| SpitalulDeGlumeti a întrebat:

Religia este o stiinta?

Răspuns Câştigător
| ultra a răspuns:

Oricat de interesanta s-ar parea aprecierea mea este adevarata si iti pot da dovezi: Religia este stiinta stiintelor. Si NU, Religia NU este in contradictie cu Stiinta, este total eronat, doar cei necunoscatori o spun asta. Cine a pus mana pe carte si in acelasi timp si-a aplecat mintea si sufletul catre religie stie ca am dreptate si exista o legatura intre ele. Dumnezeu l-a creat pe Om si la facut si parte fizica, materiala, deci acolo e stiinta si astfel religia nu exclude stiinta si totodata Dumnezeu l-a creat pe om si cu parte spirituala, cu suflet, parte cu care sunt de acord si oamenii de stiinta si astfel nici stiinta nu exclude Religia sau existenta lui Dumnezeu. Pentru cei cunoscatori si care sunt la zi cu noile noutati in parte de stiinta, vor stii ca oamenii de stiinta chiar spun ca Tot Universul, inclusiv pamantul, oamenii si tot ce este pe el cu intreg universul se afla intr-o perfecta armonie care este guvernata si in care exista o energie pe care ei o numesc " Totul" pe cand religia ce a spus mai bine de 3000 ani? ca Dumnezeu exista in toate si peste tot, un lucru care astazi este demonstrat si de stiinta. Deci va rog mult cei care nu sunteti informatii nu va dati cu parerea aiurea? Ca acum oamenii de stiinta numesc energia " Totul" iar oamenii de religie" Dumnezeu" asta nu face decat sa confirme legatura dintre cele 2 si existenta lui Dumnezeu, iata ca cele 2 nu se bat cap in cap si din contra, se impreuneaza. Si pentru cei cunoscatori de teologie ar trebui sa stie, cand vine de vorba de Dumnezeu, ce este Dumnezeu? scrie in Biblie ca Dumnezeu este iubire, si acum spuneti-mi voi ce este iubirea? ceva tangibili? nu, este un sentiment, sentimentul este o energie pozitiva, iata ca Dumnezeu este energia superioara prezenta in toate si peste tot, exact ceea ce spun si oamenii de carte. Sa mai dau un ultim exemplu: Cel mai mare savant si om de stiinta : Albert Einstein, si el admitea existenta lui Dumnezeu, si el este, putem spune " tatal conceptelor de stiinta"

| NOname a răspuns (pentru ultra):

Pe ce planetă trăieşti, ultra? Ştii câţi oameni de ştiinţă au fost ucişi de fanaticii religioşi doar pentru că spuneau adevărul, adevărul care îţi contrazicea biblia?

http://youtu.be/78aBQtu3JIM

Peste 90% oamenilor de ştiinţă sunt persoane non-religioase (şi în obiectivitatea şi corectitudinea lor, personal, am mai multă încredere, căci nu prea au motive să mintă şi să fabrice "adevăruri").

- http://i.imgur.com/bt99Vo0.jpg
- http://i.imgur.com/PvsEPik.jpg
- http://i.imgur.com/chmeXPo.png
- http://i.imgur.com/GHS9wF1.png
- http://i.imgur.com/aMj0qQE.jpg
- http://i.imgur.com/EziR3wK.png
- http://i.imgur.com/rTrqGJ6.png

"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă." - Seneca cel Tânăr.

"Most men would kill the truth if truth would kill their religion." - Lemuel K. Washburn.

"Credinţa nu îţi dă răspunsuri, doar te opreşte din a pune întrebări." - Frater Ravus.

"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain.

"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin.

"Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim." - Galileo Galilei.

"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal.

"Religia este excelentă pentru a controla oamenii obişnuiţi." - Napoleon Bonaparte.

"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." - Voltaire.

"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing.

"Prostii resping ceea ce vad dar nu ceea ce cred; înteleptii resping ceea ce cred si nu ceea ce vad." - Huangbo Xiyun.

"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi." - Christopher Hitchens.

"Adevarul ar putea fi foarte incurcat. Ar putea fi nevoie de multa munca pana vei reusi sa-l intelegi. Ar putea fi contraintuitiv. Ar putea intra in conflict cu anumite prejudecati profund inradacinate. Ar putea sa nu fie in armonie cu ceea ce noi vrem, in mod disperat, sa fie adevarat. Dar preferintele noastre nu determina ceea ce este adevarat." - Carl Sagan.

"Omul caută un principiu în numele căruia să poată dispreţui omul; el inventează o altă lume pentru a o putea calomnia şi mânji pe cea de aici; el nu sesizează decât neantul şi face din acest neant un "dumnezeu", un "adevăr" chemat să judece şi să condamne existenţa de aici..." - Friedrich Nietzsche.

"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams.

"Omul a avut dintotdeauna nevoie de o explicaţie pentru toate lucrurile din lume pe care nu le înţelegea. Dacă nu exista o explicaţie, inventa una." - Jim Crawford.

"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins.

"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Şi v-a făcut să credeţi că veţi fi răsplătiţi...
Nu! moartea cu viaţa a stins toată plăcerea -
Cel ce în astă lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, căci morţi sunt cei muriţi.

Minciuni şi fraze-i totul ce statele susţine,
Nu-i ordinea firească ce ei a fi susţin;
Averea să le aperi, mărirea ş-a lor bine,
Ei braţul tău înarmă ca să loveşti în tine,
Şi pe voi contra voastră la luptă ei vă mân'.

De ce să fiţi voi sclavii milioanelor nefaste,
Voi, ce din munca voastră abia puteţi trăi?
De ce boala şi moartea să fie partea voastră,
Când ei în bogăţia cea splendidă şi vastă
Petrec ca şi în ceruri, n-au timp nici de-a muri?

De ce uitaţi că-n voi e şi număr şi putere?
Când vreţi, puteţi prea lesne pământul să-mpărţiţi.
Nu le mai faceţi ziduri unde să-nchid-avere,
Pe voi unde să-nchidă, când împinşi de durere
Veţi crede c-aveţi dreptul şi voi ca să trăiţi."
(M. Eminescu - "Împarat si proletar")

| Moisie a răspuns (pentru ultra):

Ce prostie!
Poi daca religia nu e in contradictie cu stiinta, atunci de ce nu accepta biserica faptul ca Universul si Sistemul nostru solar a aparut ca urmare a Exploziei Primordiale si nici teoria evolutionista a Darwinismului Modern pentru ca acestea sunt demonstrate clar de stiinta ca fiind adevarate!

| Moisie a răspuns (pentru ultra):

Vad ca esti intr-adevar demn de spitalul de glumeti!
Poi cum ai putut sa dai funda unui user care debiteaza asemenea porcarii?
Poi tu nu vezi ca stiinta si religia sunt mereu in contradictie?
Sau te pomenesti ca religia a acceptat faptul ca omul se trage din maimute!
Ai fi de plans daca nu ai fi de la spitalul de glumeti!

| ultra a răspuns (pentru Moisie):

Userului "N0name" oricate ar mai spune nu ii voi mai explica alte lucruri caci se vede clar ca s-a declarat prin toate posturile sale - impotriva religiei, impotriva lui Dumnezeu, mai mult decat atat, s-a declarat impotriva oricarei sanse de a cerceta si de a se uita in " ambele directii cand trece strada" el stie doar o directie, deci nu are rost caci la fel va continua orice ii voi spune. Deci nu are rost sa mai provoace alte discutii caci nu voi intra in ele. De doreste sa se informeze, sa se informeze si teologic, ce inseamna credinta, diferentierea intre intelepciune si desteptaciune si il rog mult k la toti autorii pe care i-a enumerat sa cerceteze caci unii dintre ei in unele din citate recunosc prezenta unei energii superioare in viata omului iar in altele le resping, se contrazic in concluzie iar eu raportandu-ma la oameni de genul, nu pot sa le dau credibilitate. El a luat doar citatele care i-au convenit, bravo lui. Cu privire la tine Moisie si la mesajul tau, caci pana la urma tie iti raspund: te intreb pe tine: daca noi provenim din maimuta dupa cum spune Darwin si spui si tu, cum de nu mai avem maimute care se transforma in oameni? sa fim seriosi. Dupa cum spuneam : Religia si Stiinta se impaca de minune, se impaca cand in randul Oamenilor de stiinta sunt persoane care nu au doar inteligenta ci si intelepciune si simtul adevarului si vad, recunosc si declara existenta omului ca si parte si materiala si spirituala, eu la genul acesta de stiinta ma refer, la adevarata stiinta. Si despre ce spuneam mai sus: Cercetatorii care spuneau despre energia numita " Totul" erau cercetatori Japonezi care nu aveau nici o treaba cu credinta sau religia, pur si simplu au descoperit cele ce v-am spus, i-ar daca au descoperit au si avut taria de caracter de a recunoaste si de a spune despre acesta energie ca exista : ca exista Dumnezeu. De oameni ca acestia avem nevoie si nu de persoane care isi trag plapuma catre ei, iar ce nu le convine, desii exista, neaga si dau de o parte. Din cauza asta suferim, din cauza persoanelor care nu au simtul corectitudinii. Si by the way N0name, Einstein ramane si va ramane omul cel mai mare de stiinta care tii baga in buzunar si pe Napoleon ( care a fost un ucigas si a scaldat taramul Statelor Unite actual in sange pentru a-l ocupa ), Benjamin Franklin sau multi altii.

| SpitalulDeGlumeti explică (pentru Moisie):

Ai fi vrut tu funda? rolling on the floor

| ultra a răspuns (pentru Moisie):

Userului "N0name" oricate ar mai spune nu ii voi mai explica alte lucruri caci se vede clar ca s-a declarat prin toate posturile sale - impotriva religiei, impotriva lui Dumnezeu, mai mult decat atat, s-a declarat impotriva oricarei sanse de a cerceta si de a se uita in " ambele directii cand trece strada" el stie doar o directie, deci nu are rost caci la fel va continua orice ii voi spune. Deci nu are rost sa mai provoace alte discutii caci nu voi intra in ele. De doreste sa se informeze, sa se informeze si teologic, ce inseamna credinta, diferentierea intre intelepciune si desteptaciune si il rog mult k la toti autorii pe care i-a enumerat sa cerceteze caci unii dintre ei in unele din citate recunosc prezenta unei energii superioare in viata omului iar in altele le resping, se contrazic in concluzie iar eu raportandu-ma la oameni de genul, nu pot sa le dau credibilitate. El a luat doar citatele care i-au convenit, bravo lui. Cu privire la tine Moisie si la mesajul tau, caci pana la urma tie iti raspund: te intreb pe tine: daca noi provenim din maimuta dupa cum spune Darwin si spui si tu, cum de nu mai avem maimute care se transforma in oameni? sa fim seriosi. Dupa cum spuneam : Religia si Stiinta se impaca de minune, se impaca cand in randul Oamenilor de stiinta sunt persoane care nu au doar inteligenta ci si intelepciune si simtul adevarului si vad, recunosc si declara existenta omului ca si parte si materiala si spirituala, eu la genul acesta de stiinta ma refer, la adevarata stiinta. Si despre ce spuneam mai sus: Cercetatorii care spuneau despre energia numita " Totul" erau cercetatori Japonezi care nu aveau nici o treaba cu credinta sau religia, pur si simplu au descoperit cele ce v-am spus, i-ar daca au descoperit au si avut taria de caracter de a recunoaste si de a spune despre acesta energie ca exista : ca exista Dumnezeu. De oameni ca acestia avem nevoie si nu de persoane care isi trag plapuma catre ei, iar ce nu le convine, desii exista, neaga si dau de o parte. Din cauza asta suferim, din cauza persoanelor care nu au simtul corectitudinii. Si by the way N0name, Einstein ramane si va ramane omul cel mai mare de stiinta care tii baga in buzunar si pe Napoleon ( care a fost un ucigas si a scaldat taramul Statelor Unite actual in sange pentru a-l ocupa ), Benjamin Franklin sau multi altii. Apropo : "N0name, daca s-ar putea ti-as transfera tie funda, daca ti-ai dorit-o. Nu am raspuns pe site pentru a primii o funda, de fapt chiar raspund rar la vreo intrebare. Deci sa nu fie cu suparare, doar s-a intamplat sa pice funda la mine, nu e cazul sa te simti ofensat.

| Oana92 a răspuns (pentru NOname):

Fiecare religie propovaduieste in esenta acelasi lucru: iubirea, nevoia de comuniune cu o forta superioara noua, bunatatea, blandetea... Dumnezeu/IIsus/Budha/Mahomed/ec sunt doar nume diferite oferite de diverse culturi unei aceleiasi Fiinte superioare noua, diferentele se gasesc in traditii si obiceiuri(iar asta nu tine doar de religie, tine de cultura, de istorie, etc). La baza nicio religie nu indeamna la nimic rau, crimele de care tu vorbesti au fost realizate de fanatici, de cei care au luat intr-un sens cunoscut doar de ei cuvintele din diversele Carti Sfinte. In numele credintei au fost omorati crestinii inainte de imparatul Constantin(al unei credinte politeiste), in numele credintei au fost arse ''vrajitoare'' in evul mediu, in numele credintei in secolul XXI musulmanii arunca in aer tot ce prind. Problema e ca nu asta inseamna credinta, nu asta sustine nicio religie de pe fata pamantului. Si de asemenea asta nu inseamna ca toti oamenii credinciosi vor face astfel de gesturi. De fapt cei care au inteles adevaratul mesaj transmit de indiferent ce religie sunt oameni normali, care isi traiesc viata in mod normal si care isi construiesc valori si in functie de valorile transmise de credinta (in fond toti ar trebui sa fim condusi de aceste valori). Restul...restul sunt fanatici.

Si hai sa nu incurcam Biserica cu religia...citatele postate de tine se refera de fapt la Biserica si la ce a ajuns ea din pacate in ziua de azi. Religia e doar un ansamblu de practici, valori si traditii... Biserica e azi din pacate un mijloc de manipulare ce are efect asupra celor ce de fapt nu inteleg nimic din ideea de Dumnezeu.

| NOname a răspuns (pentru Oana92):

Ai partea ta de dreptate, Oana, însă fiind credincioasă (făcând parte din sistem), e de înţeles că nu poţi să fii pe deplin obiectivă în ceea ce priveşte acest subiect, dar îmi eşti prea simpatică ca să mă contrazic cu tine pe chestii relative de nimic.
Eu aveam ce aveam cu @ultra care a greşit în cam toate direcţiile în care se putea greşi, făcând erori de logică una peste alta şi insistând că spune adevărul şi răspunsul meu era o replică la elucubraţiile ei (cereau măsuri radicale).

| doctorandus a răspuns (pentru ultra):

"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia." Albert Einstein.

44 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Aha, una bazată pe neştiinţă.

| SpitalulDeGlumeti explică (pentru NOname):

Cat de exacta este medicina? Merg la doctor ca ma doare burta, dupa o aiureala de investigatie mi se prescrie o reteta bazata pe un calmant pentru 2 zile, seara mi se face si mai rau drept pentru care chem ambulanta, medicul dupa ambulanta imi face o injectie dupa care imi spune ca ma pot lua cu ei la medicul de garda dar nu este sigur ca imi pot face atunci o investigatie laparoscopica, din cauza durerii nu am ce face si merg cu respectivul la spitalul X, acolo am noroc ( din cauza banilor) si mi se poate face investigatia respectiva spunandu-mi ca nu am nimic si sa merg maine la medicul de familie ca sa-mi dea alta trimitere catre ei, sa mai continui? laughing

| NOname a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

Voiam să te întreb ce legătură are incompetenţa medicilor cu subiectul discuţiei, dar văzând ce inepţie de răspuns ai premiat, am realizat că într-adevăr sunt la Spitalul De Glumeti şi seriozitatea e de prisos.

| SpitalulDeGlumeti explică (pentru NOname):

Cati la suta dintre medici sunt incompetenti?

| NOname a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

Ce importanţă are?
Mulţi, mai ales în România, pentru că cei competenţi fug în străinătate la salarii mai bune.
Dar, oricum ai lua-o, religia tot nu e ştiinţă (poate doar una de a fraieri lumea). : ))

| SpitalulDeGlumeti explică (pentru NOname):

Religia este stiinta celor cu frica de Dumnezeu, ce sti dumneata? oh go on

| NOname a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

Chiar că trebuie să fii un mare glumeţ ca să te temi de personaje din basme. Îmi placi, ai umor! tongue

| SpitalulDeGlumeti explică (pentru NOname):

Da cum sa nu imi placa personajele din basme? si acum sunt suparat din cauza lui Harap-Alb, ala nu calarea un cal, se vede treaba ca era locomotiva de vreme ce il hranea cu jaratec

| NOname a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

NO, întrebarea întrebărilor este...
http://youtu.be/jofNR_WkoCE

| doctorandus a răspuns:

Ii zice credinta, nu stiinta. E o diferenta.

| SpitalulDeGlumeti explică (pentru doctorandus):

Depinde, cei care cred in zeul phaluss au religia lor

| Thunderstruck a răspuns:

Intrebarea se potriveste cu numele tau.

| zurick a răspuns:

Religia este cumva bazata pe dovezi? Nu

| sublime89 a răspuns:

Da, si porcii zboara mai nou laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

Religia este mistica in contradictie cu 'stiintele", oarecum. Stiintele sunt folositoare, dar un om care a practicat 'stiinta', constata ca exista TRANSCENDENTUL. In acel moment realizeaza ca sunt neputinciosi.Stiinta se bazeaza pe 'formalisme matematice, fizice", imperfecte. Restul n-as mai comenta. Acum pentru mine stiinta inseamna un om care nu stiu sa-si numere exact degetele de la o mana.

| Lizzu a răspuns:

Da,este o stiinta a marilor "invatati" ai popoarelor de pe suprafata globului.

O stiinta in a manipula si dezbina oamenii,o stiinta in a pune ziduri intre populatii,culturi, in a sadi ura in oameni si razbunarea...

Pentru ca, sa faci toate cele de mai sus, da, ai nevoie de multa stiinta si indemanare, interes propriu si raceala a sufletului.

| Alphawolf a răspuns:

Cand o sa stii ce inseamna stiinta atunci sa pui intrebari despre ea.
Ce are ma incompetenta cu stiinta? Ai febra sau ce dracu ai? Aha, m-am prins, esti crestin.

| ErrorFound a răspuns:

Balenele zboara?

| SpitalulDeGlumeti explică (pentru ErrorFound):

Secundele care si-l petrec in aer cand ies cu tot corpul din apa cum s-ar numii, levitatie? laughing

| Moisie a răspuns:

Nici pe departe!
Religia era si este cel mai mare dusman al stiintei, si asta nu e de mirare pentru ca vedem ca Stiinta scoate in evidenta si DOVEDESTE faptul ca Religia este o minciuna.

| Moisie a răspuns:

Nu!
Religia este chiar inversul/opusul stiintei!
Daca Stiintele se bazeaza pe rezultatele Cunoasterii Rationale, religia in schimb se bazeaza pe Credinta a Proasta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ortodoxia,este un mod de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU

| SpitalulDeGlumeti explică (pentru anonim_4396):

Asa mai frate, scurt si la obiect, ce atata tura vura? daca n-ai fi fata te-as saruta

| BlackSulphur a răspuns:

Marul este o pruna?

| SpitalulDeGlumeti explică:

Manipularea nu este o stiintawinking

| Dumniezău a răspuns:

Nu.Religia e o mare prostie.

| Generalul a răspuns:

Este opusul stiintei, este doar refugiul neputintei umane...

| Calininio a răspuns:

Da, si o bila are 5 colturi. Nu. Religia se bazeaza pe "credinta", tocmai de aia nu e stiinta.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Religia nu este o stiinta dar o confirma uneori.
De pilda cand oamenii credeau ca pamantul este plat si sta sprijinita pe elefanti si o broasca testoasa, Biblia sub inspiratie divina deja sustinea ca pamantul sta pe neant si ca este rotund.