| AvalohAlyn a întrebat:

Romania e si ea in pericol?
Avand in vedere:

http://stirileprotv.ro/......video.html

si

http://stirileprotv.ro/......itima.html

Credeti ca vor avea loc atentate teroriste in Romania?

Romania trebuie sa isi faca griji in privinta teroristilor islamisti?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Romania si romanii NU sunt socotiti un stat si un popor inamic al islamicilor.
Ce am vazut in cele doua link-uri sunt niste..."stiri" ale unui post tv comercial.
Mai jos ai o lista a tuturor actiunilor teroriste si a incercarilor unor actiuni teroriste ce au avut loc de-a lungul timpului in Romania.

-1972 – prin cooperarea dintre Ministerul de Interne si serviciile secrete israeliene a fost prevenita ocuparea Ambasadei Israelului din Bucuresti
-1973 – Unitatea Speciala de Lupta Antiterorista (USLA) a capturat o importanta cantitate de explozibil, apartinând organizatiei Septembrie Negru, destinat unui atentat împotriva Ambasadei Israelului din Bucuresti
-1974 – patru teroristi au încercat, fara success, sa-l asasineze pe presedintele Consiliului Mondial Evreiesc, aflat în vizita oficiala în România
-1975 – a fost expulzat din România un grup de teroristi germani, apartinând organizatiei Baader Meinhof, care încercau sa livreze arme, explozibili si documente false unui terorist palestinian
-1977 – Ambasada Egiptului la Bucuresti a fost ocupata în forta de câtiva studenti arabi
-1984 – Ahmad Mohammed Ali Al-Hersh, student palestinian cu cetatenie iordaniana, l-a împuscat mortal pe diplomatul iordanian Azmi Al-Mufti; Al-Hersh era membru al Organizatiei Abu Nidal (OAN)
-1985 – o masina-capcana a explodat la Universitatea Politehnica Bucuresti, în cartierul Grozavesti, provocând moartea a doi ofiteri USLA; atentatul a fost revendicat de organizatia Fratii Musulmani si a implicat patru membri ai acesteia
-1991 – ambasadorul indian la Bucuresti, Julio Francis Ribeiro, a fost împuscat de membrii gruparii Babbar Khalsa a Frontului de Eliberare a Khalistanului, organizatie extremista care lupta pentru crearea unui stat Sikh independent în Punjab
-1996 – Ali Safwan Mohsen, membru Hezbollah, a fost depistat în România; acesta a facut parte din grupul de comando implicat în deturnarea avionului TWA care lega Atena de Roma, în 1995
-1998 – o bomba artizanala a fost descoperita sub Podul Izvor din Bucuresti, cu putin timp înainte de Ziua Nationala; atentatul nu a fost revendicat.
-2000 – o bomba artizanala a fost descoperita la Craiova, în WC-ul unui vagon CFR si a fost dezamorsata cu 15 minute înainte de momentul exploziei
---------------------------------------
Daca ai avut destula rabdare sa citesti, vei constata un fapt straniu, si anume ca NICIUN ACT TERORIST DIN SURSA ISLAMICA NU A AVUT CA TINTA CETATENI ROMANI SAU INSTITUTII ROMANESTI.

Repet: Islamistii NU considera Romania un inamic.
Istoria acestor considerente e lunga si un inceput ar fi avut loc in incercarile repetate ale lui Nicolae Ceausescu de a face pace intre lumea araba si statul Israel.
In dorinta de-a dreptul imbecila a unor romani de a "umfla" Romania si a-i acorda o importanta cu mult mai mare decat cea reala am auzit ca s-a ajuns la a declara prin "mediul" online cum ca tragedia de la clubul acela ars ar fi fost un atentat... terorist.
wtf? big grin
Nu stiu foarte exact ce s-a intamplat acolo, STIU insa un lucru pe care ti-l poate garanta orice expert in terorism si anti-terorism:
Si anume ca ORICE ACT TERORIST ESTE REVENDICAT DE ORGANIZATORI.
Ei?
A revendicat cineva "actiunea" din clubul respectiv?
Daca vrei un sfat: NU va mai incredeti in tot felul de popandai, "experti" in terorism de... Facebook. happy

| AvalohAlyn explică (pentru Darkmagic):

Okey.Mersi mult pentru raspuns.
Ma gandeam ca Romania a trimis trupe in Afghanistan si Irak sa lupte alaturi de americani. si ''cica'' islamistilor nu le-a placut asta...

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Se poate orice însă România nu cred că este una dintre priorități.

| AvalohAlyn explică (pentru T0T):

Sa nu uitam totusi ca Romania a luptat alaturi de americani prin Irak, Afghanistan.a trimis destule trupe.
Ei ne vad ca pamant musulman fiindca Imperiul Otoman a ajuns si pe teritoriul nostru..si cica orice teritoriu in care intra ei, e al lor, plus ca noi suntem crestini
Iar crestinii cica sunt dusmanii lor.
Totusi sa ne bucuram ca Romania nu e o tara asa de atractiva, de bogata, de luat in seama.e si un lucru bun in astalaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ce ar face Isis cu bogatia Romaniei? e un „bondar" pe langa o paleta de muste comparand acea organizatie terorista cu America, Rusia si toata opozitia, si zic bondar pentru ca doar inteapa ici si colo, mai mult nu va putea face, asta e forma de lupta a terorismului, mici atentate, in nici un caz razboi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar fi sa luam in considerare tot e zice Mass-Media am muri de spaima.Din 2012 inoace tot ne omoara, ba sfarsitul lumii, ba profetii apocaliptice.E cum ti-e scris.Pot sa darame toate blocurile din Romania peste tine si tu sa scapi fara o zgarietura sau din contra, sa te omoare teroristii doar pe tine dintre toti.Mass-media sau cine o fi incearca sa ne controleze.OMul speriat nu gandeste rational.