| anonim_4396 a întrebat:

Pentru atei. Sa presupunem ca ai candida la functia de presedinte al tarii, ai recunoaste ca esti ateu sau ai deveni dintr-o data crestin?

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

Revenind dupa o lunga pauza, o sa fii prima la care raspund.
Eu personal as recunoaste din 2 motive:
1. Nu imi pasa de ce cred ceilalti despre mine.
2. Nu imi place sa fiu superficial si sa fiu placut pentru ceea ce nu sunt.

| EmaS a răspuns (pentru Ecea):

Bine ai revenit! Dar, pe unde ai umblat? Ne-a fost dor de tine!

23 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Numai de presedinti atei avem noi nevoie...

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu veiz politician sincer.

''Politica este raul lumii'' -Babaman

| Anecherry a răspuns:

Nu prea ma vad in situatia data, dar daca totusi as fi, as deveni dintr-o data crestina. Odata ce ajungi asa de sus, nu mai conteaza ce convingeri ai tu, ci ce convingeri trebuie altii sa creada ca ai.
Si pentru ateii care spun acum ca si-ar mentine ferm pozitia, pff, hai sa fim seriosi, mai meditati inca o data asupra raspunsului, si de data asta fiti sinceri cu voi.

| RAY a răspuns:

Da desigur ca as recunoaste ca sunt ateu, si iliescu a recunoscut sunt multi politicieni care nu recunosc ca pierd voturii de parca ar conta religia sau non religia omului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca varianta unui presedinte al tuturor ar fi; libercugetator.nu ar starni patimi, invidii, dispute si partizanate.parerea mea. daca ar fi o minciuna? iliescu o fi botezat crestin? cununat crestin? probabil.dar ca presedinte a raspuns ca e libercugetator.cel mai diplomat raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt ateu dar am sa iti raspund eu...
"Marele" Voltaire (sau cum il chema) a zis ceva de genul:"Cand e vorba de bani, toti au aceeasi religie"! in cazul nostru nu vorbim doar de bani ci si de putere...deci raspunsul e afirmativ!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine si cu Voltaire!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Statul Roman e unul laic, deci nu are importanta ce optiune de constiinta are persoana care ocupa functia de presedinte.
Intr-o teocratie, da, conteaza confesiunea unei persoane care ocupa functii politice in acel Stat.

| HermioneLove a răspuns:

Nu-s ateu da' daca ar fi sa fiu daaaa as recunoaste! Ce conteaza religia in cazul asta? straight face Conteaza ce faci pentru tara!happy

| i86e2 a răspuns:

Doar cei care vor să se sinucidă parlamentar declară că sunt atei. Mă miră că Iliescu s-a declarat "liber cugetător".

| Vibrations a răspuns:

Din cate stiu eu presedintii inainte de a fi pusi in functie trebuie sa jure pe bibilie. Deci NU.

| DyNo a răspuns (pentru Vibrations):

Corect, pe jegu' ala de carte!

| EmaS a răspuns (pentru DyNo):

Dupa Cartea aceea vei fi judecat si aruncat in focul vesnic!

| DyNo a răspuns (pentru EmaS):

Deci tu te indoi de atotputernicia lui Dumnezeu, tu nu crezi in Dumnezeu, crezi in religie!

| EmaS a răspuns (pentru DyNo):

Dar tu in ce crezi?

| DyNo a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu cred in nici un zeu! Atentie ''zeu''! Dar tu... nu crezi in Dumnezeu, ci in religie.

| EmaS a răspuns (pentru DyNo):

Ba eu cred in Dumnezeu, iar aceea Carte Sfanta este tocmai scrisoarea Lui de dragoste pentru mine!

| DyNo a răspuns (pentru EmaS):

Daca zici tu... Pai daca, crezi in Dumnezeu, de ce te indoi de atotputernicia lui?

| EmaS a răspuns (pentru DyNo):

Unde ti se pare tie ca ma indoiesc? Eu cred ca El este atoputernic, omnipotent, omniprezent.

| DyNo a răspuns (pentru EmaS):

Bun... si atunci de ce crezi intr-un contracandidat al lui? Adica in Diavol? Daca zeul tau era atotputernic nu crezi ca ii facea ceva lu' Satan sau lu' Dracu' sau cum ii se mai zice? Aici tu te indoiesti de puterea lui Dumnezeu, deci nu crezi in Dumnzeu, tu crezi in religie!

| Illvix a răspuns:

E dificil sa devin dintr-o data crestin din moment ce una dintre masurile mele sunt abolirea religiilor Abrahamice.

| valentinemernic a răspuns:

As recunoaste, cu toate ca sunt constient ca sansele vor scade dramatic.Ca...na`,asta este poporul roman:indoctrinat si teleghidat.