| AvalohAlyn a întrebat:

RUGACIUNEA la Mantuitorul Iisus Hristos are EFECT.Voi ce credeti?
Pe mine rugaciunea m-a ajutat mult.De cand ma rog, de aproximativ 5 ani ma simt mai linistit,calm,curat(dar nu numai prin rugaciune te simti curat), cait.Simt ca ma curateste.Imi intareste credinta si iubirea in Iisus Hristos.
Desigur ma mai rog si la Maica Domnului si la Sfinti.Prin intermediul unei rugaciune simple, mi-a fost deodata mai bine si totul a mers spre bine.E credinta mea si dovada mea ca Dumnezeu ma iubeste.Si am avut si probleme disperate.
Pe voi va ajuta RUGACIUNEA la Dumnezeu Iisus Hristos, Maica Domnului si Sfinti?
Cum? Ce simtiti? De cate ori o faceti? Nu vreau sa par indiscret.Sunt curios de raspunsurile crestin ortodocsilor si catolicilor.

Răspuns Câştigător
| nutsa a răspuns:

Cine a spus ca nu ai voie sa te rog la Maica Domnului, abereaza.Este necesar, chiar indicat sa te rogi, te ajuta foarte mult.Personal mi s-au intamplat multe minuni, dar trebuie sa crezi cu adevarat.Numai asa o sa cunosti adevarata putere a Domnului.Si mai ales o sa ramai uimit cand vezi ca iti pui o intrebare si peste putin timp primeste raspunsul.Dar trebuie sa crezi fara restrictii, fara indoieli si prejudecati.Ar trebui sa ne rugam in fiecare seara si dimineata, eu uneori nu am timp sau ma grabesc, sau uit, si ma rog pe urma sau spun in gand o rugaciune.Nu trebuie sa uitam sa ne rugam si sa-i multumim Domnulu pentru tot, caci el nu uita de noi.Parerea mea happy

13 răspunsuri:
| William a răspuns:

Orice rugaciune are efect daca o spui din inima.

| Hombre a răspuns:

Si eu ma rog sa castig la 6 din 49 dar nimic, crezi ca trebuie sa ma rog mai mult?

| danay72 a răspuns:

Isus a spus sa ne rugam numai la Dumnezeu, nu la el.Matei6:9

| milan9 a răspuns:

Iată cum Dumnezeu Fiul (din Sfânta Treime) participă la Creaţie, CREAZĂ LUMEA:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Niciunul dintre ERETICI să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

| milan9 a răspuns:

FIUL ESTE CEL PRIN CARE S-AU FACUT TOATE, SI CEL CARUIA I SE ADUCE INCHINARE!

HRISTOS ESTE CEL CE STĂ PE TRONUL VEŞNIC AL DIVINITĂŢII:

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar obârşia Lui este dintru început, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Apoc. 3, 21- "Celui ce biruieşte îi voi da să şadă cu Mine pe scaunul Meu, precum şi Eu am biruit şi am şezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui."
Apoc 4, 2 – "Îndată am fost în duh; şi iată un tron era în cer şi pe tron şedea Cineva."
Apoc 4, 10 –"Atunci cei douăzeci şi patru de bătrâni, căzând înaintea Celui ce şedea pe tron, se închinau Celui ce este viu în vecii vecilor şi aruncau cununile lor înaintea tronului"
Apoc 4, 11 – "Vrednic eşti, Doamne şi Dumnezeul nostru, să primeşti slava şi cinstea şi puterea, căci Tu ai zidit toate lucrurile şi prin voinţa Ta ele erau şi s-au făcut."

| AvalohAlyn explică:

Iti respect confesiunea neo-protestanta..Chiar nu am nimic cu cei din aceasta confesiune..eu ascult melodii neo-protestante dar sunt crestin ortodox, totusi, sa spui ca nu ai voie sa te rogi la Maica Domnului e o mare aberatie si minciuna.Deci te rog frumos.Fiecare cu credinta lui.Totusi e bine ca tu crezi in Dumnezeu.Dar citeste te rog despre Maica Domnului si mai ales un catehism ortodox sau catolic.
Numai bine

| M25M a răspuns:

Rugaciunea are efecte psihologic de calmare, nu este nimic nou. Este autosugestie.

| Mikhtarian a răspuns:

Crestin ortodox,ma rog seara caci asa m-a sfatuit preotul, dar si oricand simt nevoia.
Incerc mereu sa-i multumesc pentru orice, imi da o stare de liniste si siguranta, stiind ca Domnul e cu mine, nu-mi va fi frica.

| albaKiara a răspuns:

Maica Domnului este mama lui iisus Hristos.Este in Biblie! Daca esti crestin\a ar trebui sa crezi in Maica Domnului.Chiar nu esti o buna crestina!

| albaKiara a răspuns:

Calmeaza-te si fii mai atenta la ora de romana ca din cate am vazut nu prea stii sa scrii sau poate ai scris rapid si ai gresit. Oricum...
Daca nimeni nu vroia sa ne inchinam Maicii Domnului nu se mai scria Acatistul Maicii Domnului si in biserica nu mai erau icoane cu ea!

| albaKiara a răspuns:

Dumnezeu a ales-o pe Maica Domnului ca cea mai sfanta femeie deci trebuie sa ne rugam si la Ea dar la Dumnezeu pe primul loc.

| Atrix a răspuns:

Desigur ca ma ajuta, mereu cand ma rog ma simt mai linistit si parca nu mai am nici o grija si sunt fericit doar pentru faptul ca traiesc, eu ma rog la Dumnezeu, ingeri, si sfinti.

| Atrix a răspuns:

Ai pasaj in noul testament cand ingerul gavriil i se inchina Mariei, in semn de pretuire.
daca si ingerii o pretuiesc, oare nu cu atat mai mult noi?