| Infеrno a întrebat:

Sa ne imaginam scenariul urmator din perspectiva divinitatii crestine.

O fetita se plima printr-un parc cu mama ei. Mama o lasa sa se plimbe singura in timp ce ea sta pe o banca. Fetita vede o veverita moarta pe marginea drumului. Se duce la ea.
Acum va rog sa va amintiti de manualele de religie pentru clasele mici, in care erau o sumedenie de ilustratii cu copii carora le este mila de animale si le ajuta,iar la sfarsit sunt rasplatiti de Dumnezeu. Asta ca o paranteza,revenind la subiect:
Fetitei ii este mila de biata creatura ce zace moarta. O ia in brate, ii sapa o groapa si o ingorapa.
Manualele de religie ne ispun ca aceasta este o fapta buna,iar Dumnezeu ii rasplateste pe cei ce fac fapte bune.
Asa ca ne vom astepta de la o rasplata pentru fetita noastra din partea divinitatii. Dar ce se intampla dragii mei utilizatori? Trei zile mai tarziu,fetita este cazuta la pat cu bube pe corp,ii cand unchiile, carnea de pe fata se inegreste si cade,ii cad urechile,nasul. Fetita are ciuma bubonica,pe care a luat-o de la veverita. Aceasta este rasplata?

Iar acest scenariu nu este unul nascut in imaginatia mea,este unul real, o poveste adevarata.

Intrebarea este" DE CE?"
De ce Dumnezeu actioneaza asa? De ce pedepseste un copil pentru ca i-a fost mila de o veverita?, Pentru ca daca acel copil ar fi fost un derbedeu si ar vi calcat veverita in picioare nu ar mai fi luat ciuma de la ea.

34 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ba nu pot sa cred ca ti-am dat ignore pe 2 conturi si tu tot faci altele.

| venusdoom a răspuns:

Raspunsul poate depinde. Pentru cei care nu cred in dumnezeu, ca si mie, le e foarte usor sa spuna de ce i s-a intamplat acest lucru fetitei.
Dar imi place ca i-ai prins in capcana pe credinciosilaughing

| Thunderstruck a răspuns:

Vai, ce raspuns a dat primul om, ala cu numele lung...E ca si cum ai spune ca un criminal face bine oamenilor...Ii trimite in rai.Ce moralitate crestina, m-ati scarbit de tot.

| 4b a răspuns:

''M-a batut Dumnezeu'' vorba pe care multa lume o adopta cand da de necaz... fata face o fapta buna, insa DE CE-ul pe care il astepti nu ti-l pot da, pentru ca este un mister.
Nu Dumnezeu actioneaza, El doar ingaduie...omul actioneaza...
Salut

| RAY a răspuns:

Pentru ca nu exista zeii, si doar inventati de imaginatia umana

| Mădă0611 a răspuns:

laughing Te-a lamurit besleaganicolaecosmin. Daca ar fi fost un derbedeu si murea, era pedeapsa, asa a îngerit-o pe fetita. E de la dumnezeu, nu exista virusuri ci doar vointa divina.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Stii sa citesti, dar degeaba oh go on, unele chestii mai trebuie si gandite ca apoi sa fie intelese.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Stii ce e ala mişto, nu in sensul de "cool"? Inainte sa dai cu bata in balta, verifica ce mai zice userul pe care vrei sa-l stropesti, ca te stropesti pe tine, ca acum, de exemplu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Aici e cel mai funny big grin
O da in balta cine doar citeste si nu gandeste ce tocmai a citit.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

1. Experienta ta nu exista.
2. nu esti superioara nimanui, ca te crezi, e partea a 2-a
3. tu ai inceput, acum ca vezi ca ai dat cu bata in toate baltile din jur, dai inapoi smug experienta
4. nu stii nimic despre mine.
5. reprofileaza-te ca psihologia nu e pentru oricine.
6. ceaules!

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Persoana fara cuvant = om de nimic rolling on the floor. Psihologia nu inseamna doar definitii rolling on the floor si tu doar acolo esti, daca toti "psihologii" ar fi ca tine, mai erau putini oameni pe pamant rolling on the floor (nu cred ca intelegi ce tocmai am spus, te inteleg)
Recunoaste, esti varza, ai vrut sa arati ca esti dăşteaptă si l-ai luat pe cel care pare prost, apoi "wee, wee, nu m-ai lasat sa par dăşteaptă, wee wee, o sa te ignor". Stiu eu de ce scriu cum scriu si scriu ce scriu, ai nevoie de mult creier ca sa te prinzi smug big grin
Uite cum se face, de obicei nu fac asta, dar intotdeauna imi tin promisiunile, si daca tu ai zis ceva si n-ai cuvant, eu am: vad ca esti varza stricata, o sa te ignor fara sa iti dau ignore. Ceaules.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Nu are divinitatea nici o contribuție aici, dar știi tu foarte bine asta. Pur și simplu toate elementele creației au rămas cu diferite vulnerabilități cauzate de libertatea și intervenția omului, începând cu prima cădere, cea a lui Adam, prin care a intrat în lume păcatul, coruperea, boala și moartea.

Puteai să te referi la milioane de accidente care se întâmplă zilnic, dar ai rămas la un exemplu stupid și tragic.

| Infеrno explică (pentru milan9):

Sa inteleg ca nu tot ce se intampla are drept cauza imanenta pe Dumnezeu?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Dumnezeu a rasplatit-o cu raiul si parintii or sa aiba un ingeras rugator la Dumnezeu

| Infеrno explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Intrebarea mea era : De ce dumnezeu a pedepsit-o pe acea fetita dandu-i ciuma bubonica?

| SageKid a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu te alaturi si tu ingerasilor?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Infеrno):

Judecatile lui Dumnezeu nu coincid cu ale oamenilor, poate daca fetita ajungea la 25-40 de ani o lua pe cai gresite.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru SageKid):

Dupa tine ingeras! eu mai am de trait 100 de ani

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

De ce crestinii se tem de moarte si fac tot posibilul sa lungeasca viata daca dincolo ii asteapta dumnezeu? laughing Eu abia as astepta sa mor.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Si cine te opreste, eu nu ma tem de moarte dar am copii de crescut, mi-i cresti tu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

N-ai incredere ca dumnezeu o sa aiba grija de ei? Credinciosii sunt cam necredinciosi. thinking Si n-am zis doar de tine, sunt altii fara familie si tot nu vor sa moara, nu e logic.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Dumnezeu ne-a daruit aceasta viata si e pacat sa iti doresti sa mori

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Dar e normal sa iti doresti sa ajungi la dumnezeu, adica asta ar trebui sa iti doresti cel mai mult, chiar daca asta inseamna moarte.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Cu o moarte toti suntem datori dar depinde cum vom fi gasiti, in fapte bune sau rele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-as dori sa-ti pot raspunde, dar chiar nu stiu ''de ce''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca veverita a murit atunci, e posibil.dar daca a murit mai de demult, nu e posibi.ciuma bubonica e transmisa de purici ptin chiscatura, iar puricii nu stau pi un les.

| RetardedRacoons a răspuns:

Uiti esentialul, e FEMEIE!

| Coyotul a răspuns:

E cam horror scenariul asta.Nu cred ca Bunul Dumnezeu ar da o asemenea rasplata. Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu.