| Mircea08 a întrebat:

ROLUL CRESTINULUI
Nu voi M-aţi ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi şi v-am rânduit să mergeţi şi ROADA SA ADUCETI, şi roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veţi cere în numele Meu.
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 15/16)
"Pentru că ROADA LUMINII e în orice bunătate, dreptate şi adevăr."
(Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel - 5/9)
Iar ROADA DUHULUI este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa, blândeţea, înfrânarea, curăţia; împotriva unora ca acestea nu este lege.
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 22, 23)
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri."
(Sfânta Evanghelie după Matei – 5/16)
1) Ce este lumina?
2) Ce este Duhul?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce știu eu, interpretarea mea.
Lumina este în Biblie simbolul înțelepciunii cu ajutorul căreia poți rezolva problemele vieții.
Isus spune. Deci iarăşi le-a vorbit Iisus zicând: Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii.( Ioan, 8.12).
Duhul este o parte din divinitate, o față, o caracteristică a lui Dumnezeu.