| TrăieşteClipa a întrebat:

Rusinat de gustarea fructului interzis (aventura sexuala cu Eva), Adam se ascunde in tufis. Dumnezeu il cauta, dar nu stie unde este ascuns (Geneza 1.Moise 3:9): "Dar Domnul Dumnezeu a chemat pe om, si i-a zis: unde esti?". La care Adam raspunde (Geneza 1.Moise 3:10): "El i-a raspuns: ti-am auzit glasul in gradina; si mi-a fost frica, pentru ca eram gol si m-am ascuns". In acest moment Dumnezeu inca nu stia de escapada sexuala a celor doi (Geneza 1.Moise 3:11): "Si Domnul Dumnezeu a zis: Cine ti-a spus ca esti gol? Nu cumva ai mâncat din pomul din care iti poruncisem sa nu manânci?". Atotstiutorul nu stia deci nici de fapta lui Adam si Eva, nici de locul unde se ascunsese Adam...
Oare chiar despre Dumnezeu este vorba sau doar despre specialisti geneticieni Elohim care lucrau in Eden?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici,e clar mana paparazzilor.

| TrăieşteClipa explică (pentru anonim_4396):

Asa ceva inca nu-mi trecuse prin minte. rolling on the floor
Acum totul se explica.

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fara suparare, ai consultat in viata ta un specialist in probleme cu "calculatorul"? Fa-o urgent pentru binele tau si a celor de pe acest site.

| TrăieşteClipa explică (pentru danut):

Vezi mai bine barna din ochiul tau adica de sanatatea "calculatorului tau".

| danut a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ce treaba are Toparceanu cu Eva? Ce legatura are istoria cu poeziile lui Toparceanu? Cine a zis ceva de vreun mar? Unde scrie in Biblie de mar? Tu citesti Toparceanu dar Biblia ioc, eu prefer Biblia lui Toparceanu, Biblia imi da speranta, poezia nu-mi place in general.

| danay72 a răspuns:

A fost doar un fruct, nu se refera la faptul ca a avut o aventura.In geneza1:28 Dumnezeu le-a zis sa se inmulteasca, deci nu era pacat acest lucru. Apoi, Eva era singura cand a mancat, mai tarziu i-a dat si lui Adam.Geneza3:6.Iar Dumnezeu a vazut ca cei doi au mancat din fructul interzis, iar cand i-a intrebat, a vrut sa vada reactia lor.

| TrăieşteClipa explică (pentru danay72):

Eva era cu cineva(tradus eronat sarpe) care era in masura sa vorbeasca si care cunostea proprietatile "fructului "si i-a facut o demonstratie practica Evei cum functioneaza.
Abia dupa aceea Eva i-a aratat lui Adam ce a invatat.
Unul dintre Elohim s-a enervat cand i-a vazut si i-a dat afara din gradina.
I-a explicat Evei ca nasterile vor fi grele deoarece fata de animale noi am facut niste salturi genetice fortate chiar in gradina Edenului.
Lui Adam i-a spus ca acum nu o sa mai primeasca mancare gratis ci va trebui sa munceasca pentru a o obtine.

| danay72 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Da,pentru ca a mancat din pomul cunostintei binelui si raului.A vorbit cu sarpele, in spatele caruia era de fapt Satan. Apocalipsa12:9 arata clar ca Satan e sarpele cel vechi.Dar, nu se refera la relatii.
Fructul interzis a fost neascultarea, nu actul sexual
Interdicţia de a mânca din pom exista înainte de crearea Evei ․ Ge 2:17, 18
Primei perechi umane i s-a spus să aibă copii ․ Ge 1:28
Copiii nu sunt un rezultat al păcatului, ci al binecuvântării divine ․ Ps 127:3–5
Eva a păcătuit în absenţa soţului ei; nu a ţinut cont de el ․ Ge 3:6; 1Ti 2:11–14
Adam, capul, s-a răzvrătit împotriva legii lui Dumnezeu ․ Ro 5:12, 19

| Holiday a răspuns:

O sa-ti spuna unii ca de fapt spiridusul facea pe prostul ca sa vada ce zice Adam, dar cum spiridusul cica oricum e atot-toate, logic, stia si ce va raspunde Adam...cu alte cuvinte, nu spiridusul facea pe prostul, ci prost era ala de a scris povestea.
Ciudat e ca unii inca mai cred astfel de tampenii...

| sublime89 a răspuns:

Sunt atatea mituri ale creatiei in lumea asta, si multe dintre ele chiar frumoase, mult mai frumoase decat mitul biblic. Noi ne-am nimerit sa traim intr-o tara in care un anumit mit al creatiei sa fie cu mult mai popular decat altele, si atunci il tot cercetam inutil, tot punem intrebari si dam raspunsuri inutile despre el. Cu alte cuvinte, ii acordam mai multa atentie decat merita. E doar un mit stupid al creatiei, care nu contine nicidecum mai mult adevar decat altele. Nu stiu cand va veni vremea in care ne vom da cu totii seama de aceste lucruri, si sa tratam povestea asta asa cum merita, adica exact ca pe un mit sau basm.

| Dorugar a răspuns:

Nu te supara dar esti total pe langa!
Nu ai inteles nimic!
Acolo nu e vorba de nicio aventura sexuala pentru ca fructul oprit era "Pomul cunoasterii binelui si a raului" adica dobandirea CONSTINTEI care facea ca omul sa devina un Dumnezeu!

| TrăieşteClipa explică (pentru Dorugar):

Ai inca multe de invatat.

| Dorugar a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Fi sigur ca nu de la tine!
La tine informarea este ca la copii de gradinita, adica te uiti la poze pentru ca nu stii sa citesti, daca ai citi acea faza din Biblie ar trebui sa fi destept ca noaptea sa nu intelegi ca acolo nu vorba de sex ci de cunoasterea binelui si raului. Dar tu te crezi destept din nastere si iti inchipui ca nu trebuie sa citesti nimic ca e suficient sa te uiti la poze.

| TrăieşteClipa explică (pentru Dorugar):

Te dai profesor de matematica si nu stii tabla inmultirii?
Stai linistit, nu am intentia sa te invat ce nu ai reusit sa intelegi acum 50de ani.
Oricine care a citit si altceva in afara de VT si-a dat seama ce inseamna fructul interzis, este scris pana si pe Wikipedia in limba romana.
Nu este scris direct ca pentru crescatorii de animale din VT, se face doar aluzie, poate ca de aceea nu ai inteles.

| TrăieşteClipa explică (pentru Dorugar):

Stii pe cineva care a devenit Dumnezeu?
Sa nu zici de tine ca nu te cred.
Esti la 1000 de ani lumina de atributele unui dumnezeu.
Poate un dumnezeu mai mic, cu privirea piezișă, dependent de tv si medicamente, care isi varsa frustrarile pe copii de pe TPU din cauza unei copilarii nefericite si a dificultatii de a intelege concepte banale despre viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti multumesc!

| IvanMihai a răspuns:

Fructul oprit era pomul cunoasterii binelui si a raului.
Doar ca in biblie "a cunoaste" este utilizat si cu sensul de "a face sex".
Exemplu:
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza+4&version=NTLR

Cain şi Abel
4 Adam a cunoscut-o[a] pe soţia sa, Eva, iar ea a rămas însărcinată şi l-a născut pe Cain"

| alexandruiasi a răspuns:

"Rusinat de gustarea fructului interzis (aventura sexuala cu Eva)" de unde si pana unde asa ceva? Cine ti-a spus tie asa ceva?
In primul rand dupa ce Dumnezeu a facut pe om i-a zis http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/1/#28
Fructul ala interzis era un fruct dintr-un copac nu alt ceva.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/2/#16

| TrăieşteClipa explică (pentru alexandruiasi):

Copiilor li se spune ca barza aduce copii.
Dar vine momentul cand trebuie sa cheme si ei intr-un fel sau altul barza sau un vecin sa-i ajute.
Inca mai crezi ca barza aduce copii?