| GigelDinSatuVecin a întrebat:

Religia nu seamana cu geometria? Adica geometria este bazata pe axiome (adica niste afirmatii care nu pot fi dovedite dar care sunt baza geometriei), asa cum si religia pleaca de la axioma ca Dumnezeu exista. Ca sa nu mai spunem ca religia nu e o forma de tortura a creierului. Ce ziceti?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Religia seamana cu geometria in sensul ca are legi pe care nu e intelept sa le contesti.Ateismul pleaca de la axioma ca nu exista un Creator impotriva tuturor dovezilor. Daca universul nostru asa com a dovedit stiinta are un inceput inseamna ca timpul mareria si spatuil are un inceput si e imposibil sa aduci dovezi materiale pentru a dovedi ce a cauzat universul matrial. Daca ce a cauzat universul materoal ar fi avut o cauza si asa mai deoarte si inainte de orice cauzare n- a existat nici o entitate necauzata nici nu ar fi inceour vreidara sa existe ceva.iti trebuie mai multa credinta sa adopti scenariul ateu si anume ca din absolut numic, fara nici o cauza a inceput sa existe ceva.

| raMLesS a răspuns (pentru ania):

Poate o fi fost un creator, dar nu e nici pe departe ca ala descris de biblie sau ala in care credeti voi

| nicucostea855 a răspuns (pentru raMLesS):

Ba e cel din Biblie. Asa se explica rational de ce moare omul, si de ce e atata suferinta.

| Meme10Meme a răspuns (pentru raMLesS):

Ce poza ai, moooooooorrrrr rolling on the floor

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

Sa vezi ce rational va dau eu peste picioare cand va prind de martori ce sunteti.

| ania a răspuns (pentru raMLesS):

Nu ai de unde sa stii sigur decat daca ai stat de virba ca cineva prezet la aoaritia universului si iti garanreaza ca nu era picior de Dumnezeu crestin pe acolo.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Cum a apărut universul material este fizică peste competența mea. Dar sunt suficient de competent să recunosc mitologia (greacă, egipteană, evreiască, nu contează).

Indiferent de cum a apărut universul, Biblia rămâne o carte de mituri și legende.

| halogen001 a răspuns:

Exista cateva diferente. Axiomele din geometrie sunt plauzibile si din aplicarea lor rezulta lucruri adevarate verificabile practic si care sunt de folos omului. Religia insa are ca scop prostirea naivilor creduli si nestiutori, iar dogmele ei sunt fanteziste si din aplicarea lor rezulta niste aberatii. Asa se face ca iubirea lui Dumnezeu inseamna omul lasat in intunericul nestiintei, sa moara de boli, de frig, de foame, de sete, in accidente si in razboaie. Iubirea lui Dumnezeu mai inseamna ca a facut purici, paduchi, viermi, capuse, plosnite, tantari, serpi, daunatori in agricultura ca sa ramanem fara recolta si sa fim nevoiti sa folosim pesticide si ierbicide si sa ne otravim si pe noi.
De aici se vede clar ca Dumnezeu nu exista decat in cartile cu povesti primitive, puerile, fanteziste si absurde scrise pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| serenityxx a răspuns:

Spiritualitatea este o credință. Religia este creată de om, orice cult existent este fals. Cei care nu urmează statuturile din sul vor pieri.