| Jardelin a întrebat:

Recent Parlamentul belgian a aprobat legea prin care copii cu boli incurabile, aflati in grea suferinta sa poata fi eutanasiati la cerere. S-au declansat proteste in capitala Belgiei, buxelezii care protestau declarind "o zi de post si rugaciune" ca un fel de raspuns spiritual la legea considerata inumana aprobata de Parlament.

Ce parerea aveti despre posibilitatea ca minorii cu suferinte sfisietoare sa poata opta pentru eutanasiere? Este uman sau inuman? Bisericile au fost impotriva acestei practici si si-au expimat public dezacordul fata de aceasta practica.

Mai jos va recomand trei link-uri cu acest subiect:

http://www.doxologia.ro/......sm-belgian

http://www.youtube.com/watch?v=E9Jw2Bkg-MU

http://www.pelerinortodox.com/......in-belgia/

31 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

"ce parere aveti despre posibilitatea ca minorii..."
Il opreste ceva pe minor sa se sinucida? Nu. Daca vrea o face. Diferenta este ca daca sunt eutanasiati nu or sa moara in chinuri si or sa moara 100% sigur.
Singurul moment naspa pentru bolnav o sa fie cand semneaza ca vrea sa fie eutanasiat si il sedeaza pe "masa" aia.E senzatia aia pe care o simt si unii care vad asta.

| Inferno a răspuns:

Omul are dreptul sa moara. Eu recomand sa profitam de acest drept, daca suferim de virusul prostiei.
Nu ar fi minunat ca toti oamenii, mai putin inteligenti, sa se ridice si sa-i spuna Universului "Ajunge, refuz sa fiu prost." si dupa sa se sinucida?
Nu ar fi minuna sa-i dam realitatii peste nas, sa respingem prostia, respingand chiar viata?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Acum pledezi pentru drepturile unui minor. Dar de ce nu faci asta intotdeauna?
De ce minorului nu i se cere acordul sa fie botezat? De ce nu i se cere acordul sa studieze religia in scoli?

| Jardelin explică (pentru мιнαɛℓα36):

Intotdeauna pledez! De unde stii ca n-o fac? Esti cu mine zi de zi sa vezi ce fac si ce nu fac eu?

E drept ca nu este intrebat copilul daca sa fie botezat sau nu. Si daca e botezat fara sa fie intrebat, ce e? Ce se intimpla? I se inoculeaza vreun virus, i se pune un stigmat pe brat, i se schimba copilului ceva in fizionomie? Nu! Pur si simplu i se face cadou Harul divin a lui Dumnezeu! Atita tot! Ulterior fiecare face ce vrea cu acest cadou. Il respecta si il pretuieste, sau nu. Tu l-ai aruncat la cos! Faptul ca parintii tai te-au botezat cind erai micuta nu te-a impiedicat sa fii atee acum. Botezul are efect in viata omului, doar in masura in care omul respecta acest botez!

Nu inteleg, care e problema cu religia? Eu personal sint de acord ca ai mei copii sa participe la orele de religie ortodoxa care se predau la scoala. Si ca mine sint multi altii. Parintii care sint atei pot face o cerere pentru ca ai lor copii sa nu participe la aceste ore. Nu e nici o suparare. E democratie, intelegere fata de convingerile fiecaruia si avem toti libertatea sa alegem! Deocamdata majoritatea parintilor doresc sa se predea religie la scoala, iar in democratie minoritatea se supune majoritatii! Si eu am fost in minoritate atunci cind NU l-am votat pe Iliescu si pe Basescu, si n-am avut ce face. Nu mi-a convenit dar am acceptat situatia pentru ca am inteles ca asa e normal!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

Care este problema cu religia? Vezi adolescenta care a fugit de acasa, vezi cate discutii sunt pe acest subiect, cate stiri...scandal national.

http://www.ziuanews.ro/......gie-114792

| Jardelin explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ești total offtopic! Te rog da răspunsuri legate de subiectul întrebării.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

Am dat! happy
Desi raspunsurile mele au legatura cu subiectul. Ca nu vrei tu sa vezi...

| Alphawolf a răspuns (pentru Jardelin):

"Si daca e botezat fara sa fie intrebat, ce e? Ce se intimpla? I se inoculeaza vreun virus, i se pune un stigmat pe brat, i se schimba copilului ceva in fizionomie? Nu!"

"Eu personal sint de acord ca ai mei copii sa participe la orele de religie ortodoxa care se predau la scoala. Si ca mine sint multi altii. Parintii care sint atei pot face o cerere pentru ca ai lor copii sa nu participe la aceste ore. Nu e nici o suparare. E democratie, intelegere fata de convingerile fiecaruia si avem toti libertatea sa alegem!"

Cum sa nu conteze? E impunere de adevar. Religia(biserica) se sustine cu asfel de actiuni, insa problema este ca, ele nu prezinta nici-un fel de rezultate reale, concrete, ci doar iluzii. Cum as putea sa fiu de acord cu religia in scoala cand religia se sustine si consuma inoculand informatie nefondata, iluzie sau sperante false? Eu interactionez cu "toata" lumea, depind de mentalitatea lor. Conteaza ce actiuni sau constructii se vor sprijini in viitor, iar asta depinde foarte mult si de informatia si educatia primita de copii in scoala.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Si ca sa raman cat mai pe subiect, cred ca bebelusul acesta, daca ar fi putut, ar fi ales eutanasierea in locul decapitarii in numele religiei. In Romania secolului XXI.
Ce se intampla in Belgia, sincer nu ma intereseaza.

http://www.mediafax.ro/......eu-9343340

| Jardelin explică (pentru мιнαɛℓα36):

Acum scriu de pe mobil și nu prea am răbdare sa umblu pe alte site-uri. Îmi pare foarte rău de bebelușul de la Brașov. Din cite îmi aduc aminte părinții erau niște dezaxați penticostali. Desigur asta nu scuza crima. Femeia care și-a ucis copilul a justificat crima cu motive legate de credinta ei, dar asemenea cazuri sint extrem extrem de rare. Dar cite crime asemănătoare se intimpla fără să aibă legătură cu credința?

| mODIN a răspuns:

Mi se pare complet normal.De ce naiba sa mori in chinuri pentru ca religia altora iti interzice?

| RAY a răspuns:

Daca numai exista sanse sa traiasca si sufera suferinte incredibile de puternice cum e cancerul si alte boli desigur ca da, tu ai pus intrebarea la religie deci cum poate un zeu bun si iubitor privi copii in suferinta desigur imi vei spune el nu are nici o vina parintii pacatosi, adam si eva marul alte aiureli, voi crestinii credeti credeti doar din interes in dumnezeu nu va pasa de aproapele vostru va construiti biserici din aur dar spuneti ca sunteti saraci in materialism nu ma contrazice crestinismul e cea mai bogata deci materialista religie din lume in concluzie copiii aceia trebuie ajutati, da sa se doneze organele lor desigur

| Jardelin explică (pentru RAY):

Parerea mea este ca nimeni nu trebuie sa moara ca urmare a vointei umane. Poate parea sadic (daca va ginditi la bolnavii in stadii terminale), dar moartea trebuie sa survina normal, fara "ajutorul" omului, indiferent de situatie.

Din perspectiva crestina, a omori pe cineva cu o boala in stadiu terminal (ca pina la urma acel bolnav nu se omoara singur, il omoara cineva), inseamna a nega total existenta divinitatii si a puterii sale.

Caci "cele ce sint cu neputinta la oameni sint cu putinta la Dumnezeu" (Luca 18:27) si minuni savirsite prin Har de la Dumnezeu s-au mai vazut chiar la oameni aflati in situatii critice cu boli nimicitoare.

Dar pentru asta nu este nevoie de raceala sufleteasca si de alungarea lui Dumnezeu din acea tragedie, ci este nevoie de credinta, de o credinta curata si plina de nadejde a celui bolnav impreuna cu a celor din jurul lui.

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Eram sigur ca vei da vina pe acei copii ca merita sa sufere in chinuri

| Mădă0611 a răspuns:

Iti recomand filmul Mar adentro, ca poate intelegi ceva referitor la dreptul la viata, dar nu si cel la o moarte demna cand o viata demna e imposibila.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ei spun ca e normal ceea ce e anormal, suferinta vine odata cu nasterea, daca pentru unii care se vor sinucide mai tarziu nu e bine sa-i eutanasieze din fasa? poate pentru unii viata e un chin, sa inveti, sa muncesti, sa faci ce vor altii etc, deci mai bine din fasa

| sublime89 a răspuns:

Se pare ca religia e pro-suferinta inutila, nu pro-viata cum se tot lauda. Ea nu poate explica nici macar de ce au ajuns acei copii atat de bolnavi. Zeul lor iubitor ii chinuie pe acesti copii?

| M25M a răspuns:

Atat timp cat o persoana este in masura si capabila sa isi dea acordul nu vad sa fie o problema. Daca moartea este iminenta este ceva sigur, iar pana in acel punct acea persoana va suferi groaznic, cred ca are dreptul sa aleaga calea mai usoara cu toate ca decizia este foarte grea avand in vedere psihicul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceste trei cazuri NU au legatura cu RELIGIA ci cu INTELEPCIUNEA unui om(ceea ce e total diferit)
Sa explic:
Un copil sau un adolescent(adica pana la vastra de 18 ani) NU este capabil sa aiba acelasi discernamant ca un adult.
Un adult se presupune ca e mai bine informat- in consecinta stie despre ce vorbeste atunci cand spune DA sau NU!
Un copil/adolescent pana la vastra de 18 ani nu are voie sa:conduca, consume bauturi alcoolice nici macar sa fumeze-atunci vine intrebarea- de ce l-am lasa sa decida asupra propriiei vieti?
Un copil stim cu totii ca nu are aceeasi capacitate intelectuala ca un adult-atunci de ce adultul l-ar lasa sa decida(Oare nu pentru a nu se simpti el vinovat?)
Ok!
Acum sa dezbatem partea a doua a problemei si anume DUREREA provocata de BOALA si GRAVITATEA problemei.
Consider ca daca boala nu este suficient de avansata(si are cea mai mica sansa de vindecare-chiar aproape la limita inexistentei-trebuie luptat pentru acea viata!)
Daca insa gravitatea bolii este la stadiul maxim si nu se mai poate face nimic iar durerile sunt insuportabile
(chiar daca este vorba de un minor-adica NU are vastra de 18 ani-atunci familia trebuie sa decida pentru soarta lui-in acest caz NU spun NU etaunasierii)-sa explic de ce-ati simptit/avut vreodata o durere mare de dinti? Nu-i asa ca durerea de dinte este una din cele mai rele dureri posibile(in afara de nastere-si desigur de alte dureri nementionate)- din dure de dinti poti innebuni-in plus poti da in diferite afectiuni ale inimii, ficatului si rinichilor(nu o spun eu-o spun medicii)-ei bine cand pe noi ne doare o masea luam alvocamin, paduden etc. si adesea durerea trece sau mergem la stomatolog si acesta rezolva problema tratand-o sau daca nu in cel mai rau caz- o scoate!
Vedeti cate posibilitati exista?
Si in plus nu am mentionat ca in oricare din aceste cazuri la un moment dat durerea trece!
Dar acel copil/adolescent/om pentru care NU mai EXISTA nici O SPERANTA DE VINDECARE sau IMBUNATATIRE PT CARE DUREREA NU se va mai OPRII iar LACRIIMILE de DURERE NU vor mai inceta sa CURGA?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice durere e puternica pentru ca semnalu electric e acelasi, ai avut pietre la rinichi, operatii, boli grave, apropo medicamentul opreste acel semnal atat

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

E greu sa gasesti pacea inimii cand esti paralizat de la gat in jos. degeaba facem noi gargara pe aici ca e inuman ca e imoral si nu stiu ce, ba din contra, e inuman sa lasi fiinta in agonie. si ma enerveaza si astia de stau comod si dau lectii de morala, daca ar fi ei in locul bolnavului sau in locul unei rude a bolnavulului, iti zic eu ca si-ar schimba la 180 grade parerea. si degeaba facea lumea gargara in general, la altii stii cum e, se leaga cu lanturi, se spanzura de turnu eifel protestand. guvernu face ce trebuie sa faca si lasa jelitul pentru mai tarziu. ce ca la noi sa protesteze 10 pensionari platiti de USL si gata, se anuleaza proiectu X...

| Jardelin explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Bai, esti nebun? Unde ai gasit gagica din avatar? Te superi daca iti cer numarul ei? laughing

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Jardelin):

Nu stiu sigur dar s-ar putea sa fie gagiu

| Jardelin explică (pentru EnciclopediaProstiei):

laughing De nimic nu mai poti fi sigur in ziua de azi! laughing

| Swan39 a răspuns:

Sunt complet de acord cu acea lege. De ce să sufere acei copii, de ce să-i forţezi să trăiască în chinuri cumplite doar pentru că religia e împotriva acestui lucru? Mă întreb oare unde e bunul şi iubitorul dumnezeu în timp ce mulţi copii se nasc practic condamnaţi la suferinţă şi moarte prematură.

| celmaibun1 a răspuns:

Cretini rau de tot. sa luam un exemplu. sida boala momentan netratabila. omori copilul azi si maine cineva din chile descopera vaccin. nu e crima?

| HueyFreeman a răspuns (pentru celmaibun1):

Atata timp cat individul zice "sunt de acord" atunci nu poate fi considerata crima.

| Mădă0611 a răspuns (pentru celmaibun1):

"copii cu boli incurabile, aflati in grea suferinta" - sida nu se prea incadreaza aici.

| celmaibun1 a răspuns (pentru Mădă0611):

Sa mori tu ca nu se incadreaza

| mODIN a răspuns (pentru celmaibun1):

Daca cineva descopera vaccin a doua zi se numeste ghinion.

| Mădă0611 a răspuns (pentru celmaibun1):

Din cate stiu, cu sida se poate trai normal daca urmezi tratamentul respectiv, dar sunt alte boli cu care nu poti avea o viata normala, vezi si tu Mar adentro, poate incetezi sa aperi "drepturile omului", in cazul asta obligatiile omului.