| OmuFoarfeca a întrebat:

Religia vi se pare o forma de manipulare (mie da) la fel si biserica noastra si pana la urma tot nu inteleg te duci la biserica si lingi icoane te spovedesti asculti de popa si gata Dumnezeu te iarta nu dupa parerea mea biserica si icoanele n-ar treburi sa existe si de ce sa ne inchinam la sfinti Stefan Cel Mare este in calendar dar de ce a facut o mie de iserici si gata? trebuie sa ne rugam la toti sfintii din calendar si din care 99.9% n-am auzit niciodata si nici nu v-om auzi de ce nu doar la Dumnezeu. Crestinismul e chiar o porcarie si puteti trage concluzia ca sunt ateu sau altceva dar nu, cred in Dumnezeu doar ca altfel fata de mase

38 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Mie imi pare interesant faptul ca God ne zice sa ne inchinam doar lui, dar asta nu ne opreste sa ne inchinam la sute de alti sfinti.smug

| RAY a răspuns:

Ba amice fara credinta aia mai ucide imi imaginez ce om esti

| OmuFoarfeca explică (pentru RAY):

Uite tu esti unu' dintre aia idoctrinati rau adica daca il vad pe altu' diferit il resping il reneaga si nu inteleg de ce pentru ca nu-mi place ce face biserica? si de ce te-as ucide? pentru ca nu vreau sa cred in biserica/popa?

| RAY a răspuns (pentru OmuFoarfeca):

Multi spun ca nu ucid ca le e frica de dumnezeu tu de ce nu ucizi?

| OmuFoarfeca explică (pentru RAY):

De ce as ucide? si pe cine?

| RAY a răspuns (pentru OmuFoarfeca):

am dat un exemplu daca nu siar fi frica de dumnezeu ai ucide, fura?

| OmuFoarfeca explică (pentru RAY):

Nu nu e omenesc sa fac asa ceva. de ce sa fur cand pot obtine prin munca as prefera sincer aceasta cale.

| OmuFoarfeca explică (pentru RAY):

Dar tu ai face asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iaca aici esti si tu cineva.esti cetit, aprobat sau contrazis.dogmenx.un nume rasunator.te inteleg.dar in viata reala? cum te cheama?, esti trecut in cartea vietii? vei fi trecut? ce fel de om esti? bun.rau? inteligent? prost? credincios? ateu? ce inseamna? cat conteaza? de ce conteaza? nu-ti place biserica? care? de ce? da care-ti place? pune-ti intrebari si raspunde-ti la ele.sa fie drepte si in deplina armonie cu Dumnezeu asa cum crezi tu in el. miram-as.

| OmuFoarfeca explică (pentru anonim_4396):

Numele,de altceva nu te legai, da e un nume de utilizator nu inteleg de ce te legi de nume nu imi place sa spun ca sunt bun sau rau sunt cum sunt nu-s ateu cred in Dumnezeu e acelasi in orice religie doar ca prefer sa nu-l vad in icoane pe D-zeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dogmenx? iincingete ca un viteaz si intreaba pe Dumnezeu.tu sa intrebi si el sa-ti raspunda fiindca o va face.in rest stii la fel de bine ca e desertaciune si goana dupa vant ce se intampla pe tpu.stii doar ca este scris; visele se nasc din multimea grijilor si nebunia se vadeste din multimea vorbelor; de aceia vorbele voastre sa fie DA, pentru Da si nu pentru NU.ce vine in plus de la cel rau este.nu te supara deschizand astfel portile iadului, ci cauta sa citesti si sa intelegi, sa poti deschide portile raiului.inatai in inima ta.si apoi in ale altora cu ajutorul lui Dumnezeu.cel in care crezi.nu cel din icoane.

| OmuFoarfeca explică (pentru anonim_4396):

Bsi frate daca ai ceva cu mine spune-mi-o putem discuta normal si sincer mi-ar fi placut sa port discutia cu omul ala fata-n fata nu pe net dar asta este.

| irbis a răspuns:

Daca cineva iti spune ce sa crezi, atunci acest lucru poate fi folosit pentru a manipula. Nu e obligatoriu, dar credinta poate fi folosita pentru a manipula, iar asta da putere si puterea corupe. De asta religiile au devenit asa ceva.
Eu consider ca crestinismul este o insulta pentru acel Dumnezeu in care iti cere sa crezi. Daca Dumnezeu este o fiinta capabila de a crea universuri si care iubeste asa de mult, a crede ca daca nu i te inchini, o sa te triminta in iad este o insulta. Ar insemna ca Dumnezeu este o fiinta aroganta.
Eu m-am nascut crestin, dar nu ma consider crestin, dar nici ateu.
Albert Einstein a crezut in Dumnezeu. De ce? De ce una dintre cele mai mari minti care a existat crede asa ceva? Eu cred ca raspunsul consta in definitia lui Dumnezeu. Dumnezeu exista, dar nu e ceea ce spune crestinismul, nu e o fiinta care vegheaza din ceruri.
Am pus pe TPU o intrebare despre aceasta definitie sa vad ce cred oamenii, la care am spus si eu parerea mea, definitia mea pentru Dumnezeu, printre raspunsuri. http://www.tpu.ro/......e-cred-eu/
Tu ce parere ai?

| OmuFoarfeca explică (pentru irbis):

Ai dreptate in primul rand cunoasterea este putere iar daca este atotprezent am putea ajunge la concluzia ca El este tot universul iar daca este atotprezent nu ar trebui sa aiba chip adica icoana impusa de biserica as mai putea adauga ca Dumnezeu nu este numai ceea ce ne inconjoara ci si in tine.

| Kyrie a răspuns:

Mass-Media manipuleaza inca de cand lumea : )),toti prostii cad in plasa si se vor duce sa pupe picturi artistice, am o opinie ca cine crede in asemenea prostii si se duce la biserica inseamna ca e un egoist care se gandeste la el (ia gandeste-te,de ce vrea mila lui Dumnezeu? ca e egoist nu?, nu ajuta pe nimeni, dar in schimb stie sa ceara, de ce se duce la biserica sa se roage?, ca a facut multe pacate nu?), de 5 ori sunt ateii oameni mai buni decat credinciosii astia... care stau toata ziua la manele si cluburi : )), lasa-ma frate ca mi-e sila de oameni din astia : D, si da crestinismul e o mare porcarie, O MARE MARE porcarie!, 235236236 de religii

Mie imi vine sa rad la ce familie am, toti cu Dumneazau, Dumneazau rolling on the floor, what the ^_^, din ce secta fac parte aolo, aiurea...

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns:

Prin simplul fapt de a te inchina sau a te ruga la alti sfinti face religia crestina politeista dar deh prea mandrii ca sa recunoasca asta, doar asa scrie in biblie nu? " Exista un singur Dumnezeu, dar ne inchinam si la Sfinti sa o ducem mai bine " Si ei in sinea lor considera ca Dumnezeu este mult prea grandios sa ii ajute in viata sau ca nu exista, de accea au recurs la Sfinti. Ei considera ca rugaciunile lor vor ajunge mai usor la Sfinti decat la Dumnezeu. In fine, crestini superstitiosi, aroganti, ignoranti, ipocriti, egoisti, trebuie sa ne descurcam cu ce avem.

| vitbsk a răspuns:

Ştefan cel Mare a apărat credinţa creştină în vremuri în care turcii ameninţau să transforme Europa Centrală şi Balcanii în paşalâc Islamic.

Închinarea, înseamnă plecăciune şi rugăciune de mulţumire la Dumnezeu pentru Sfinţii Săi care au milostivit lumea.
Taina Spovedaniei reprezintă mărturia de regret şi căinţă a celui apăsat de păcate.
Preoţii duhovnici sunt doctori ai sufletului, asupra lor s-a pogorât Harul Duhului Sfânt la Hirotonie.
Omul păcătos nu se poate ierta singur oricât de mult s-ar căi.
De aceea preoţii cer prin rugăciuni de dezlegare, iertarea de la Hristos, pentru că în ei lucrează taina primită la hirotonie, la fel cum apostolii dezlegau în numele lui Hristos.
Dacă o iei ca spirit de turmă, la grămadă, atunci aproape orice manifestare religioasă poate fi o manipulare.
Dacă iei ortodoxia ca pe o cale de mântuire în care se pune accent pe individ şi pe cultivarea virtuţilor, începi să înţelegi ortodoxia în substanţă.
CONTRAR a ceea ce ai auzit şi văzut mântuirea NU E pentru cei mulţi, nu se face la grămadă.
E pentru cei care stăruie în credinţă până la sfârşit.
"Căci mulţi sunt chemaţi, dar puţini aleşi." Matei cap.22 v.14

| OmuFoarfeca explică (pentru vitbsk):

Prefer sa consider ca nu Dumnezeu i-a facut sfinti adica gandeste-te un pic daca maine moare un om biserica il poate santifica de ce? De ce biserica poate santifica pe oricine? "asa a ales Dumnezeu" nu cred e prosteala pe fata iar daca te uti in calendar sunt sigur ca nu imi poti spune de ce au fost santificati cu totii pentru ca daca te utit in calendar zici ca te uiti in cartea de telefoane.

| vitbsk a răspuns (pentru OmuFoarfeca):

Dacă moare în biserică slujind e martir.
Biserica poate sanctifica, dar nu la întâmplare, nu pe oricine şi nu oricând.
Sunt oameni a căror evlavie şi ale căror fapte au arătat că sunt trăitori de credinţă.
Uite ce e, tu filtrează atent viaţa fiecăruia declarat sfânt şi judecă după învăţătura lăsată de Hristos dacă e sau nu.

| OmuFoarfeca explică (pentru vitbsk):

Da dar Iisus a spus sa ne inchnam sfintilor nu cred adica e o diferenta te inchini a sfant cand Biblia spune sa nu-ti faci chip cioplit si sa nu ai alt Dumnezeu iar in zilele noastre te inchini sfintilor aaa si inca ceva puterea lor e la fel de mare ca cea a lui Dumnezeu?

| vitbsk a răspuns (pentru OmuFoarfeca):

Hristos a spus că Apostolii vor judeca cele 12 seminţii.
Iar, Apostolul Pavel ne învaţă că Sfinţii vor judeca lumea.
De aceea ortodoxia cinsteşte şi Sfinţii care au lucrat în numele lui Hristos.
Corinteni I, cap 6-v 2
"Au nu ştiţi că sfinţii vor judeca lumea? Şi dacă lumea este judecată de voi, oare sunteţi voi nevrednici să judecaţi lucruri atât de mici?"
Dacă nu îţi vei asemăna modul de viaţă cu dreapta rânduială a sfinţilor, nu vei putea intra în împărăţia cerurilor.
Şi cum poţi să îţi asemeni viaţa cu cea a sfinţilor dacă tu nu îi cunoşti, dacă tu le respingi învăţăturile?
După ce Apostolii s-au mutat la Domnul, Sfinţii martiri şi mărturisitori au continuat lucrarea lui Hristos, ei au fost pietrele vii ale Bisericii şi şi-au dedicat propria viaţă în numele lui Hristos.
Cum crezi că ar mai fi existat creştinismul astăzi dacă nu ar fi fost oameni care să facă sacrificiul suprem în vreme de prigoană?
Acesta este încă un motiv pentru a cerceta vieţile sfinţilor, pentru a vedea cum şi-au însuşit şi cultivat ei virtuţile lui Hristos.

| OmuFoarfeca explică (pentru vitbsk):

Frate in primul rand ce-ai facut ai stat sa cauti in Biblie jumatate de ora ca sa-mi aduci aceste argumente? 2 ai observat ca Biliile difera Biblia catolicilor e altfel martorii lui iehova e altfel nu stiu se disting toate prin ceva nici pe asta n-o inteleg foarte bine cu ce e mai speciala a noastra fata de a lor sau invers si pe bune daca nu cred in sfinti nu voi ajunge in "rai". Bine si tim ca toti suntem creeati dupa D-zeu sau asa scrie la carte dar el e unic si diferit fata de noi deci sfintii n-ar trebui sa aiba o putere asa mare de ai alege pe cei care vor sta de-a dreapta lui D-zeu. (Incepe sa-mi placa discutia noastra)

| vitbsk a răspuns (pentru OmuFoarfeca):

"puterea lor e la fel de mare ca cea a lui Dumnezeu? "
Puterea lor vine de la Dumnezeu prin Duhul Sfânt.
"Minunat este Dumnezeu întru Sfinţii Săi, Dumnezeul lui Israel"(Psalm 67, 36)
Ei nu au făcut nimic de la sine putere, Dumnezeu a milostivit lumea pentru rugăciunile lor.
Spre exemplu au fost sfinţi care s-au rugat pentru ploaie în vreme de secetă iar Dumnezeu a răspuns rugăciunilor lor pline de evlavie.
A te închina înseamnă a face un gest de plecăciune cu evlavie şi cu cutremur în suflet, în semn de respect faţă de sfinţii lui Dumnezeu prin care a mântuit lumea.
Icoanele sunt sfinţite.
Ortodocşii nu se închină nici la lemn, nici la pictură, nici la sticlă, reprezentarea Sfântului păstrează vie în conştiinţa credincioşilor lucrarea lui Dumnezeu şi este o fereastră spre transcedental.
Când dai slavă Sfinţilor, dai slavă Lui Dumnezeu pentru Harul Său pogorât peste acei sfinţi.

| OmuFoarfeca explică (pentru vitbsk):

Da frate bun dar eu nu ma simt bine adica acei sfinti au aceeasi putere ca a lui Dumnezeu poate mai mare dupa spusele tale(adica D-zeu i-a insarcinat sa aleaga omul bun de cel rau) Si de ce te-ai ruga la sfant nu la D-zeu exista atatea biserici eu ma indoiesc de acesti sfinti deoarece la catolici sunt alti sfinti de ce nu sunt si la noi(ortdoxi) aceeasi adica din asta un prost poate intelege ca e vorba de alt D-zeu la ei care a ales alti sfinti atunci de ce D-zeul nostru nu i-a ales si ei pe aceeia explica-mi asta daca poti eu iti spun nu ma indoiesc in niciun fel de existenta lui D-zeu dar nu pot sa cred in biserica plus postul ce daca mananci carne ii faci rau lui D-zeu eu nu cred

| vitbsk a răspuns (pentru OmuFoarfeca):

Frate, în primul rând să nu te superi pe mine, nu vreau să te tulbur.
Încerc să îţi explic felul în care ortodoxia priveşte elementele de reprezentare religioasă.
Şi catolicii au reprezentări cu scene biblice ba au şi statui.
Ortodoxia NU este o credinţă apărută în vremurile din urmă, continuă 2000 de ani de tradiţie, creştinii răsăriteni existau din secolul I după Hristos, chiar dacă schisma a avut loc la 1054 şi ortodoxia e consemnată oficial atunci.
Biblia ne avetizează asupra proorocilor mincinoşi din vremurile de pe urmă.

"daca nu cred in sfinti nu voi ajunge in "rai" "
M-ai înţeles greşit, dacă nu studiezi vieţile sfinţilor, îţi REFUZI înţelepciunea duhovnicească şi şansa de a vedea cum sunt cultivate practic virtuţile lui Hristos. Plus că te ajută să înţelegi CONTINUITATEA creştinismului din secolul I după Hristos şi după moartea apostolilor.
"deci sfintii n-ar trebui sa aiba o putere asa mare"
Sfinţii sunt ETALON de comparaţie, ei aduc anumite standarde de vieţuire după care se va judeca. Aşa da aşa nu.
Ei sunt un exemplu de reuşită duhovnicească.
Judecata dreaptă este numai a lui Dumnezeu.

| OmuFoarfeca explică (pentru vitbsk):

Bun cu puterea sfintilor si a Lui Dumnezeu m-ai lamurit dar de ce biserica urmareste porfitul si sa fim seriosi biserca ar scoate bani si din ****, iti d-au un exemplu stau destul de aporape de biserca iar daca vrei sa intri n-ai voie cu alte lumanari in afara de cele ale bisericii si nu ma lua cu chestia ca sunt sfintite.

| vitbsk a răspuns (pentru OmuFoarfeca):

Încă ceva, înainte să cercetezi învăţăturile sfinţilor, caută să înţelegi Noul Testament.
Apoi citeşti învăţăturile sfinţilor, dacă o singură învăţătură a Sfinţilor pe care îi citeşti NU corespunde învăţăturii lui Hristos, nu mai citi cartea aceea.
Atenţie şi când filtrezi informaţia, de aceea trebuie studiat şi înţeles temeinic Noul Testament.

| vitbsk a răspuns (pentru OmuFoarfeca):

Trebuie făcut distincţie între partea Administrativă a Bisericii.
Şi trăitorii simpli şi autentici de credinţă.
Ceea ce vezi e rezultatul Veacului în care trăim, când în sânul Bisericilor pătrund lupi pentru a o sparge din interior şi pentru a decredibiliza adevărata credinţă.
Tu caută totdeauna trăitorul simplu şi curat, vizite la mănăstiri, eventual duhovnic monah.
Dacă nu poţi să plăteşti pentru un serviciu religios, cununie, botez încearcă să-l oficiezi la Mănăstiri.
Atenţie şi la ce clerici apelezi, că sunt cazuri de preoţi care trăiesc în înşelare pentru că deschid pravila sau introduc tot felul de "inovaţii" eretice în ceremonii.
Sper că nu te-am tulburat, cu atâta informaţie, încearcă să filtrezi tot ce vezi şi auzi prin modelul de viaţă al lui Hristos şi al Sfinţilor.
Şi caută un duhovnic pe frecvenţa sufletului tău.
Credinţă, rugăciune şi răbdare!

| RsjS a răspuns (pentru vitbsk):

Eu cunosc doi preoti Care nu cred deloc În Dumnezeu cand iesam din biserică popi erau afară la tigare si i-am intrebat Părinte nu vă este frică de dumnezeu de ce serviciu îi presteti si îi slujisti si dumneavoastră fumati EL mi-a spus CE MĂ TU CREZI CĂ EXISTE DUMNEZE MERGI DISTREAZĂTE CĂ ORCUM NU EXISTĂ DUMNEZEU EU MAM ĂCUT PREOT CE SE DUCE BINE CU ACEST SERVICIU SE CINSTGĂM FOATE BINE SALARI MARI MINCARE Itr-o zi i-am dat o icoană si a rupto in fate mea A zis asa CE imi dai mă aci fitar icoama dracu săti fie INtro zi era la sujbă la sf liturgie si il sunase cineva pe un popă Si a injuraa de toti sfinti grăcuia si spune plesteme acol in altar Asa că u toti preoti sunt oamen si slujitori lui dumnzeu si niste Escroci ce doar stau pentru bani cam toti sunt la fel Episcopi Mitropoliti etc Nu ati văzut ce metane de mi si mi de euro au îi doare pe ei in DOS de dumnezeu Si asa este va lăsa el meseria asta profitabilă EU SUNT AL UN SEMINAR RMANO CATOLIC PREOTI DE AICI SUNT ADEVĂRATI DUHOMNICI SI ADEVĂRATI PREOTI SI SLUJITORI AI DOMNULIUI NU CA PREOTII ORTODXI CIND AM VRUT SĂ STAU DE VORBĂ A SPUS CĂ SĂ PLEC CĂ NU ARE TIMP CĂ PLEACĂ LA O POMANAĂ AICI LA SEMINARUL ROMANO CATOLIC DE IASI PREOTI STAU DE VORBĂ MEREU CU MINE AI CU CINE SĂ TE INCELETI NU CALA ORTODOXI

| Borderline a răspuns:

După părerea mea toate religiile sunt porcării. Sunt o grămadă de oamenii care se omoară între ei doar pentru ca sunt din diferite religii.

| OmuFoarfeca explică (pentru Borderline):

Da ai dreptate exista o mare ura intre catolici si musulmani desi musulmanii tot la Dumnezeu se roaga doar ca-L numesc Allah

| deyutza135 a răspuns:

Intr-un fel ai si nu dreptate deoarece degeaba te duci la biserica daca nu crezi in Dumnezeu dar daca crezi e bine sa mai mergi pe la biserica nu neaparat in fiecare saptamana dar din cand in cand trebuie sa mai faci o pomana sa te mai rogi... e.t.c. si atunci cand te duci la biserica Dumnezeu vede si te rasplateste. de exemplu am fost azi cu mama sa facem pomana si mi-a dat o doamna si mie un suc si o eugenie nu prea erau copii acolosi de asta mi-a dat mie [ sucul era preferatul meu ] [ spun era deoarece l-am terminat]. din chestia asta iese ca daca te duci la biserica Dumnezeu te rasplateste. bine acum sa nu te duci la biserica numai ca sa primesti ca daca te duci cu gandul asta nu o sa primesti nimic.

| 35zone a răspuns:

Biserica este una dintre institutiile care a reusit sa manipuleze grav. Nu inteleg cum a reusit sa convinga oamenii ca undeva sus, in norisori, exista un nenea barbos invizibil care sta cu ochii pe tine 24/24, iar daca nu respecti cele 10 porunci, te trimite in rai sau in iad. ( cele 10 porunci sunt preluate sub o forma putin diferita din cartea mortilor a egiptenilor)
cu cat cauti raspunsuri, cu atat iti dai seama cat de mult ai fost mintit, nu numai de biserica.

| lowraider26 a răspuns:

rolling on the floor E tare ce ai spus si sunt total de acord... In plus se spunea ca ingerii, Dumnezeu si alti ceomai fi coborau ca smecherii din ceruri pentru nu stiu ce si acum ce coboara din cer e apa gheata si raze de soare... laughing Nu ca nu as crede dar totusi cum sa crezi in cineva asa mult si sa te rogi la el cand nici macar nu esti sigur ca exixta eu sunt pro stiinta

| RsjS a răspuns:

Eu cunosc doi preoti Care nu cred deloc În Dumnezeu cand am iesit din biserică popi erau afară la tigare si i-am intrebat Părinte nu vă este frică de dumnezeu de ce serviciu îi presteti si îi slujisti si dumneavoastră fumati EL mi-a spus CE MĂ TU CREZI CĂ EXISTE DUMNEZE MERGI DISTREAZĂTE CĂ ORCUM NU EXISTĂ DUMNEZEU EU MAM ĂCUT PREOT CE SE DUCE BINE CU ACEST SERVICIU SE CINSTGĂM FOATE BINE SALARI MARI MINCARE Itr-o zi i-am dat o icoană si a rupto in fate mea A zis asa CE imi dai mă aci fitar icoama dracu săti fie INtro zi era la sujbă la sf liturgie si il sunase cineva pe un popă Si a injuraa de toti sfinti grăcuia si spune plesteme acol in altar Asa că u toti preoti sunt oamen si slujitori lui dumnzeu si niste Escroci ce doar stau pentru bani cam toti sunt la fel Episcopi Mitropoliti etc Nu ati văzut ce metane de mi si mi de euro au îi doare pe ei in DOS de dumnezeu Si asa este va lăsa el meseria asta profitabilă EU SUNT AL UN SEMINAR RMANO CATOLIC PREOTI DE AICI SUNT ADEVĂRATI DUHOMNICI SI ADEVĂRATI PREOTI SI SLUJITORI AI DOMNULIUI NU CA PREOTII ORTODXI CIND AM VRUT SĂ STAU DE VORBĂ A SPUS CĂ SĂ PLEC CĂ NU ARE TIMP CĂ PLEACĂ LA O POMANAĂ AICI LA SEMINARUL ROMANO CATOLIC DE IASI PREOTI STAU DE VORBĂ MEREU CU MINE AI CU CINE SĂ TE INCELETI NU CALA ORTODOXI

| RsjS a răspuns:

Eu cunosc doi preoti Care nu cred deloc În Dumnezeu cand am iesit din biserică popi erau afară la tigare si i-am intrebat Părinte nu vă este frică de dumnezeu de ce serviciu îi presteti si îi slujisti si dumneavoastră fumati EL mi-a spus CE MĂ TU CREZI CĂ EXISTE DUMNEZE MERGI DISTREAZĂTE CĂ ORCUM NU EXISTĂ DUMNEZEU EU MAM ĂCUT PREOT CE SE DUCE BINE CU ACEST SERVICIU SE CINSTGĂM FOATE BINE SALARI MARI MINCARE Itr-o zi i-am dat o icoană si a rupto in fate mea A zis asa CE imi dai mă aci fitar icoama dracu săti fie INtro zi era la sujbă la sf liturgie si il sunase cineva pe un popă Si a injuraa de toti sfinti grăcuia si spune plesteme acol in altar Asa că u toti preoti sunt oamen si slujitori lui dumnzeu si niste Escroci ce doar stau pentru bani cam toti sunt la fel Episcopi Mitropoliti etc Nu ati văzut ce metane de mi si mi de euro au îi doare pe ei in DOS de dumnezeu Si asa este va lăsa el meseria asta profitabilă