara si se marita?! Nu dumnezeu zisese prin biblie sa se inmulteasca oamenii, pe timpul lui Noe sau acum nu mai e bine sa se insoare oamenii sau ce?!

| EmaS explică (pentru chelstone):

Nu spune ca El va veni ziua sau noaptea.Este vorba de o comparatie.Ce nu ai inteles?
Tocmai ca oamenii vor fi preocupati de problemele lor cotidiene si nu vor tine cont de avertismente.
Este greu sa intelegi Cuvantul si cand ma gandesc ca voi ne faceti incuiati.Ti-am spus eu ca suntem mai deschisi la minte decat voi.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Eu am inteles comparatia, doar ca ai facut o alaturare nu tocmai potrivita. Aceasta venire pe neasteptate puteai sa o exempifici alaturand-o altor elemente.

''Este greu sa intelegi Cuvantul si cand ma gandesc ca voi ne faceti incuiati.Ti-am spus eu ca suntem mai deschisi la minte decat voi.''
Pentru mine a fi deschis la minte nu inseamna a mesteca o carte. Eu zic ca ma subestimezi, iar fraze gen ''Ti-am spus eu ca suntem mai deschisi la minte decat voi.'' ma fac sa rad, mai ales acum cand ai facut o apreciere total eronata in raport cu ceea ce ai crezut tu ca am inteles din ceea ce ai spus tu. Acelasi sablon il pot folosi si eu si sa va spun ca nu puteti intelege ca dumnezeu nu exista pentru ca nu sunteti deschisi la minte si pentru ca refuzati evidentele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Of, of! Ca de obicei tu nu vrei sa raspunzi strict la tema. Ce sa-ti fac, ca sa raspunzi si tu la ceea ce intreb eu? Ai postat de doua ori, in contradictie, si tot tu te intrebi ce-i cu mine? Eu ti-am mai spus ca sunt sigur de faptul ca exista cineva/ceva mai presus decat om. Dar felul in care vad eu lucrurile difera TOTAL de felul in care le vezi tu. Stii care-i diferenta? Diferenta este ca tu iti strigi din rasputeri crezul pe Internet, iar eu pur si simplu cred si tac. Nu esti o tipa rautacioasa, dar iti cam place sa ocolesti raspunsurile strict la subiect. De ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua doamna Angelina, imi pare rau ca va deranjez de la masa, dar am o rugaminte pentru dumneavoastra imi puteti obtine autograful lui Brad Pitt.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Buna,draga.Mi-a fost dor de tine.De la mine nu doresti, numai de la Brad Pitt? Pot sa pun o vorba buna, daca ma rogi.

| Simona369 a răspuns:

Eu consider ca fiecare caz in parte are un motiv diferit. Din punct de vedere spiritual, cred ca majoritatea necazurilor din lume sunt pentru a ne face mai puternici, pentru a ne deschide ochii la realitatea din jur, pentru a ne intarii in credinta, pentru a ne da sansa sa ne ajutam unul pe altul, pentru a fi recunoscatori si pentru a aprecia ceea ce ne-a dat Dunmezeu. Unii spun ca necazurile sunt ca o pedeapsa de la Dumnezeu, dar eu nu sunt deloc de aceeasi parere. Eu consider ca tot ce vine de la Dumnezeu este pozitiv, deoarece nu exista nimic rau/negativ in Dumnezeu, iar necazurile de fapt sunt pentru noi, pentru a ne ajuta, pentru a ne ridica din nou cu mai multa iubire fata de aproapele nostru si fata de Dumnezeu.
(in tot ce am spus mai sus nu fac nici o referire la nici o religie)

| vasta a răspuns:

Acum conduce lumea Satan (2corinteni4:4)