| ZvT a întrebat:

Să ne mândrim cu asa : http://i.imgur.com/3D0ndTV.jpg?
Să tragem tare la locul 1 şi să depăşim Nigeria şi Ghana sau...

De cealalta parte, cele mai putin religioase popoare din lume sunt chinezii, japonezii, cehii, francezii si sud-coreenii. Nu mai putin de 47 la suta dintre chinezi se declara atei.
(sursa ziare.com)

Să fie doar o coincidenţă că popoarele slabe sunt religioase, iar cele puternice nu?

63 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pai Hristos este Calea, Adevarul si Viata(imi place citatul acesta).Ce e rau in a fi crestin? Sunt multe tari, chiar si mari, care au multe biserici, care au invatatura multa catolica sau ortodoxa.Sunt o gramada de Institute religioase, crestine, biblice.Si catolicismul e foarte foarte raspandit.Si U.S.A are crestini multi. Oricum, exista Dumnezeu sigur, ce e rau in a fi crestin ortodox sau catolic sau religios(de alte confesiuni)? Si un crestin ortodox poate fi liber cugetator, poate duce o viata normala(dar decenta) si poate fi fericit.Aici depinde si de conducatorii si de mentalitatea oamenilor cauzata de mass-media, internet si toate firmele, institutiile, brand-urile si obiceiurile, traditiile tarii.
Nu e rau deloc a fi crestin ortodox.In fine. Fiecare cu parerea lui
EU unul sunt mandru ca Romania e o tara crestin ortodoxa practicanta intr-un procent mare,nu stiu cat de mare, dar mare, acceptabil.E bine ca oamenii Il cunosc pe Iisus Hristos dar totusi trebuie sa Il si iubeasca printr-o viata decenta, normala, curata.

| ZvT explică (pentru AvalohAlyn):

În Statele Unite, 60% dintre respondenţi s-au declarat religioşi, 30% non-religioşi şi 5% atei. Ia beleşte bine ochii şi fă o comparţie între România şi SUA în ceea ce priveşte procentul religioşilor. Mi se rupe mie câte mătănii faci tu noaptea înaintea de culcare. Ce vreau eu să zic e că atunci când te duci la biserică şi dai bani la popă, faci un rău tării încuranjându-i pe aceşti hoţi.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru ZvT):

Credinta nu consta in preoti, ei sunt doar niste intermediari care te pot ajuta si savarsesc slujbele care te ajuta si ele.Important,BAZA,ce e foarte VITAL este credinta si relatia cu Dumnezeu PERSONALA! Si Biserica ajuta dar fara relatia personala cu Dumnezeu, om-Creator nu faci nimic.Trebuie sa Il ai pe Dumnezeu in inima..Si te rog..eu nu am vorbit pe ton agresiv..Numai bine