| inonitiu a întrebat:

Sa spunem ca sunteti fortati sa impuscati mortal unu dintre cei doi oameni aflati in fata voastra. Unul este ateu iar altul este crestin, pe cine ati impusca(acestea vor fi singurele informatii care vi se vor spune despre respectivele persoane)? Iar ca sa nu primesc raspunsuri cum ar fi pe nici unul o sa mai adaug conditia ca daca nu impuscati pe unul dintre ei, amandoi vor fi impuscati inclusiv tu + bonus 100 de copii de 5 ani care vor fi arsi de vii in fata ta pentru ca nu ai respectat ordinele, deci te faci responsabil pentru moartea a 102 vieti. Sa imi spuneti daca sunteti teisti sau atei si de ce ati luat respectiva decizie.

72 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

In fata lui Dumnezeu totul este descoperit. Atata timp cat sunt fortata si silita de altul si nu fac din proprie initiativa nu cred ca as fi responsabila si contabilizat pacatul.Cred ca Dumnezeu, ca si bun crestin, nu ar ingadui sa trec prin asa ceva.

| leonidasss a răspuns:

In biblie IAHWE (Dumnezeu)a ordonat ca un amarât să fie ucis cu pietre fiindcă a strans o mână de lemne. http://www.trilulilu.ro/......ucida-cu-p
Trage concluziile, apoi,, apasă''pe trăgaci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Cand ai sansa sa salvezi o viata si nu faci, te faci vinovat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Asta e cauza schimbarilor mele, nu exista echilibru intre viata religioase si cea nereligioase, acum ca am gasit un echilibru sper sa continui asa

| Angel0 a răspuns (pentru leonidasss):

Trilulilu este sursa ta de adevăr?
rolling on the floor

| DarianaDragutza a răspuns:

CRESTINUL! pentru ca crestinul e deja pe celea cea buna iar ateul mai are timp sa se schimbe(parerea mea)

| robby212 a răspuns (pentru inonitiu):

Nu am zis ca as lasa sa fie omorati.Doar am intrebat.
Nu mai scrie ce n-am zis eu.

| DonPaul a răspuns:

Hai sa te intreb si eu ceva, cu ce te ajuta raspunsul la o astfel de tampenie? O sa fie vreodata fortat cineva sa faca asa ceva? NU...cica ''bonus 100 de copii de 5 ani''... vrei sa faci un nou SAW? intrebarea este ca si autorul ei: stupida.

| morningstar a răspuns:

Probabil ca pe crestin. Sunt crestina si inteleg ca un crestin care moare, va fi mantuit, dar un ateu nu. Deci, ii mai dau o sansa sa creada in Dumnezeu si sa fie mantuit.

| OhGodWhy a răspuns:

Luatias in pu la intrebarile despre crestinism si ateism mereti si va vedeti de credintele voastre si nu va mai rupeti in figuri cu intrebari de am pu lea! ***

| beautifulpeople a răspuns:

Il impusc pe cel care m-a fortat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule,asta e o intrebare bolnava. straight face
Eu sunt ateu ca sa intelegi.Si consider religia ca o boala, cancer de exemplu. Daca eu urasc cancerul inseamna nu inseamna ca am ceva cu persoanele care au cancer, chiar imi pare rau de ei.
Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, in pietre, in statui in fantome invizibile.
Nimeni nu iti interzice sa te rogi la fantoma ta invizibila, dar problema este ca au fost inventate religii care spuneau ca e bine sa ucizi in numele religiei tale pentru a o raspandi(CRU-ciada), cum este si crestinismul pentru cei care nu stiu, evident ca au schibat 3 sferturi din ea odata cu evoluarea.
Mi se pare odios ca o religie care a omorat nu mii nu sute de mii ci milioane de oameni sa vorbeasca despre iubire.
Religia tine de doua lucruri mediul familial si pozitia geografica unde te nasti, surpriza, dar nici una din astea doua nu sunt alese de tine.Atunci poti spune ca religia pe care o ai a fost aleasa de tine? Evident nu, dar hei, nu fi trist poti macar sa spui ca ai fost indoctrinat.
Sa fii crestin si sa spui ca asta e credinta dreapta, iar restul sunt false e ca si cum toti oamenii au de ales din 4 numere : 1, 2, 3, 4. Tu ai alege 1 si ai spune ca cei care au ales 2, 3, si 4 sunt cei mai mari idioti de pe Pamant.

Ce as face in cazul ala?
Pun pistolul la cap crestinului si il intreb daca e gata sa moara ca sa isi demonstreze credinta.Si ii explic ca daca o sa spuna, da, o sa moara, iar daca o sa spuna, nu, o sa il las sa traiasca toata viata ca o mizerie stiind ca lucrul pentru care si-a dedicat viata nu inseamna nimic, ca o sa arda in iad si as impusca ateul.
Si pentru toti crestinii care vad intrebarea asta, daca nu sunteti gata sa muriti si sa va pierdeti cele mai dragi persoane pentru credinta voastra inseamna ca nu sunteti crestiniwinking ci doar niste ipocriti.