| Infеrno a întrebat:

Sa ne imaginam scenariul urmator din perspectiva divinitatii crestine.

O fetita se plima printr-un parc cu mama ei. Mama o lasa sa se plimbe singura in timp ce ea sta pe o banca. Fetita vede o veverita moarta pe marginea drumului. Se duce la ea.
Acum va rog sa va amintiti de manualele de religie pentru clasele mici, in care erau o sumedenie de ilustratii cu copii carora le este mila de animale si le ajuta,iar la sfarsit sunt rasplatiti de Dumnezeu. Asta ca o paranteza,revenind la subiect:
Fetitei ii este mila de biata creatura ce zace moarta. O ia in brate, ii sapa o groapa si o ingorapa.
Manualele de religie ne ispun ca aceasta este o fapta buna,iar Dumnezeu ii rasplateste pe cei ce fac fapte bune.
Asa ca ne vom astepta de la o rasplata pentru fetita noastra din partea divinitatii. Dar ce se intampla dragii mei utilizatori? Trei zile mai tarziu,fetita este cazuta la pat cu bube pe corp,ii cand unchiile, carnea de pe fata se inegreste si cade,ii cad urechile,nasul. Fetita are ciuma bubonica,pe care a luat-o de la veverita. Aceasta este rasplata?

Iar acest scenariu nu este unul nascut in imaginatia mea,este unul real, o poveste adevarata.

Intrebarea este" DE CE?"
De ce Dumnezeu actioneaza asa? De ce pedepseste un copil pentru ca i-a fost mila de o veverita?, Pentru ca daca acel copil ar fi fost un derbedeu si ar vi calcat veverita in picioare nu ar mai fi luat ciuma de la ea.

34 răspunsuri:
| venusdoom a răspuns:

Raspunsul poate depinde. Pentru cei care nu cred in dumnezeu, ca si mie, le e foarte usor sa spuna de ce i s-a intamplat acest lucru fetitei.
Dar imi place ca i-ai prins in capcana pe credinciosilaughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Persoana fara cuvant = om de nimic rolling on the floor. Psihologia nu inseamna doar definitii rolling on the floor si tu doar acolo esti, daca toti "psihologii" ar fi ca tine, mai erau putini oameni pe pamant rolling on the floor (nu cred ca intelegi ce tocmai am spus, te inteleg)
Recunoaste, esti varza, ai vrut sa arati ca esti dăşteaptă si l-ai luat pe cel care pare prost, apoi "wee, wee, nu m-ai lasat sa par dăşteaptă, wee wee, o sa te ignor". Stiu eu de ce scriu cum scriu si scriu ce scriu, ai nevoie de mult creier ca sa te prinzi smug big grin
Uite cum se face, de obicei nu fac asta, dar intotdeauna imi tin promisiunile, si daca tu ai zis ceva si n-ai cuvant, eu am: vad ca esti varza stricata, o sa te ignor fara sa iti dau ignore. Ceaules.

Răspuns utilizator avertizat