| anonim_4396 a întrebat:

Sa revenim la clasica poveste cu turnul Babel :

Un user a zis "Oamenii au vrut sa construiasca Turnul Babel pentru a ajunge la cer.(poarta spre Dumnezeu)". Tot acel user a zis in alt comentariu "dumnezeu este in afara spatiului si timpului"

Imi explicati si mie cum poate un turn construit din "caramida si smoala" sa ajunga la un zeu care se afla in afara timpului si spatiului?

Ba mai mult de atat, apare si partea cu "poarta spre Dumnezeu". Din moment ce nu exista "cer", nu exista nici acea "poarta" nu? Sau e un punct hiper giga mega extra super secret care trebuie nimerit 100% din prima si care se afla doar deasupra acelui turn?

*si ca o completare, astronautii au cam trecut de acea "poarta" si nu au gasit nici un zeu.

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu au gasit, pentru ca nu reusit sa ajunga pana acolo!

| DyNo a răspuns (pentru EmaS):

El vroia sa evidentieze naivitatea oamenilor din acele vremuri, care credeau ca daca trec deasupra ceea ce ei vedeau si il stiau ca fiind "cerul", vor ajunge la zei.

| EmaS a răspuns (pentru DyNo):

Mersi ca mi-ai tradus!

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Pe ce baza sustii cele afirmate? Daca exista Dumnezeu eu nu cred ca esti placuta lui.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

VAI! Ce te face sa spui asa ceva?!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

"nu reusit sa ajunga pana acolo!"... pana unde sau... unde? La zeul tau? Din moment ce astronautii nu au reusit, spune-mi cum putea un turn facut din caramida si smoala sa ajunga acolo?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Bravo. Ma bucur ca nu ai incercat sa cauti diverse scuze, ca nu ai schimbat subiectul si ca nu ai evitat sa raspunzi la fel cum ai facut pana acum la multe intrebari.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Spuneai ca adevarul nu are nevoie sa fie sustinut de minciuna, dar tu faci afirmatii fara nici-un fel de baze. Afirmatia ta poate fi una mincinoasa, iar cu ea influentezi lumea, sustii minciuna.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Eu cred ca, Cuvantul lui Dumnezeu este Da si Amin!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Acum sper ca intelegi de ce partea cu "oamenii au vrut sa construiasca Turnul Babel pentru a ajunge la cer (poarta spre dumnezeu)" spusa de tine nu este o valida. Ba mai mult de atat, intreaga poveste nu este valida. Sa speram ca in viitor nu o mai folosesti cand vine vorba de limbi. Vad ca incepem sa progresam laughing

Si ca o curiozitate, ce intelegi tu prin "poarta spre dumnezeu"?

Cum puteau cei care construiau un turn sa ajunga unde nu pot sa ajunga astronautii (la poarta)? Cred ca si la intrebarea asta raspunsul oferit de tine este tot "nu stiu" pentru ca cele 2 intrebari seamana si nu e o diferenta chiar atat de mare intre ele.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba sigur ca o sa continui sa ma folosesc de citate biblice.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

That's the spirit laughing

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

You go girl! big grin laughing

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Dupa explicatie lui dyno e clar ca povestea e o inventie umana a cea ce credeau oamenii oamenii

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Era doar in mintea oamenilor ca puteau ajunge la Dumnezeu

| M25M a răspuns:

Eu incep sa cred ca in toata povestea asta cu turnu lu peste sunt implicati romanii.
Teoria mea este ca niste romanasi de-ai nostri munceau in stilul caracteristic iar cand au decis sa mearga la crasma neterminand turnu' au inventat scuza asta si au raspandit-o. Ma gandesc ca oricare alta natie indiferent de limba(le) pe care o(le) vorbeau ar fi terminat amaratul ala de turn indiferent de circumstante deci cu siguranta in toata treaba asta sunt implicati romani.

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

laughing

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Toată această întrebare se bazează pe cuvintele adăugate de tine (poarta spre Dumnezeu). Biblia spune doar că gândul lor a fost să construiască "un turn al cărui vârf să atingă cerul" fără a susţine că aşa ceva este posibil. În plus, chiar şi expresia "să atingă cerul" poate avea sens figurat fără a face aluzii la lucruri ieşite din comun (poarta lui Dumnezeu). Un exemplu modern: cuvântul "skyscrapers" este folosit în mod figurat, fără ca cineva să se gândească că cineva înţelege mai mult prin aceasta.

| anonim_4396 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Aceasta intrebare se bazeaza pe afirmatiile emei. Si nu este singura care a afirmat asa ceva.

Tu faci parte din cei care considera ca acea poveste nu este pe bune ci este "metaflorica" motiv pentru care, practic, intrebarea nu este si pentru tine. E mai mult pentru cei care cred ca a fost "pe bune".

Problema e ca daca vrei sa o iei "metafloric", povestea devine o explicatie ridicola atunci cand incerci sa spui cum s-au format toate limbile. Ca o poveste gen "Cei 3 Purcelusi" care la sfarsit contine o morala e acceptabila. Ca o explicatie pentru aparitia tuturor limbilor e ridicola.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca ceea ce spune Biblia despre Babel e real si adevarat. Dar am spus ca Biblia mentioneaza citeodata anumite ginduri sau actiuni ale cuieva fara a intentiona sa spuna daca ele sunt corecte sau nu. Pur si simplu le relateaza.

| anonim_4396 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Daca tu crezi ca a fost pe bune, de ce ai mai zis faza cu "poate avea sens figurat"?

1 -Daca a fost "pe bune", crezi ca un turn facut din "caramida si smoala" putea sa ajunga pana la "cer"?
2 - Ce inseamna pentru tine "pana la cer"? Pentru ema, cerul inseamna "poarta spre dumnezeu".
3 - Pe astronauti de ce nu i-a oprit? Ei au cam trecut de "cer". Ce au facut constructorii si nu au facut astronautii?

Incepe sa devina interesanta discutia si am impresia ca la sfarsit o sa te inchizi singur.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru anonim_4396):

1. "crezi ca un turn facut din "caramida si smoala" putea sa ajunga pana la "cer"?
Depinde din a cui perspectivă. Din perspactiva acelor oameni nu-mi este greu să înţeleg că obiectivul lor era că construiască ceva cât mai înalt, nu să ajungă în cosmos.
2. Ce inseamna pentru tine "pana la cer"?
Pentru mine înseamnă doar perspectiva din care priveau acei oameni proiectul lor.â
3. Pe astronauti de ce nu i-a oprit? Ei au cam trecut de "cer". Ce au facut constructorii si nu au facut astronautii?
În cazul lor problema nu era în construcţia acelui turn ci în motivul pentru care au vrut să-l construiască: "ca să nu fim împrăştiaţi pe toată faţa pământului". În Geneza 1:28 Dumnezeu si-a făcut cunoscută dorinţa cu privire la oameni - ca ei să se îmulţească si SĂ UMPTE PĂMÂNTUL.
Prin urmare ei au fost împrăştiaţi nu pentru că au vrut să ajungă în cer, ci pentru că n-au dorit să se răspândească pe pământ.

| anonim_4396 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

1 - "Depinde din a cui perspectivă"... din a ta. Nu era clar de prima data?
2 - "Pentru mine înseamnă doar perspectiva din care priveau acei oameni proiectul lor" ...si anume? Nu ai raspuns la intrebare.
3 - "pentru că n-au dorit să se răspândească pe pământ... eram sigur ca o sa bagi motivul asta. Tu daca ai o familie, incepi sa mergi din floare in floare sau te stabilesti intr-un loc? Daca ai mancare in locul X, pleci in Y? Dupa ce te stabilesti, copiii tai se pot duce in alta parte la fel cum fac majoritatea in prezent. Deci chiar daca ei s-au stabilit intr-un loc nu inseamna ca nu urmau sa se raspandeasca in viitor. Ba mai mult de atat, dumnezeu nu a zis "ei mi-au nesocotit porunca deci hai sa-i raspandesc". Altceva a zis si nu se referea la faza cu "să nu fim împrăştiaţi". Din pacate pentru tine, scuza asta nu e valida.

In plus, stiinta iti ofera o explicatie cu adevarat buna atat pentru limbi cat si pentru "oamenii pe toata suprafata pamantului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gaia? tu de abia ai coborat din copac, dupa fata care o ai.nu poti pricepe inca.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca tot vrei sa insulti macar fa-o corect.

"dupa fata PE CARE o ai"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand nu se stie daca povestea Turnului Babel e adevarata. In al doilea rand, daca construiau un aerodrom?