| anonim_4396 a întrebat:

Referitor la sacrificiu... isus si iuda au avut liberul arbitru sau "minunile" pe care o sa le faca isus, crucificare si "tradarea" lui iuda au fost stabilite dinainte?

10 răspunsuri:
| unbaiatanonim a răspuns:

Au fost regizate de dumnezeu.

| Nonono a răspuns:

Iisus stia ca il va trada.
Stand la masa a zis lor ca cineva dintre ei o sa il tradeze, iar Ioan aplecandu-se cu capul pe pieptul lui Iisus (vezi in icoana "cina cea de taina") l-a intrebat cine il tradeaza.
In momentul ala, Iuda se intindea dupa paine (pictat tot in "cina cea de taina")si Iuda l-a intrebat. Eu sunt?
Iisus a spus ca da.

Deci, Iisus stia dinainte ca il va trada, dar a mai vorbit cu Iuda si a vrut sa-l "convinga"...
Toti avem liberul arbitru. Iuda putea sa nu il vanda.
Totul nu e predestinat. TU hotarasti ce se va intampla in urmatoarea clipa.
Tu te duci singur spre pieire sau spre adevar.

Nu au fost stabilite de Dumnezeu, ci de Iuda.

| anonim_4396 explică (pentru Nonono):

Totul nu e predestinat dar isus stia ce se va intampla. Si daca iuda putea sa nu-l vanda, ce facea isus daca nu-l vindea? Daca decidea altcineva sa-l vanda si isus credea ca a fost iuda, acesta renuntand la idee? Daca iuda nu-l vindea, planul lui de "mantuire" era distrus nu? Pana la urma, de ce e considerat iuda un tradator din moment ce fara el, planul lui isus nu s-ar fi putut desfasura? Cat despre "nu este predestinat", daca tu stii ca peste 3 zile cineva o sa-ti dea un pumn in fata, viitorul acelei persoane a fost deja stabilit cu mult timp inainte sa se intample iar acea persoana nu mai poate alege sa nu te loveasca. Gresesc? Daca da, zi-mi de ce.

| Nonono a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai Iisus nu l-a "posedat" sau sa il oblige sa il tradeze, ci Iuda singur, dupa voia lui l-a tradat.

Oricum pe Iisus tot il prindeau fariseii, asadar, tot il rastigneau. Numai ca Iuda i-a scurtat sentinta.
Scopul venirii Lui Iisus Hristos era acela de a se jertfi pentru pacatele noastre si pentru a ne da o sansa spre mantuirea noastra. El de asta s-a intrupat de la Duhul Sfant prin Fecioara Maria si s-a facut om.

Mai, Dumnezeu e Atotputernic si stie ce vei face dinainte, orice ai face, bine sau rau.
El NU POATE INTERVENI, de aceea e liberul arbitru.
Tu alegi si esti liber sa faci ce vrei, dar vor fi urmari ale faptelor tale.

| Nonono a răspuns:

Dupa cum am mai spus daca nu ai citit si nu ai fost atent.

El NU POATE INTERVENI, de aceea e liberul arbitru.
Tu alegi si esti liber sa faci ce vrei, dar vor fi urmari ale faptelor tale.

| Nonono a răspuns:

In primul rand PC-ul tau nu are viata. Iar in al doilea rand esti greu de cap.

Atata timp cat Dumnezeu te lasa sa faci ce vrei, cum nu e liberul arbitru?
EL NU INTERVINE. El doar iti stie dinainte viata, atata tot.

Daca stie nu inseamna ca si intervine.

Adica tu vrei sa zici ca acu nu tu gandesti, ci Dumnezeu te face sa gandesti asa? Asa deduc din ce ai zis.

Nu mai lungi vorba. E destul de clar si logic. Vrei sa iti scriu pe litere?

| iamy a răspuns (pentru Nonono):

Isus a venit pe pamant pentru ca o data cu sacrificiul Sau sa stearga pacatele oamenilor. Cum Fecioara Maria afost aleasa sa-L nasca tot asa si Iuda a fost ales sa-L vanda.Altfel profetia nu s-ar fi implinit.

| anonim_4396 explică (pentru iamy):

Si daca iuda a fost ales sa-l vanda altfel profetia nu s-ar fi implinit, de ce este considerat un tradator de majoritatea crestinilor?

| iamy a răspuns (pentru anonim_4396):

Majoritatea'' crestinilor'' cum zici tu, au o parere indusa de ''cineva''.

Conform Adevarului revelat in Sf. Scriptura eu am inteles ca nu Iuda L-a tradat pe Domnul Iisus, nu iudeii L-au dat pe mana romanilor, si nu romanii L-au rastignit. Greselile si pacatele mele L-au tintuit pe Domnul Iisus pe cruce. Iuda nu a fost decat un instrument in mana mea de pacatos, o unealta a nelegiuitului de mine. Eu nu sunt iubitor de bani, nu sunt un tradator si nici un vanzator ca Iuda... dar daca la vremea hotarata de Domnul nu sunt gasit imbracat in Hristos, atunci nu sunt cu nimic mai bun decat Iuda. Plata pacatului este moartea iar El S-a facut pacat pentru mine, luand totul asupra Sa si a murit astfel, strapuns de pacatul meu. Eu L-am sarutat, eu L-am vandut, eu L-am batjocorit si tot eu L-am strapuns in palme. Pe cand faceam toate acestea El ma privea de pe cruce, iubindu-ma: "Tata, iarta-l, caci nu stie ce face!" Vai mie! zic, ce dragoste mi-a aratat Dumnezeu! El, Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, m-a iubit pana la moarte. Si inca moarte de cruce. Da, El a murit pentru ca eu sa traiesc, dupa cum este scris: "Domnul nostru a fost dat din pricina faradelegilor noastre, si a inviat din pricina ca am fost socotiti neprihaniti." (Rom. 4:24, 25) De-acum mormantul este gol iar Cerul este plin. Da, Jertfa a fost primita. Aleluia! Binecuvantat este Mielul de jertfa al lui Dumnezeu!

| Nonono a răspuns:

Concentreaza-te!