| Shadow136o a întrebat:

Sa asculți muzica rock e ceva rău? E păcat?

44 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tu ce crezi, muzica inchinata DRACULUI este ceva bun sau rau?

| Shadow136o explică (pentru danut):

Adică ce făcea Queen sau Guns N'Roses in trecut tot muzica draceasca era?

| danut a răspuns (pentru Shadow136o):

Ce parere ai, ar sta Dumnezeu sa asculte "muzica" unui sodomit inchinat DRACULUI?

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Sectiunea asta de religie devine din ce in ce mai penibila la ce raspunsuri citesc... Muzica inchinata dracului. Ce tampenii le pot iesi unor pe gura

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Bigotii sunt scutiti de aplicarea logicii si rationalitatii.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Tinere am fost ROKER inca de pe vremea cand (poate) parinti tai nici nu se nascusera (anii '60) de pe vremea cand abia se nastea rockul si hard rockul, Zeppelin, Hendrix, Deep Purple, Uriah Heep, etc. de atunci DACA luai marea majoritate a discurilor (asta era suportul) si le invarteai invers pe platan, aveai (auzeai) mesaje SATANICE dar aveai si discuri EXPLICITE de exemplu Spooky Tooth, Ceremony. Incearca sa te informezi inainte sa "debitezi". Mai sunt unii si batrani pe aici, mnu numai plozi. Da, muzica inchinata DRACULUI este tot DEATH METALUL care tot rock este, vechiul Hard Rock.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Hai ca m ai amuzat de dimineata.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Danut asta e doar o persoana cu probleme mentale destul de grave. Nu o sa uit niciodată discutia cu el in cazul fetelor de la Caracal, parerea lui fiind ca fetele alea doua au merita violata si ucise pentru ca stie el ca nu se rugau la dumnezeu. Si nu e i interpretare a mea. Sunt cuvintele lui.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Isus in Evanghelie e in dezacord cu danut:

,, Credeţi voi``, le -a răspuns Isus,,, că aceşti Galileeni au fost mai păcătoşi decît toţi ceilalţi Galileeni, pentrucă au păţit astfel? Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi peri la fel. Sau acei optsprezece inşi, peste cari a căzut turnul din Siloam, şi i -a omorît, credeţi că au fost mai păcătoşi decît toţi ceilalţi oameni, cari locuiau în Ierusalim? Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel.``

Concluzia: din perspectiva lui Isus nu conteaza cat de pacatos esti sau cat de mult te rogi, daca e sa te loveasca nenorocirea, tot te loveste.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Logica, religia, etica, moralitatea, bunul simt cam toate sunt in dezacord cu Danut.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Dap, probabil ca daca enoriasii din secta lui il aud ce crede, o sa-l dea afara din secta. Am cunoscut adventisti si pot sa-ti spun ca in general ei nu sunt sonati.

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Asa a zis?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru doctorandus):

"ci, daca nu va pocăiți, toți veți pieri la fel". Domnul Isus face deosebirea intre pocăit si nepocăit. Numai ca in vremea aceea nu mai existau oameni pocăiți, ci doar cei care il urmau. Chiar nu pricepi?

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Să înțelegem că pocăiții n-au cum să moară în accidente de automobil?

| suntserios a răspuns (pentru Octavian199):

De mai multe ori.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si acum exista oameni pocaiti?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Asta numai Dumnezeu o știe cu adevărat. In timpul lui Isus, Fariseii si Saducheii se credeau pocăiți, in schimb Domul Isus le-a spus ca sunt FATARNICI. Tot așa si acum, fiecare se crede pocăit in "legea lui". Dar in realitate sunt Farisei fățărnici.
Apostolul Pavel care s-a pocăit in urma întâlnirii lui cu Domnul Isus pe drumul Damascului, tot nu era sigur de mântuire si a schițat lucrul acesta in următoarele cuvinte:" Nu ca am si castigat premiul,sau ca am ajuns desăvârșit; dar alerg înainte, căutând sa-l apuc, intru-cat si eu am fost apucat de Isus.
Fraților, eu nu cred ca l-am apucat inca; dar fac un singur lucru: uitând ce este in urma mea, si aruncandu-ma spre ce este înainte,
alerg spre tinta, pentru premiul chemării cerești a lui Dumnezeu, in Hristos Isus.
Gândul acesta dar sa ne însuflețească pe toți, care suntem desăvârșiți;" Filipeni 3/12-15.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Off, de ce voi astia religioși la sectiune asta nu sunteți capabili sa va exprimati singuri. Din propria voastra logica si ratiune nu sunteți capabili? Doar citate stiti sa dati? Sa traiti doar din ce au scris altiibin niste carti?

Deci, de ce ai făcut o afirmatie la care raspunzi cu nu știu si un citat?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu inteleg la ce te mai obosesti sa le raspunzi rolling on the floor Nu ajungi nicaeri cu ei, o tin p'alor una si buna.

| suntserios a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Ma distrează

| PumpkinDoll a răspuns (pentru suntserios):

Pe mine ma baga intr-o mica depresie

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Te crezi mai înțelept decât noi creștinii. Chiar nu înțelegi ceea ce postam noi? Isus a răspuns Diavolului cu versete din Biblie. Nici întrebările voastre nu vin de la Dumnezeu. Ci căutați sa ne ispitiți crezând ca intr-o buna zi nu mai găsim răspunsuri la ele. Dar Biblia e plina de versete care ne ajuta sa va răspundem. Nu ca nu am fi in stare sa răspundem cu cuvintele noastre, dar ca sa vedeți ca ați găsi răspunsul in Biblie si nu numai întrebările. Si din nou un citat, chiar daca te deranjează:"De aceea, luați toată armatura lui Dumnezeu, ca sa va puteți împotrivi in ziua aceea rea, si sa rămâneți in picioare, după ce veți fi biruit totul". Efeseni: 6/13.
Iată armatura lui Dumnezeu:
Adevărul
Neprihănirea
Evanghelia păcii
Credință
Mântuirea
Cuvântul lui Dumnezeu
Pentru informații mai multe citește daca dorești Efeseni 6/14-17

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Asta ai inteles din ce am spus eu? Vai de capusorul tau si de intelegerea ta.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Nu sectiunea devine "inutila" ci cunoasterea voastra despre viata este inutila.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Daca doar "amuzant" am fost e de rau pentru tine, trebuia sa se cutremure intreaga ta fire dar daca DOAR te-ai amuzat ti-ai asigurat parcursul vietii in Univers.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru doctorandus):

Isus a spus:"Nu! Ci daca nu va POCAITI, toți veți pieri la fel. Deci : daca nu va pocăiți, toți veți pieri la fel.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Fix asta ai zis. Cu subiect si predicat. Suna mizerabil acum ca iti aduci aminte si incerci sa negi, dar asta ai zis.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Greu cu intelesul.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Chiar nu înțelegi ceea ce postam noi? Isus a răspuns Diavolului cu versete din Biblie. Nici întrebările voastre nu vin de la Dumnezeu. Ci căutați sa ne ispitiți crezând ca intr-o buna zi nu mai găsim răspunsuri la ele. Dar Biblia e plina de versete care ne ajuta sa va răspundem."

Problema e ca de cele mai multe ori versetele respective n-au nici o legatura cu subiectul intrebarii.
Ce e si mai amuzant, un exemplu de verset dat ca raspuns la o intrebare, este contrazis total de alt verset, dat ca raspuns la alta intrebare.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

De fapt ar trebui sa ignoram întrebările ateilor pentru ca ne facem păcate întreținând distracția voastră pe seama lui Dumnezeu. Sper sa citeasca si ceilalți creștini de pe TPU si sa terminam de a mai întreține distracția.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"De fapt ar trebui sa ignoram întrebările ateilor pentru ca ne facem păcate întreținând distracția voastră pe seama lui Dumnezeu."

Voi chiar nu va asumati niciodata lucrurile? Discutiile nu sunt despre personaje fictive, gen Dumnezeu, ci despre credintele voastre irationale legate de astfel de personaje. Nu Dumnezeu e luat la misto, sau cum vrei tu sa spui, ar fi absurd sa iti pierzi timpul comunicand cu un personaj inexistent, voi sunteti de fapt in situatia asta.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Si totuși, Dumnezeu exista!

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Parca esti un copil caruia i se spune ca nu exista Mos Craciun, si in pofida evidentei, se da cu fundul de pamant si continua sa sustina contrariul...

| doctorandus a răspuns:

Exista si White Metal (adica Hard Metal crestin).

| Ronnix a răspuns:

Nu, nu este nici rau si nici pacat. Daca cineva iti spune contrariul, spune-i ca sa asculti manele este rau (pentru oamenii din jurul tau) si pacat (de creierul tau).

| RAY a răspuns:

Acum 16 ore | danut a răspuns:
Tu ce crezi, muzica inchinata DRACULUI este ceva bun sau rau?

muzica rock nu este inchinata lui satanel, dracul vostru romanesc nu are legatura cu satanel din basmele evreiesti, hard rock poate are influente sataniste, dar sunt genuri de rock si sub rock, asa ca e stupid sa faci generalizari

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| anonimg a răspuns:

De parca muzica usoara, populara, pop sau altele de felul acesta ar fi de la Dumnezeu. Nici macar versurile crestine pe fondul unor astfel de melodii nu sunt de la Dumnezeu.
Dar nimeni sa nu se ingrijoreze, pentru ca Dumnezeu nu forteaza pe nimeni sa-si schimbe gusturile. Doar atunci cand vom iubi pe Dumnezeu, nu doar ca vom distinge "cantarile Sionului" de cele lumesti, ci si le vom iubi.

| mentholinks a răspuns:

Sa asculti muzica in sine nu cred ca e rau insa poate inspira anumite sentimente muzica, de exemplu ura, care nu e prea buna.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sa asculti muzica rock nu e niciun pacat. In general melodiile rock au chiar mesaje pozitive, morale. In schimb sa asculti manele e un mare pacat.

| Octavian199 a răspuns:

Danut.De cand muzica are treaba cu satanel ce fictiv?

| Dalmore a răspuns:

Am ascultat metale toată viața și am fost mai cuminte și lipsită de păcate decât orice creștin pe care l-am cunoscut laughing. Nu, e doar muzică.

Dănuț, dacă te înregistrezi pe telefon, descarci înregistrarea pe PC și o bagi într-un program s-o asculți invers, poate o să afli că și tu ești aliatul lui Sătănel.

| Digikey a răspuns:

Exista secte de crestini care asculta doar muzica bisericeasca.Acum chiar ma gandeam ca daca trebuie sa fac sa taca un manelist sau unul care oracaie doar muzica de slava pe care l-as impusca primul.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Eu sunt creștin. Nu aș asculta hulele unor grupări death și black metal. Și astea sunt genuri rock.