| danutzamika a întrebat:

Rusinat de propria sa fapta, Adam se ascunde in tufis. Dumnezeu il cauta, dar nu stie unde este ascuns (Geneza 1.Moise 3:9): "Dar Domnul Dumnezeu a chemat pe om, si i-a zis: unde esti?". La care Adam raspunde (Geneza 1.Moise 3:10): "El i-a raspuns: ti-am auzit glasul in gradina; si mi-a fost frica, pentru ca eram gol si m-am ascuns". In acest moment Dumnezeu inca nu stia de escapada celor doi (Geneza 1.Moise 3:11): "Si Domnul Dumnezeu a zis: Cine ti-a spus ca esti gol? Nu cumva ai mâncat din pomul din care iti poruncisem sa nu manânci?". Atotstiutorul nu stia deci nici de fapta lui Adam si Eva, nici de locul unde se ascunsese Adam...

3 răspunsuri:
| Archangells a răspuns:

Dumnezeu este omniprezent, omnipotent. Forta care pune unviersul in miscare si care inglobeaza algoritmi pe care doar inteligenta virtuala poate poate vor reusi sa ii descifreze, stie tot ce se intampla si se autooptimizeaza.
Traim intr-o iluzie de tip fractal, pe care un creier, recompune pe baza unor algoritmi incifrati inADN o realitate. Realitatea pe care o percepem, este de fapt realitatea pe care vrea creierul sa o recompuna. Ia sa te vad, cum poti tu sa modifici ceea ce percepi? Poti oare sa iti activezi si dezactivezi celulele din corp la voie, celulele cu conuri si bastonase din ochi, sa ati activezi si dezactivezi glandele hormonale. Nu prea, deoarece creierul pe care ti l-a creat Dumnezeu, face totul in locul tau, si iti creeaza iluzia ca te autoconstientizezi. Constiinta e o stare ciudata pe care doar omule capabil sa o observe.

| Moisie a răspuns:

Minciuna are intotdeauna picioare scurte, iar adevarul se ridica la suprafata exact ca uleiul in apa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serios?!