| Inferno a întrebat:

Ridic iar aceasta problema pentru ca prima data nu am primit decat raspunsuri fie cu continut irelevant fie jignitor fie nu aveau legatura cu intrebarea. Universul contine foarte multe lucruri,lucruri pe care omul nu le va putea folosi niciodata si care nu-l afecteaza in mod direct,pot sa aduc aici o multitudine de exemple,dar nu este cazul. Este lipsit de sens sa afirmam ca universul este creat doar pentru fiintele umane. Ce rost mai au planetele si corpurile ceresti pe care omul nu le va explora niciodata,ce rost mai au stelele pe care omul nu le va vedea niciodata, ce rost au formele de viata ce nu interactioneaza cu omul aproape deloc? Si lista merge mai departe...
Pamantul este doar un simplu fir de nisip intr-un desert vast ce se extinde continuu, si chiar si pe acesta particula infima de praf numita de noi Pamant exista lucruri care nu ne afecteaza.
Mai exista oameni si pe alte planete in Univers? Universul nu este facut/creeat in mod special pentru oameni?
CU 99, 999999999% din Univers nu interactionam absolut deloc si nu ne afecteaza deloc.
Cu aproximativ 40% din suprfata terestra nu interactionam deloc si nu o putem explora.

26 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu ai formulat explicit nici o întrebare, sau eu nu am văzut-o!

| RAY a răspuns:

Ce rost are sa ne intrebam asta daca nu stim cum a aparut, iar ignoram aparitia lui, stiintific e imposibilia aparitia unui creator de orice fel din nimic

| martzian a răspuns:

Cum ai fi avut cea mai mica idee asupra maretiei lui Dumnezeu, daca ai fi avut un "univers" de 1000 de Km in jurul pamantului? Si cum ar mai fi putut fi facuti de rusine cei care afirma aparitia din nimic si la intamplare a unui astfel de spatiu infricosator de mare?

De un lucru sa fii sigur: efortul tau de a incerca sa-L explici pe Dumnezeu cu o minte umana atat de limitata este sortit esecului, chiar si daca il confunzi pe Dumnezeu hazardul sau Bing-bang...

| Inferno explică (pentru martzian):

Stai putin, eu nu am spus ca Universul trebuia sa fie mai mic sau mai mare, nici pe departe, nu.
La ce bun a creat Dumnezeu un Univers asa mare daca noi, mai mult de 60% din el, nu-l putem observa.Cui a vrut sa arate maratia Lui? Omului nu cred. Este ca si cand ai un motan intr-o cusca. Pui cusca cu fata la un zid astfel incat motanul sa nu vada nimic mai mult decat zidul, iar apoi, in spatele custii, incepi sa construiesti o gramada de lucruri ca sa vada motanul ce destept esti tu. Dar motanul nu poate vedea nimic.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Stai putin, eu nu am spus ca Universul trebuia sa fie mai mic sau mai mare, nici pe departe, nu." - Nici eu nu am spus ca trebuia sa fie mai mare. happy

"La ce bun a creat Dumnezeu un Univers asa mare daca noi, mai mult de 60% din el, nu-l putem observa." Esti culmea. Ai putea sa-L intrebi, foarte bine, pe El, nu pe noi.

"Cui a vrut sa arate maratia Lui?" Tie. Si mie. Noua.

"Este ca si cand ai un motan intr-o cusca".Cam mare cusca. Mai degraba e ca si cand ai pune motanul singur pe un continent si s-ar plange ca e inchis in cusca... pentru ca poate trece oceanul.

"Dar motanul nu poate vedea nimic." - Vede ceva, motanul. Altfel nu ar mai intreba. happy

| Inferno explică (pentru martzian):

"Cam mare cusca. Mai degraba e ca si cand ai pune motanul singur pe un continent si s-ar plange ca e inchis in cusca... pentru ca poate trece oceanul." Nu este asa, noi doar observam universul, dar nu putem sa-l exploram. Deci este gresita comparatia ta. Noi traim doar pe planeta Pamant (cusca) si privim imensitatea spatiului.
"ede ceva, motanul. Altfel nu ar mai intreba." Motanul vede umbra contructiilor pe perete, dar nu vede si constructia. El vede umbra si deduce cum arata realitatea de dincolo de cusca, asa cum omul receptioneaza radiatia electromagnetica de la un corp ceresc si presupune ca acel corp ceresc exista dar fara sa-l vada.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Nu este asa, noi doar observam universul, dar nu putem sa-l exploram. Deci este gresita comparatia ta" - Cum explici relatia de cauzalitate intre prima afirmatie si a doua? Eu am chemat la a respecta proportiile, apropo de comparatia TA (NU a mea) nefericita.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Ramane totusi partea pe care te-ai facut a nu o observa. Te asigur ca nu era o provocare ieftina, ci am spus-o cu toata responsabilitatea. Dumnezeu exista, intreaba-L. Nu este esential ca tu nu crezi, pentru ca necredinta omului nu anuleaza existenta lui Dumnezeu.

| Inferno explică (pentru martzian):

Sa fac o comparatie mai buna: Ai un motan si o cusca in care se afla. Cusca este cu fata la un perete, in spatele custii tu cladesti realitatea, iar umbra acelei realitatii este priectata pe perete. Motanul vede umbra si spune ca este realitatea, pentru ca el nu a cunoscut niciodata decat cusca si acel perete, iar daca vine un soarece si ii spune ca nu asta e realitatea si ii aduce si dovezi, ce crezi ca face motanul? Ucide soarecele pentru ca a spus ceva ce este in contradictie cu gandirea sa, gandire ce s-a format in decursul a multi ani.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Comparatia ar tine, daca pamantul ar fi cat un sifonier. Tu nu ai avea laptop si acces la TPU, in cazul ala.

| Inferno explică (pentru martzian):

Comparatia mea nu este "nefericita", raportat la Univers, Pamantul nu este decat o simpla cusca, chiar exageram cand spunem cusca.

| Inferno explică (pentru martzian):

"Comparatia ar tine, daca pamantul ar fi cat un sifonier. Tu nu ai avea laptop si acces la TPU, in cazul ala. "
Pamantul este pentru Univers asa cum este o cusca pentru Pamant. Exagerez cu ceva?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Pamantul este pentru Univers asa cum este o cusca pentru Pamant. Exagerez cu ceva?" Ai pierdut esentialul: motanul! Daca motanul ar fi cat Europa si Asia la un loc, nu ai exagera cu nimic. happy

| Inferno explică (pentru martzian):

Bine, micsoram motanul. O sa fie un mini-motan de dimensiuni foarte mici, suficient de mici astfel incat comparatia sa mearga. Tot nu are sens sa tii inchis un mini-motan intr-o cusca si sa creezi o realitate incomensurabila in spatele acelei custi.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Mini-motan? Sau mini-microb? laughing

Dragul meu, a te gandi la om ca fiind "inchis" pe o planeta enorma in comparatie cu el, sau la mini-microb "inchis" intr-o mega-cusca nu poate fi decat rezultatul unui mod de gandire care duce catre raspuns.

| Alphawolf a răspuns:

Hai ca incerc sa-ti dau un raspuns mai relevant.
Presupunand ca universul este creat, nu vad de ce ar fi lipsit de sens sa fie creat doar pentru fiintele umane. Diversitatea, complexitatea "infinitatea" il tine pe om treaz. Ii da nastere la intrebari, il face curios, ii da speranta, are cu ce compara, ii antreneaza gandirea si imaginatia, etc, etc. Totul este potential, nimic nu este fara sens. Cum ar fi sa nu mai avem intrebari? Nici nu vreau sa ma gandesc. Sunt cu sens atat interactiunea directa cat si cea indirecta. Este destul ca omul sa vada o stea prin telescop, si deja ii antreneaza gandirea, este destul sa-si puna o intrebare, sau sa faca o speculatie privind necunoscutul, si automat anuleaza "...este fara sens".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai pus intrebarea (de fapt intrenarile),pentru a demonstra credinciosilor ca chiar admitnd teoria Creatiei, apar anumite creatii divine, de fapt imensa lor majoritate, ce nu pot fi justificate ca folositoare omului, cred ca nu vei obtine nici de aceasta data raspunsul dorit.Dar nu acesta a fost motivul interventiei mele.Cred ca exagerezi atunci cand spui:"cu 99, 999999999% din Univers nu interactionam ABSOLUT DELOC si nu ne afecteaza DELOC".Hai s-o luam babeste:interactionam cu sistemul nostru solar si ne afecteaza? DA; sistemul nostru solar interactioneaza cu galaxia din care face parte si ne afecteaza? DA; galaxia din care facem parte interactineaza cu galaxiile vecine si ne afecteaza? DA.Si intrebarile pot continua la infinit(daca Universul este infinit). Acelasi rationament este valabil si la nivelul pamantului. Teoretic, nu exista fir de nisip de pe pamant care sa nu interactioneze cu intregul Univers.Imagineaza-ti ca intregul Univers ar dispare, ar mai putea exista acel fir de nisip, de unul singur? Categoric NU. Deci intre el si Univers exista interactiune.Nu confunda interactiunea cu explorarea si utilitatea.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Stai putin. Eu vorbesc de interactiunea om univers, varianta ta tine mai mult de teoria haosului. Daca un atom se misca atunci el provoaca miscarea altui atom care provoaca miscarea altuia propagandu-se in spatiu. Eu nu asta am vrut sa subliniez. Ma refer la ineractiunea directa, tu vorbesti de interactiunea indirecta.
Daca am mai multe piese de domino si o rastorn pe prima, prima interactioneaza cu ultima int mod indirect prin intermediul altora, dar NU interactioneaza in mod direct cu ultima piesa.
Cred ca era evident ca ma refer la interactiunea directa. Consider irelevanta aducerea in discutie a interactiunii indirecte din mai multe motive:
1. Este irelevanta cu intrebarea si cu problema ridicata, de ce ar vrea Dumezeu ca omul sa interactioneze indirect prin intermediul a nu stiu ce sursa cu o particula din capatul celalalt al Universului?
2.Aceasta interactiune indirecta este incompatibila cu scrierile biblie care se refera la interactiunea DIRECTA dintre om si natura(animal, etc.)
3.Interactiunea indirecta adesea nu afecteaza si cauza (pe cel ce interactioneaza) deci iar nu se potriveste cu scrierile Biblice.

A doua problema de care vorbesti este cea cu asa zisa exagerare. Ai adus mai multe argumente dar care se bazeaza tot pe interactiunea INDIRECTA. Planeta interactioneaza cu sistemul Solar si implicit sistemul solar cu galaxia si altele, acesta este efectul de domino, interactiunea indirecta.
Repet, eu m-am referit la interactiunea directa dintre Pamant si un alt corp ceresc si nu la cea indirecta ce se face prin intermediul unui mediator intre cele doua corpuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Cand am spus ca nu cred ca vei primi raspuns de la credincosi, m-am gandit ca neavand niste explicatii coerente, vor evita sa intervina, sau iti vor da citate biblice, fara legatura cu problema ridicata de tine.
Referitor la interactiune, nu spuneam nimic daca nu era scris ABSOLUT DELOC. In ABSOLUT intra si interatiunea indrecta.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

"Cand am spus ca nu cred ca vei primi raspuns de la credincosi, m-am gandit ca neavand niste explicatii coerente, vor evita sa intervina, sau iti vor da citate biblice, fara legatura cu problema ridicata de tine." Nu stiu de ce mi-ai reexplicat un lucru la care nu am comentat absolut deloc, apreciez, dar am inteles ideea de prima data.

Am avut impresia ca se intelege la ce fel de interactiune ma refer.Deci rectific:
"CU 99, 999999999% din Univers nu interactionam direct absolut deloc..."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

OK

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, exista. poti spune ca nu ne afecteaza in nici un fel restul lucrurilor (in special cele de pe pamant) dar nu este corect. ne afecteaza foarte mult, sustin alte specii etc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puiule? de abia ne-am nascut.am invatat sa mergem, visand sa zburam.acuma zburam, ca puii, pe langa cuib.inca nu avem aripi destul de mari sa ne desprindem de cuib si de imediata apropiere.ai rabdare. crezi in stiinta nu? de ce te grabesti? toate la timpul lor.

| TrentonChase a răspuns:

"Este lipsit de sens sa afirmam ca universul este creat doar pentru fiintele umane"

Intrebare : Crezi ca universul a fost Creat? Daca raspunsul este NU, atunci intrebarea pe care ai pus-o este in contradictoriu cu parerea ca Universul sa fie rezultatul actiunii unei entitati divine...

| Inferno explică (pentru TrentonChase):

Am plecat de la premisa crestina...

| 1dintrevoi a răspuns:

Cred ca si Gaia a expus o tema asemanatoare acum cateva zile.
Poti intra sa arunci un ochi (http://www.tpu.ro/......-ne-putem/
O sa dau acelasi raspuns, copy-paste:

"Eu nu consider ca universul este pentru om. Asa cum nici Biblia nu spune ca ar fi. In Geneza scrie asa: "Sa facem om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra; el sa stapaneasca peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste vite, peste tot pamantul si peste toate taratoarele care se misca pe pamant". Nu scrie nicaieri ca trebuie sa stapaneasca peste "cer" (galaxie) sau peste "ceruri" (univers). Omului i s-a dat un pamant (o planeta), nu tot universul. Ca atare, Dumnezeu nu avea de ce "sa faca in asa fel incat sa ne putem plimba prin el cum mergem din bucatarie in camera"

Asadar, nu consider ca universul este creat in mod special pentru oameni. Ar fi si pacat sa fie asa...