| inonitiu a întrebat:

Sa spunem ca sunteti fortati sa impuscati mortal unu dintre cei doi oameni aflati in fata voastra. Unul este ateu iar altul este crestin, pe cine ati impusca(acestea vor fi singurele informatii care vi se vor spune despre respectivele persoane)? Iar ca sa nu primesc raspunsuri cum ar fi pe nici unul o sa mai adaug conditia ca daca nu impuscati pe unul dintre ei, amandoi vor fi impuscati inclusiv tu + bonus 100 de copii de 5 ani care vor fi arsi de vii in fata ta pentru ca nu ai respectat ordinele, deci te faci responsabil pentru moartea a 102 vieti. Sa imi spuneti daca sunteti teisti sau atei si de ce ati luat respectiva decizie.

72 răspunsuri:
| andreiush25 a răspuns:

Il omor pe ala care imi pune pistolul in mana...Ii trag una la boase si apoi un glont in cap...Si apoi as intreba crestinul ..cine l-a salvat. Eu sau dumnezeu? smug.Iar crestinul sigur o sa raspunda : Dumnezeu prin tine puppy dog eyes.Iar eu o sa reactionez : *poc poc*. smug

| Kiasm a răspuns:

L-as impusca pe cel crestin, deoarece daca l-as salva (adica as impusca ateul) atunci precis ca il vor apuca remuscarile referitor daca e bine sau nu ca a ramas in viata. Motivul: orice crestin niciodata nu e convins pana la capat si acest fapt nu ma scuteste, chiar daca si eu sunt crestin.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ma amuza teribil unele raspunsuri. Ala nu, ala nu. Nu ar impusca ateul, pentru ca ii pasa de sufletul lui...de fapt, l-ar strange de gat! laughing

Raspunsul meu: as impusca, crestinul. Din simplul motiv ca va muri fericit pentru ca se intalneste cu Doamne-Doamne!

| Wøodenpints a răspuns:

Nu cred că pot să omor pe cineva doar din cauza preferințelor lui religioase.
Probabil i-aș pune să facă piatră-hârtie-foarfece, 2/3.
Cine pierde primește o gaură în cap.

| inonitiu explică (pentru Mădă0611):

Bine, vad ca tu te-ai impusca si doar ai fugii de consecintele faptelor tale, dar tot te faci responsabila de moartea tuturor, conditiile ti s-au prezentat la inceput. Dar pot sa nu iti dau nici o arma, doar trebuie sa alegi cine moare dintre cei doi, daca nu alegi pe nici unul voi considera acest act de a nu lua o decizie o decizie in sine si voi aplica a doua conditie, deci trebuie sa fi putin bolnav psihic sa nu actionezi cand sti ca ai posibilitatea sa iti salvezi viata tie si celui pe care nu l-ai ales plus viata celor 100 de copii. Oricat de mult doresti sa te eschivezi nu poti, unul dintre cei 2 oameni moare sau oricum o sa moara amandoi impreuna cu bonusul, in realitate nici nu as avea nevoie de acel bonus, dar am stiut ca persoane ipocrite ca tine, martizan emas etc. isi vor face aparitia pe aici, dar vad ca si asa ipocrizia doar este dusa la un alt nivel. Daca e sa fim sinceri te pot face sa ii omori tu pe cei 100 de copii plus cei 2 oameni inclusiv pe tine. Intrebare e simpla pe cine ai omori dintre cei doi? Poti sa ii alegi pe toti prin alegerea ta de nu face nimic, dar nu e dovada nici de inteligenta nici de vreun principiu demn de admirat.

| SpiritOfAlchemy a răspuns (pentru EmaS):

Ai auzit de ceva anume "criminali"? Nu cred ca erau de aceeasi parere cu tine.

| GutuvanMorgan a răspuns:

As trimite crestinul direct in rai langa dumnezeu, iar cu ateul as construi o lume noua, fara manipulare religioasa, bazata pe stiinta si explorare, asa cum ar trebui sa fie de fapt lumea din ziua de azi

| HueyFreeman a răspuns:

Ce vrei tu de fapt sa dovedesti prin aceasta intrebare?

| Mădă0611 a răspuns (pentru inonitiu):

Cica persoanele ipocrite ca tine, si ma mai si compari cu taticul lor, nu sunt ipocrita, prefer sa mor inaintea tuturor, n-o consider nici lasitate, pentru mine lumea e nimic si cat traiesc as vrea sa am liniste, iar cu cat plec mai repede cu atat mai bine. Pentru asta nici n-ai merita sa iti mai raspund, dar fie, crestinul l-as impusca, pentru ca e posibil sa se intoarca impotriva mea si a celor ramasi, ateul si copiii, pana sa apuc sa imi iau viata, si inainte de a face asta, o s-o iau pe a ta, sa fac curatenie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ca ateii ar omori crestinii si crestinii ar omori ateii, dar nu vor sa recunoasca. oh go on

| andrei a răspuns:

Hai ma ca deja ma enervati. In ziua de azi care mai e diferenta dintre copii si oameni maturi. Un glont pornit din arma tinuta de un copil e la fel de rapid ca al unui adult. In ziua de azi copii isi ameninta parintii cu fel si fel de organizatii care in loc au devenit din ceva ce ar trebui sa protejeze un copil un aliat al acestuia si care il duce pe aceeasi treaba ca si parintele.

Deci ma doare in cur de aia 100 de copii.

| EmaS a răspuns (pentru SpiritOfAlchemy):

Fiecare cu Domnul lui.

| Miauti a răspuns (pentru andrei):

Bravo! nota +10.

| Miauti a răspuns:

Din punctuil meu de vedere as cere mai multe informatii. mai ales starea psihica a copiilor. De unde stiu eu ca acei 100 de copii au fost antrenati sa devina teroristi sau criminali in serie? De unde stiu ca acei 100 copii sand deja morti?

Oricum sa fim seriosi nimeni nu va sti ce decizie va lua atunci cand va fi in fata acestui fapt.

Din punctutul meu de vedere al alegerii as impusca un copil (desigur punand un alt scenariu), deoarece merg pe premiza echilibrului.

| Salahadin73 a răspuns:

Dau cu banul.Imi este indiferent cine moare.(teist)

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

L-as avea in vedere pe cel care pare impacat cu situatia.Sigur crestinul ar fi acela, pentru ca si el ar fi de acord sa fie salvati, prin moartea lui, ceilalti.Viata crestina implica trairea si gandirea in functie de invataturile lui Isus.Deci,crestinul ar fi de acord cu mine sa fie el cel impuscat.

| Nucreeed a răspuns:

L'as lasa pe ateu in viata pentru ca el stie ca asta e singura viata pe care o are.Crestinul va murii cu speranta ca ajunge in rai...rolling on the floor

| Darius_Costas_1980 a răspuns:

L-as impusca pe cel care ma forteaza sa aleg pe cine sa impusc.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru inonitiu):

Un glonț doar? Mmmmmmm... cred că i-aș pune unul în fața celuilalt ca să treacă prin amândoi. Dacă aș împușca ateul, înseamnă că am ceva cu el și dacă aș împușca un creștin, la fel. Deci, fără discriminare happy

| Exilee a răspuns (pentru EmaS):

EmaS? Voiam sa te intreb. ( scuze, dar timpul nu-mi permite sa vorbesc pe privat...) Esti utilizatorul EmaS dupa softpedia? smug happy

| EmaS a răspuns (pentru Exilee):

De ce intrebi, ai cont acolo?

| Exilee a răspuns:

" Cei ce scot sabia, de sabie vor pieri".Cam asa a spus Iisus Hristos happy

| Exilee a răspuns (pentru EmaS):

Da. Mi-am facut alt cont si am de gand sa ma (re)intorc. Imi accepti umila mea cerere de prietenie? happy

| EmaS a răspuns (pentru Exilee):

Din pacate, am hotarat sa nu mai scriu acolo. Dar, sigur ca o sa iti accept cererea de prietenie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Poate un crestin fanatic (dar acela nu mai e crestin), iar un ateu nu cred ca ar fi in stare sa ucida un crestin poate un anti-teist.
Eu personal as ucide crestinul deoarece un crestin se va bucura in primul rand ca-l vede pe Dumnezeu, iar in al doilea rand poate viata ateului va deveni crestin. Iar eu nu as prefera sa fug, m-as face responsabil indirect de moarte acelor copii, ei reprezinta viitorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andrei):

Bravo,trebuie sa spun ca chiar nu-ti iti asumi nici o resposabilitate pentru moarte a o 100 de minori?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce te schimbi tu, cum bate vantul. laughing Crestinul n-o sa vada nici un dumnezeu, dar na, speranta cea datatoare de confort psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Speranta moare ultima :p, eh dap, ai citit ultima mea intrebare

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum citeam tongue

| William a răspuns:

Daca nu impusc pe niciunul nu ma fac vinovat de nimic. In schimb cel care ma omoara pe mine, pe ateu, pe crestin si pe copii se va face vinovat de ucidere. Sunt crestin ortodox.