| Theseus a întrebat:

Care este diferenta intre biserica catolica si cea crestin ortodoxa?
Adica ce fac ei diferit de ceilalti si de ce s-au despartit la Marea Schisma?
P.S. Macar care este diferenta as vrea sa stiu! xD

Răspuns Câştigător
| Elvina a răspuns:

Diferente sunt mai multe:
- infaibilitatea papei - acesta nu greșește atunci când învață de dogma; el este vicaris Cristi, adică reprezentantul lui Isus pe Pământ
- existența Purgatoriului - un loc de tranzit între Rai și Iad
- existența pâinii necoapte la Împărtășanie
- cea mai importantă este diferența filioque: astfel, ortodocși cred că Duhul Sfânt purcede de la Tatăl, iar catolicii cred că Sfântul Duh este de la Tatăl și de la Fiul. E aiurea căci ambele idei sunt regăsite în Biblie.
- imaculata concepție - mama lui Isus s-a născut fără păcate
- indulgențele - rugăciuni pentru iertarea păcatelor
- celibatul preoților - preoții catolici nu se căsătoresc
- botezul prin turnarea apei - nu prin scufundare ca la ortodocși
- Împărtășania și Mirul se dau la vârste diferite, nu se dau împreună cu Botezul ca în cazul ortodocșilor.

Cam asta ar fi diferențele din perspectiva catolicilor.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Facutul crucii, diferente de slujbe, etc. Uite aici cateva: http://ro.wikipedia.org/......odox%C4%83

| milan9 a răspuns:

Dintre cele două Biserici (Ortodoxă şi Catolică) ce se suprapun peste intreaga istorie a creștinismului, cea care a făcut pasul în "lateral", cea care a adus schimbări și inovaţii (nebiblice), este Biserica Romano-Catolică.

Anul 1054 este anul ei oficial de "naștere", facand astfel primele modificari fata de ceea ce a lasat Biserica apostolica.

Denumirea de "catolică" a fost introdusă în 1054, iar deosebirile (inovaţiile, schimbările) faţă de ortodocşi, le aparţin şi au fost introduse cu aproape un secol înainte de despărţire. Chiar aceste schimbări ale învăţăturilor creştine autentice, au reprezentat puncte de discuţii, tensiuni şi în final, separare!

Iată o parte dintre ele:
1.Papa a început să fie considerat locţiitorul lui Hristos pe pământ, (pretenţia de conducere sau jurisdicţie universală);
2. adaosul filioque în crez;
3. introducerea teoriei purgatoriului;
4. introducerea folosirii azimelor la taina sfintei Împărtăşanii (pâine nedospită);

| Moisie a răspuns:

Este o diferenta ca intre doi frati din acelasi parinte, si anume fiecare vrea sa capete o bucata mai mare din mostenirea, dar ei uita ca au aceeasi natura, in cazul crestinismului, de kcat!

| RaduMD a răspuns:

Teoretic, principala diferenta este raspunsul la o controversa legata de originea Duhului Sfant.

Practic, principala diferenta este ca ortodocsii asculta de Sf. Sinod, pe cand catolicii asculta de Papa.

| HowdidIgethere a răspuns:

Din cate stiu. de prin 1970 s-au ridicat anatemele si se vorbeste in termeni de "biserici surori". Cred ca au sesizat ca s-au adancit diferentele fata de ateism si secte, si urmaresc apropierea ambele biserici.