| Inferno a întrebat:

Sa daramam tot ce am cladit secole la randul, doar pentru ca o carte afirma un lucru diferit? Sa aruncam la gunoi toti anii de cercetari si toate dovezile doar pentru ca niste ignoranti vor asta?
Sa distrugem societatea doar pentru ca niste nebuni vor asta?

15 răspunsuri:
| DeliaDaniela a răspuns:

Crezi tu ca biblia este o carte recent aparuta, ca acum s-a trezit cineva sa o scrie si sa dea peste cap stiinta? Informeaza-te putin si vei vedea ca biblia este extrem de veche... Daca cercetatorii citeau biblia ar fi stiut cu mult timp inainte ca pamantul este rotund si nu ar fi trebuit sa astepte ca un om sa isi dea seama de asta.
Chiar si oameni ai stiintei recunosc ca oamenii au fost creati de d-zeu si nu au evoluat, ca universul a fost creat si nu a venit in existenta din cauza unei explozii etc...
La cine anume te referi cand zici " nebuni si ignoranti"? Ca la urma urmei, fiecare crede ce vrea si nimeni nu te poate obliga sa crezi ce scrie in biblie. Nu crezi? happy

| Inferno explică (pentru DeliaDaniela):

"Crezi tu ca biblia este o carte recent aparuta, ca acum s-a trezit cineva sa o scrie si sa dea peste cap stiinta?"
Cu atat mai mult, Biblia nu este o carte recenta si in ea nu se pot gasi cunostintele necesare pentru a avea puterea de a elimina stiinta moderna, metoda stiintifica moderna, teorii stiintifice moderne, FAPTELE stiintifice.
" Informeaza-te putin si vei vedea ca biblia este extrem de veche..."
Exact ce am spus. O carte veche trebuie raportata la vechimea sa si nu la alt secola. Cand citesti niste hieroglife raportezi descifrarea lor la secolul 21? NU, nu se face. Te raportezi la gandirea de atunci.
"Daca cercetatorii citeau biblia ar fi stiut cu mult timp inainte ca pamantul este rotund si nu ar fi trebuit sa astepte ca un om sa isi dea seama de asta. "
Cum este posibil sa stii ceva din Biblie cand in Biblie nu scrie NIMIC. Biblia este o carte de poezii, basme, rime si interpretarile sunt la fel de vaste.
Nu scrie nicaieri in Biblie ca Pamantul este rotund. E vorba doar de modul in care este interpretata. Un cabalist o interpreta intr-un mod total diferit de uncrestin.
"Chiar si oameni ai stiintei recunosc ca oamenii au fost creati de d-zeu si nu au evoluat, ca universul a fost creat si nu a venit in existenta din cauza unei explozii etc... "
In dimensiunea a 4-a este posibil, eu vorbesc de dimensiunea a 3-a galaxia Calea Lactee, planeta Pamant, aici lucrurile stau diferit. Eu nu stiu cum stau lucrurile pe planeta Nibiru de care vorbiti, este posibil ca acolo lucrurile sa stea diferit, dar pe Pamant nu este asa.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Unde ma rog, scrie-n biblie ca pamantul e rotund?

Cat despre partea a doua din ce scrii tu acolo, nici nu vreau sa mai citesc o data asemenea magarii.

| Vlelupu a răspuns (pentru Inferno):

Vizualizandu-va profilul TPU cu ceva timp in urma, dupa ce am observat faptul ca utilizati o serie de simboluri masonice - in acea perioada foloseati Echerul si Compasul - am descoperit si un link catre un site francmasonic. Nu stiu si nici nu sunt interesat daca sunteti si recunoscut ca atare de "fratii masoni" sau sunteti doar un simplu admirator al principiilor masonice, traitor printre profani. Dar, din cate cunosc, in calitatea mea de "profan", in masonerie Biblia este considerata o "Carte Sacra" pe care masonii de religie crestina isi depun juramintele masonice, alaturi de Coran, Talmud, Zend Avesta, toate acestea numindu-se si "Lumini Masonice".
"Cele trei Mari Lumini ale Masoneriei Universale: Cartea Legii Sacre (Biblia, Torah, Coranul sau Zend Avesta, dupa caz) deschisa, Echerul si Compasul sunt in deplina cinstire, asezate la vedere, pe tot timpul lucrarilor ce se desfasoara in Lojile de sub Obedienta MARII LOJI NATIONALE A ROMANIEI".
http://masonerie.com/ro/categ/adevaruri-masonice/
In lumina celor anterior expuse, sunt oarecum mirat de cele afirmate in comentariul dumneavoastra cu privire la Biblie ca si "o carte de poezii, basme, rime". A nu se intelege ca in afirmatiile facute va contrazic. Si eu pot crede acelasi lucru. Biblia are destule inexactitati demonstrate stiintific: Luna e considerata un corp ceresc cu lumina proprie; Soarele s-a oprit in loc si nu a mai fost noapte, cat timp israelitii s-au batut cu tribul amoreilor si multe altele. Ori noi stim si ca lumina satelitului natural al planetei noastre provine de la Soare si ca alternanta zilelor si a noptilor e data de miscarea de rotatie a Pamantului. Daca "Soarele s-ar fi oprit in loc" si nu ar mai fi fost noapte, atunci Pamantul ar fi trebuit sa-si fi oprit aceasta miscare pe care o executa dintotdeauna in jurul axei sale cu o viteza de 465 m/s (ignor zecimalele), stabilita la Ecuator. Va imaginati ce ar insemna, din perspectiva inertiei, oprirea brusca a planetei. Si asta pentru ca un salbatic al vremurilor respective a "poruncit ca Soarele sa stea in loc".

| Inferno explică (pentru Vlelupu):

Principiile masonice care ma intereseaza nu au legatura cu partea ce tine de celest a masoneriei. Acelea sunt interesante, dar numai atat.
Privesc masoneria din ochii unui explorator ce incearca sa o inteleaga nu din ochii unui mason.

| Vlelupu a răspuns (pentru Inferno):

Fiecare... cu ochii sai.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Isaia 40:22 >> deasupra CERCULUI pamantului>>
Pildele lui Solomon [Proverbele] 8:31 >>Dezmierdându-mă pe ROTUNDUL pământului Lui >>
acum crezi ca scrie in biblie de forma pamantului? happy

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Inferno):

Daca tu zici...

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Daca te uiti deasupra pamantului, adica la cer, il vei vedea in forma de cerc.

Rotundul pamantului acolo mai mult ca sigur are semnificatia de 'intreaga suprafata'

| DeliaDaniela a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Pentru mine cuvintele "rotund si cerc" au o semnificatie destul de clara si precisa! Cand aud de un cerc nu ma gandesc la metafore si semnificatii ascunse! Ma gandesc clar la un cerc.
Oricum, voiam doar sa iti arat ca in biblie scrie de forma pamantului... nu esti obligat sa crezi ceva din ce scriu eu happy

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nu sunt ascunse, doar corelezi ideea de planete rotunde cu ce scrie acolo. Plus ca limbajul s-a modernizat si sa nu mai vorbim ca daca inlocuiesti cu ce-am scris eu acolo, merge perfect.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Ok, daca asta e punctul tau de vedere... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ma? sa renuntam la ternet si la telefonia movila? si la telecomanda? cea mai mare inventie a mileniului? telecomanda? duuuuu-te ma dacilea.ai innebunit? da unde scrie ca trebuie sa renuntam? cine spune? TU?

| AlexeHellsing a răspuns:

Sunt confuz, Sunt sigur că ultimele însemnări ale Bibliei au fost pe la jumătatea secolului 1 d.Hr. Nu cred că voi sunteți siliți să aruncați tot ce ați clădit.