| r3r3r3r3r3r3 a întrebat:

Sa nu furi, sa nu minti, sa nu ucizi, sa nu te comporti urat cu parintii, sa respecti ziua de odihna, sa nu ai alti d-zei in afara de "Mine", sa nu faci aia, sa nu faci aia, etc. Toate aceste legi te invata sa nu pacatuiesti insa exista un pacat mai periculos: Sa nu poftesti. Nu e de ajuns sa nu pacatuim, trebuie sa nu poftim pacatul ceea ce poate fi complicat.
Intrebarea mea e : Cum sa ne ferim de pofta?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu poti sa te feresti de pofta. Trebuie sa o schimbi, sa o directionezi in alta parte; daca e rea sa o schimbi cu una buna.
Ratiunea trebuie sa conduca fiinta umana, si nu inima.

In plus, si Domnul Hristos a fost ispitit. Deci a fi ispititi nu este pacat, ci implinirea poftei este pacat. Iar implinirea aceasta ia nastere mai intai in interiorul nostru.

Ca ispita sa nu mai aiba putere asupra noastra, singurul mijloc eficient nu este ca sa ne ducem in manastiri, ci trebuie sa ne facem principii. Principiul este o hotarare categorica. La inceput va fi mai greu sa rezistam si lupta va fi dura. Dar in timp, poftele nesanatoase (pacatoase) vor disparea; vor aparea in schimb obiceiurile bune.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Isus ne ofera solutia si anume sa-ti scoti ochii sau sa-ti tai mana decat sa cazi in pacat.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru mentholinks):

Isus ne ofera si iertare, daca nu primesti iertare poti "practica si asta"

Răspuns utilizator avertizat
| Golyat18 a răspuns:

La manastire cu tine...

| LOVW a răspuns:

Cu privire la cele zece porunci, Dumnezeu a înlăturat Legea și suntem liberi din robia Legii și a păcatului, numai prin Iisus Hristos.
Acum avem de făcut o alegere :
- trăiești după îndemnurile firii pământești ( viață păcătoasă )
- trăiești în,, umblare cu Duhul Sfânt,, ( Atunci când viața îți este sfințită de Duhul, și astfel duci o viață neprihănită, acest proces este posibil doar prin intrarea în Legământ cu Iisus )
Dacă cineva nu are Duhul Sfânt nu poate să se sfințească
( să se despartă de păcat ), iar Acesta se primește doar când Îl primești pe Hristos și ești dispus să fi ucenicul Lui.
Libertatea de care vorbeam mai sus trebuie folosită înțelept, să nu credem că putem păcătui prin ea, ci să arătăm prin ea a cui robi suntem noi.
Deci prin libertatea oferită de Iisus nu trebuie să păcătuim, dimpotrivă, să arătăm și cu faptele cine este Tatăl nostru nepăcătuind.
Despre poftă ( cred că te referi la pofta sexuală ), în Epistola lui Iacov se vorbește mult despre ea :
,, Ferice de cel ce rabdă ispita. Căci, după ce a fost găsit bun, va primi cununa vieţii pe care a făgăduit-o Dumnezeu celor ce-L iubesc (...) Ci fiecare este ispitit când este atras de pofta lui însuşi şi momit.
Apoi pofta, când a zămislit, dă naştere păcatului; şi păcatul, odată făptuit, aduce moartea.
Din câte observăm pofta este rea, când ea a fost zămislită
( când e hrănită tot mai mult, dorința căreia nu i s-a pus capăt ne face să comitem fapte păcătoase ). Faptele păcătoase sau păcatul, aduce moartea ( și cea fizică dar cel mai important : moartea spirituală ). În concluzie de această poftă trebuie să ne ferim, căci dacă nu i se pune capăt cu siguranță vom păcătui, ceea ce însemnă că pofta te-a cuprins cu totul, ți-a fost stăpânită mintea ( inima ).
Atenție :
- toți oamenii sunt ispitiți de poftele sexuale, nu trebuie să te simți păcătos/oasă dacă te confrunți cu ele ( dar nu trebuie să le împlinești, astfel vei fi vinovată );
- Prezența Duhului Sfânt ne asigură biruința față de păcat ( El nu dă putere să biruim păcatul ).
Cum să te ferești de poftă :
-Evită oamenii care nu te influențează pozitiv în trăirea ta cu Hristos ( Apostolul Pavel i-a trimis preaiubitului ucenic Timotei o scrisoare unde i-a spus că trebuie să se ferească de oamenii iubitori de sine, trufași, lăudăroși, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără evlavie, fără dragoste firească, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, neîmblânziţi, neiubitori de bine, vânzători, obraznici, îngâmfaţi; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu; având doar o formă de evlavie dar tăgăduindu -i puterea ).
Acești oameni trufași, neascultători de părinți sunt oameni care la exterior vor să pară foarte credincioși dar cu adevărat ei nici măcar nu sunt născuți din nou, nevoind să se lase de păcatele lor dând dovadă că ei nici nu L-au cunoscut pe Hristos.
Mai spune apostolul despre acești oameni că sunt mânați de poftele lor sexuale netrăind după îndemnurile Duhului.
Fugi de lucrurile care stimulează poftele sexuale.
Apostolul i-a mai spus tânărului ucenic Timotei acestea :
Fugi de poftele tinereții, și urmărește neprihanirea, credința, dragostea, pacea, împreună cu cei ce cheamă pe Domnul dintr-o inimă curată.
Evită revistele, imaginile, video-urile care au conținut sexual sau în care se vorbește despre aceste lucruri.
Dacă până acum ai citit sau ai privit lucruri care te făceau să cazi în aceste pofte, sau caută prin cameră dacă ai lucruri de genul aceste, cercetează-te pe ce site-uri sau pe ce video-uri dai click.
Citește Biblia ( studiază ), roagă-te, pocăiește-te și primește-L pe Iisus dacă nu ai făcut asta încă, pune-ți toată nădejdea în El că te va ajuta să treci peste ele dacă treci, că va fi alături de tine și că te va sfinți.
Pacea Domnului!

Răspuns utilizator avertizat
| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru Ionut1492):

De fapt, Pavel vorbea de legea mozaica nu de cele 10 porunci.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru LOVW):

Ma mai confrunt cu chestii de-astea legate de lege si crede-ma ca n-am nici-un chef sa-ti spun si tie ce le spun la toti. Exista o gramada de versete care te contrazic de ex.:"Cu iudeii* m-am făcut ca un iudeu, ca să câştig pe iudei; cu cei ce sunt sub Lege m-am făcut ca şi când aş fi fost sub Lege (măcar că nu sunt sub Lege), ca să câştig pe cei ce sunt sub Lege;
* Fapte 16:3; Fapte 18:18; Fapte 21:23;
21 cu cei ce* sunt fără Lege** m-am făcut ca şi cum aş fi fost fără lege (măcar că nu sunt fărㆠo lege a lui Dumnezeu, ci sunt sub legea lui Hristos), ca să câştig pe cei fără lege. (1 Corinteni 9:20, 21)" Pavel nu se referea la Legea Lui D-zeu ci la legea mozaica. Asta pe scurt, chiar nu vreau sa imi mai bat capul, sunt destui cu astfel de crez.

| mentholinks a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Cele 10 porunci fac parte tot din legea mozaica fiindca Dumnezeu nu a dat nicicand vreo lege altor neamuri. Iar in Biblie Dumnezeu spune ca strainii care vor sa-i slujeasca trebuie sa adopte legea mozaica si sa tina sabatele. De ce Pavel a venit si a anulat cerintele astea pe care si Isus le-a intarit, Dumnezeu stie.