| Exilee a întrebat:

"Prin 2 puncte distincte trece o singura drepta". Ce vreme a trecut de cand faceam geometria in gimnaziu, respectiv liceu. Si totusi, inca se leaga o puzderie de aspecte ale matematicii si in viata cotidiana.

Afirmatia "Dumnezeu Infinit exista" poate fi considerata ca fiind o axioma?
Din moment ce axiomele sunt enunturile care practic nu se pot demonstra,( dar exista) este valabil si-n acest caz?

Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Bine.Vrei dovada stiintifica a existentei lui Dumnezeu?
http://secretele--sistemului.blogspot.ro/......scuns.html
Mai zic o data.O singura afirmatie este adevarata:
1)Dumnezeu exista.
2)Dumnezeu nu exista.
O zi buna. ^ _ ^

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Postulatele,sau axiomele, sunt enunturi a caror veridicitate evidenta nu poate fi demonstrata. Faptul ca exista Dumnezeu nu este tot atat de relevant ca postulatulatele lui Euclid.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Sa spui "Demonstreaza-mi ca Dumnezeu exista" ca si cum ai zice "Demonstreaza-mi ca prin doua puncte distincte poate trece numai o singura dreapta".
Poti sa crezi ca prin doua puncte distincte poate trece numai o singura linie sau ca pot trece mai multe linii, dar, tine minte ca numai o teorie este adevarata.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru Exilee):

Stii tu bine care e cea adevarata.

| BlackSulphur a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

"Prin doua puncte trece o dreapta"
Demonstratie: O dreapta este o multime infinita de puncte. Astfel o putem determina pe baza a 2 puncte distincte, prin care trece respectiva dreapta. Aceea este unica deoarece are restrictia sa cuprinda numai si numai acele puncte.
Uite o demonstratie viabila! De ce este axioma? Deoarece aceasta este FUNDAMENTALA si nu mai are rost sa o demonstram aiurea, cand o putem folosi direct in alte teorii. De ce dumnezeu infinit nu este axioma? Nu are o demonstratie viabila, si nu este necesara decat indobitocirii omenirii, care este in opozitie cu "liberul arbitru" innascut al individului uman.

| BlackSulphur a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Asa, deci UN DUMNEZEU tot exista... Nu ai dovedit prin asta ca neaparat al vostru! Acest fapt poate fi folosit, dupa cate am citit eu, in mai toate religiile creationiste.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru BlackSulphur):

Dar exista.
Sunt dovezi multe ca Dumnezeul nostru exista.
Trebuie doar sa le cauti.
http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru BlackSulphur):

Bine.Vrei dovada stiintifica a existentei lui Dumnezeu?
http://secretele--sistemului.blogspot.ro/......scuns.html
Mai zic o data.O singura afirmatie este adevarata:
1)Dumnezeu exista.
2)Dumnezeu nu exista.
O zi buna. ^ _ ^

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu exista nu este deloc o axioma deoarece chiar universul si pamantul reprezinta dovada care demonstreaza aceasta "teorema" nu axioma!

| BlackSulphur a răspuns:

Axioma este considerata ca fiind si ADEVARATA. Deci, automat "dumnezeu infinit exista" trece in categoria TEORIILOR, care trebuie DEMONSTRATE.

| Exilee explică (pentru BlackSulphur):

E axioma, nu teorie.SI da, axiomele sunt adevarate.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Exilee):

"dumnezeu infinit exista"...
La baza sta ideea ca dumnezeu exista. Ceea ce nu este in nici un caz o axioma. Dupa ce imi demonstrezi calumea aceasta teorie, apoi te cred!