| Andrei5000 a întrebat:

S-ar putea uni Biserica Ortodoxa cu cea Catolica formand Biserica pe cere ne-a lasat-o Iisus Hristos inainte de marea schisma?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Treaba este super simpla sa revina la ce faceau inainte de marea schisma deci,,,,,,,,,,,,,,,

| Allrc24 a răspuns:

Nu asta se numeste ecumenism. noi ortodocsii nu avem ce sa imprumutam bun de la alte confeciuni. ortodoxia este credinta cea dreapta lasata de Insusi Domnul nostru Iisus Hristos. pana la marea schisma nu exista termenul de catolic sau ortodox ci numai crestini. dar toti respectau poruncile si intelegeau Cuvantul lui Dumnezeu exact la fel precum fac astazi ortodocsii. ortodox: Ortho=dreapta; Doxa=credinta=> dreapta credinta

| Andrei5000 explică (pentru Allrc24):

Si papa ce rol avea in biserica crestina?

| Filip23 a răspuns:

Teoretic este posibil. Insa ar trebui renuntat la noutatile aduse fata de vechea biserica. Si e cam greu, pentru ca intervine o practica de o mie de ani. Cred ca deocamdata e buna concilierea si renuntarea la prozelitism; si comuniunea sfintilor, sfintii nu sunt impartiti pe biserici.

| OOOLEOOO a răspuns:

S-ar putea unii toate religiile crestine si formand o singura si mare credinta asa cum vrea Dumnezeu? Nu! Fiecare om citeste ce vrea si fiecare om vrea sa aiba dreptate! Asa se impart in religii, care sunt si vor fii mereu rivale! Cum se poate ca o religie sa fie buna daca se dujmaneste cu alta?

| adisuper a răspuns:

laughing Ia stai puţin, Iisus nu a lăsat nici o biserică, nu cred că scrie în biblie că a pomenit ceva Iisus de religie

| Silviuloan a răspuns (pentru adisuper):

Cap 16,18-19 Mt citeste acolo si vezi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca se va intampla dar nu cum trebuie sa se intample ci asa cum este scris, sa se intample iar biserica nou nascuta va fi una cu slava desarta care nu va cauta mantuirea sufletelor oamenilor ci pierderea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adisuper? ia uite ce spunea Iisus despre PETRU; acesta esta Chifa{Petru}[piatra}, fiindca Petru era robust si puternic precum o stanca.Si pe aceasta peatra voi zidi temelia bisericii mele.pacat ca nu vezi intelepciunea cuvantului amintindu-ti de pilda celor doi ziditori de case. unul pe nisip, si altul pe piatra.cea de pe nisip au batut valurile si vanturile si au daramat-o au risipit-o.cea de pe stanca a ramas in picioare si este si acum asa cum cuvantul Domnului este vesnic.ce invatam de aici? ca orice lucru sau activitate incepem sa ne luam ajutor de nadejde si sa PUNEM temelie puternica lucrului nostru ca sa fie durabil bun si rezistent.deci adisuper? cum o sa reziste credinta in inima ta daca nu ai o inima tare si puternica, ci de carpa? vai de tine care razi si toti care rad dar nu au minte nici cat un pui de gaina.santeti demni de mila dar nu e vina voastra.e a intregului neam din care veniti ca aia trebuiau sa intareasca temelia si nu sa inalte doar, iar varful {VOI}cu temelie slaba sa cadeti in fundul iadului.Domnul cu voi fiilor.

| RaduMD a răspuns:

Au mai fost uniri în trecut. Acuma, nu ai cum să-i împaci pe toţi. Mereu vor fi fracţiuni cărora ceva să nu le convină.

| SmexyBoy a răspuns:

Nu, doarece fiecare biserica in parte are doctrina ei. Totusi biserica lui Isus Hristos reprezinta cu totul altceva.

| roxaa15 a răspuns:

Asta si-a dorit foarte mult Papa Ioan PaulII dar a trecut in lumea celor drepti fara a reusi acest lucru. Nu cred ce e posibil prea curand deoarece acum nu se m-ai doreste

| richarddawkins a răspuns:

Mai bine daca ar disparea asa am fi impacati cu toti

| Andrei5000 explică:

BA Dumnezeu a lesat o singura religie din care au explodat toate si religile Crestine sun Ortodoxe Catoloce si Protestate