| AvalohAlyn a întrebat:

Cum sa nu îți mai fie frica de moarte așa tare?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Faci ce spune Dumnezeu: Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus.

| ania a răspuns:

Eu mi/am dăruit sufletul lui Dumnezeu, cred că Mântuitorul Hristos a murit pentru toate păcatele mele și sunt copilul Lui, dacă aș muri aș fi o eternitate împreună cu Creatorul Meu și când EL v/a hotărî îmi va da un trup nou, așa cum a avut și Mântuitorul după înviere. Citesc mai multe ore pe zi Noul testament și Psalmii, îi spun lui Dumnezeu tot ce simt mi/am încredințat viața și moartea în mâna Lui și așta îmi dă pace și liniște.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sa îți pui viață in orânduială, pe urma sa nu te mai preocupe subiectul morții.

| Nilsson a răspuns:

Trebuie să Îl primești pe Hristos în inima ta, așa cum Fiul lui Dumnezeu Și-a acceptat misiunea și nu S-a ferit nici de moarte, nici tu nu ar trebui să te mai temi.

| Algo098 a răspuns:

De murit murim oricum, ca n-am vazut pe nimeni sa fie vesnic. Dupa moarte nu mai e nimic. Daca ai persoane care depind de tine, care tin la tine si care te vor in viata lor, ar trebui sa-ti fie frica de moarte, la fel si de modul in care vei muri poate sa-ti fie frica. Altfel nu exista nici un motiv ca sa-ti fie frica de moarte.

Răspuns utilizator avertizat
| Florin62738 a răspuns:

Sa studiezi Biblia si sa Il accepti pe Dumnezeu in viata ta, daca Il vei cauta Il vei gasi, trebuie doar sa Il cauti cu inima curata si sincera, in adancul tau ai o farama de credinta, bazeaza-te pe ea, studiaza Biblia, asculta predici si rosga-te sa ti se arata Domnul, apoi ti se va arata si frica de moarte nu va mai fi o problema deoarece Dumnezeu este Calea Adevarul si Viata iar moartea va insemna doar trecerea ta catre vesnicie, daca vrei o incurajare in a incepe sa crezi, daca ai crezut si nu a existat, nu ai poefdut nimic, daca a existat si nu ai crezut ai pierdut tot, cei ce spun ca pierzi timp, daca pierzi 7 ore pe telefon, 20 de minute dedicate pe zi nu cred ca sunt mare paguba