| OoBunnyoO a întrebat:

Ce parere aveti despre noua decizie a Belgiei, referitoare la eutanasirea copiilor care sufera de bolile incurabile? Minorii care sufera de boli in faze terminale ori de boli al caror leac nu exista si ii impiedica sa traiasca o viata normala, vor avea optiunea de a decide singuri daca doresc sa isi continue sau nu viata. Pentru mai multe detalii, aici este articolul: http://adevarul.ro/......index.html

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi multe argumente, atat pro cat si contra.
Este decizia lor si cred ca este corecta, asa cum a fost legiferata.
Eu cred ca este similara avortului de necesitate, respectiv in cazul fatului afectat de o boala incurabila.

2 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Sti care-i diferenta dintre asta si o sinucidere "normala"? Aia or sa moara sigur si fara durere.

| Anonimuserr a răspuns:

Este clar o decizie stranie care este împotriva lui Dumnezeu.
Dar nu asta este problema.
Aceste două declarații nu au nici o valoare în luem cu toate că s-au semnat acum foarte mulți ani. Nu prezintă nici o importanță pentru toate statele semnatare.
Să începem prin a spune câteva vorbe și despre Declaratia Universala a Drepturilor Omului și Carta Europeană a Drepturilor Omului.
De ce trebuie să indicăm aceste 2 documente oficiale de importanță maximă? Știu că nu se ține cont de aceste reguli și fiecare stat găsește o portiță ca să soluționeze o problemă. Gen pedeapsa cu moartea sau în cazul de față eutanasia copiilor care suferă de boli incurabile.
Ce spune Carta Europenă a Drepturilor Omului art 2, alin 1 și 2.
Belgia nu face decât să încalce acest document de mare anvergură.
Art 2. Alin 1 - Orice persoană are dreptul la viață
Alin 2 Nimeni nu poate fi condamnat la pedeapsa cu moartea și nici executat.
Legat de Declarația Universală a Drepturlor Omului dacă ne uităm la Art 3. Scrie negru pe alb că citez: Orice ființă umană are dreptul la viață, libertate și la siguranța persoanei sale. Ce putem să deducem din aceste 2 documente foarte importante. Că oricine se naște liber și are dreptul la viață. Legi ca acestea sunt total inumanme și imorale.
Dacă vorbim despre avort acolo este o altă problemă. Poți să scapi de copil dacă se face avort până în luna 1 sau a doua. Și este alegerea fiecăruia dacă dorește să facă asta. Aici este cu totul altă discuție.
Încălcând aceste articole, încalci dreptul la viață al unor persoane. AMnesty Intenrational militează pentru interzicerea eutanasiei și abolirea pedepsei cu moartea.
Tu ca stat, să fi conștient și să respecți toate documentele care le-ai semnat. Nu cum vroia Viktor Orban să reintroducă pedeapsa cu moartea în UE deși este interzisă prin Declarația Europeană a Drepturilor Omului. Asta așa ca exemplu.