| Mircea08 a întrebat:

ROLUL CRESTINULUI
Nu voi M-aţi ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi şi v-am rânduit să mergeţi ROADA SA ADUCETI, şi roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veţi cere în numele Meu.
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 15/16)
"Pentru că ROADA LUMINII e în orice bunătate, dreptate şi adevăr."
(Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel - 5/9)
Iar ROADA DUHULUI este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa, blândeţea, înfrânarea, curăţia; împotriva unora ca acestea nu este lege.
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 22, 23)
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri."
(Sfânta Evanghelie după Matei – 5/16)
De ce sunt crestinii atat de criticati si luati in ras? Au ajuns faptele bune sa deranjeze asa tare?

9 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

"Ei, mititeii, s-au dus cătră Domnul, şi datoria ne face să le căutam de suflet. "
Ion Creanga Capra cu trei iezi
" – Tată, am crescut în palaturile tale, m-am plimbat prin astă grădină de atâtea ori şi am văzut roade foarte frumoase în pomul din fundul grădinei, dar n-am putut gusta niciodată din ele;

Praslea cel voinic si merele de aur. Petre Ispirescu
!""Când veneau duminica şi sărbătorile, fata babei era împopoţată şi netezită pe cap, de parc-o linseseră viţeii"
Fata babei si fata mosneagului Ion Creanga

Iti plac povestile cu evrei?
Ale noastre sunt mai adevarate.

| Mircea08 explică (pentru Panamax):

Ai libertatea sa crezi in Ispirescu si in fata babei

| Panamax a răspuns (pentru Mircea08):

Si tu in evreul nascut din flori care are vin in loc de sange in vene.

| 6684464 a răspuns:

De ce scrie "Rada Duhului Sfant" in loc de "Roada celui mantuit(/crestinului/omului neprihanit/etc.)"?

| Mircea08 explică (pentru 6684464):

Pentru ca este vorba de altceva
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh si viata "
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
"Şi suntem martori ai acestor cuvinte noi şi Duhul Sfânt, pe Care Dumnezeu L-a dat celor ce Îl ascultă"
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 5/32)
Din versetele de mai sus reiese ca Duhul este cuvantul lui Iisus (Evanghelia). Cel care traieste potrivit cuvantului lui Iisus are in felul lui de a fi virtutile din Evanghelie, deci roadele cuvantului sunt acele virtuti

| 6684464 a răspuns (pentru Mircea08):

Interesanta observatie.

| Mircea08 explică (pentru 6684464):

Evanghelia este o carte logica (pe logica se bazeaza stiinta). Daca cineva se straduieste sa o inteleaga (si nu e foarte greu) atunci va sti TOT CEEA CE DUMNEZEU NE_A LASAT SA STIM, iar mai mult de atat nu este posibil

| Mirela78 a răspuns:

Pentru ca au inceput sa fie din ce in ce mai putini adevarati crestini...

| Mircea08 explică (pentru Mirela78):

Si daca nu sunt crestini adevarati, adica de fapt nu sunt crestini, cu ce sunt vinovati crestinii adevarati, adica crestinii? De ce nu se spune in loc de "crestini" (cand e vorba de barfa), "cei ce spun ca sunt crestini si nu sunt", sau sa se spuna ortodocsii, sau catolicii, sau penticostaliii si asa mai departe, ca sa se stie exact despre cine este vorba. Adevarul e ca din cauza celor care spun ca sunt crestini, numai pentru ca apartin unei religii care spune ca e crestina, cuvantul lui Dumnezeu (adevarul) va fi criticat si asta se stia ca se va intampla de acum 2.000 de ani in urma :
"Şi mulţi se vor lua după învăţăturile lor rătăcite şi, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită; Şi din poftă de avere şi cu cuvinte amăgitoare, ei vă vor momi pe voi. Dar osânda lor, de mult pregătită, nu zăboveşte şi pierzarea lor nu dormitează."

(A doua epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru – 2/2, 3)