| AvalohAlyn a întrebat:

Cum sa nu îmi mai fie frica de moarte așa de tare?

Răspuns Câştigător
| bettybetty a răspuns:

Depinde în ce sens te temi de moarte.
Ți-e frica in sine de clipa morții? E normal, toți se tem fiindcă e necunoscut și nu știi la ce să te aștepți.
Ți-e frica de destinația de după moarte fiindcă nu știi sigur unde ajungi? E important sa înțelegi cine ești tu și cine e Dumnezeu. Când înțelegi asta, îți vei dori să ai o relație bună cu El. Nu vorbesc de relație stapan-rob, ci de Tata-fiu.
Decizia de a fi fiu al Său, depinde de tine, nu de El. Faptul că te-a creat, te face creația Sa, nu fiul Său. Tu decizi cui vrei să aparti.
Iar daca decizi să aparti Lui, atunci vei înțelege și ce e moartea și ce e după ea, dar mai mult, vei știi unde vei ajunge, fiindcă tu îți vei cunoaște cel mai bine relația cu El.

Daca mai vrei sa vorbim, îmi poți scrie happy

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Te uiti la seria pe care ti-am recomandat-ohee hee

| Mayhem666 a răspuns:

Experimenteaz-o o data si vei trece peste.

| halogen001 a răspuns:

Trebuie să-ți fie frica de viata și de modul în care vei muri, ca dupa ce ai murit e totul OK. Nu mai exiști și nu mai ai probleme happy
De moarte nu scapă nimeni, iar dorința de viata e irațională și se datorează selecției naturale. Dorința de viata e înscrisă în codul genetic, iar ființele vii nu sunt altceva decât niște robotei creați de natura prin selecție naturala și care executa un program simplu generat de aceeași selecție naturala.

| Werrich a răspuns:

Pai nu e ca si cum ai putea evita moartea. Eu pregatesc Testamentul si dorinta de a fi incinerat. Eu astept Moartea cu bucurie in inima. De ce? Ca sa nu mai platesc taxe si impozite la stat.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Isus a biruit moartea, oricine e prieten cu El nu se teme de moarte pentru ca stie ca aceasta nu l poate desparti de El. Oricine iubeste, pune pe altii mai presus de el, astfel, persoanele iubite sunt mai importante pentru el decat propria viata iar acest om e pregatit sa moara pentru ele. In plus, cine moare in Hristos are speranta Vietii Vesnice.

| Amimanera a răspuns:

Dupa ce mori nu o sa-ti mai fie frica.