| beligan a întrebat:

,,Sa stea in tacere? sa fie supuse? rusine pentru o femeie sa vorbeasca in adunare? femeii nu-i dau voie sa invete pe altii?
Nu vi se pare ca acest,,valori"biblice sunt de fapt acte de misoginism?
De ce sunt aceste,, invataturi"iudeo-crestine, declarate sfinte?
http://www.youtube.com/watch?v=BeYke-s3pnI

41 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pai daca sunt barbati care sa dea invatatura nu se cuvine ca femeia sa invete pe barbat in Biserica, bineinteles, nu aici pe TPU!

| beligan explică (pentru EmaS):

Bine,bravo,du-te sa-ti dea,, invatatura'' pastorul, că pe tine nu te duce mintea!

| EmaS a răspuns (pentru beligan):

Ba sigur ca ma duce.Am facut studii biblice si cunosc foarte multe, dar dau invataturi femeilor sau chiar fac lectii biblice la Azilul de batrani.

| beligan explică (pentru EmaS):

Te duce mintea, DAR, pastorul e pastor, este,, vocea'' lui Dumnezeu!

| EmaS a răspuns (pentru beligan):

Da, asa a lasat Dumnezeu randuiala! Si daca este o invatatura buna in conformitate cu Sfanta Carte, nu vad nimic gresit.

| beligan explică (pentru EmaS):

Daca nu vezi nimic gresit,in a te lasa sub influenta altora,cand de fapt si tie ti-a dat Divinitatea puterea sa discerni...,in continuare,,spun'', ei acesti popi, pastori, predicatori, de asta au si nevoie -de turma!

| EmaS a răspuns (pentru beligan):

Dragul meu, eu am primit certitudinea mantuirii.Si daca nu as mai frecventa o Biserica, eu am o relatie personala cu Dumnezeu. Eu Ii spun :''Tata'' iar El imi spune :''Iata-Ma!''

| beligan explică (pentru EmaS):

Si la pastor cum ii spui?
Daca nu ai,, nevoie''de intermediari (pastor) atunci de ce mai frecventezi aceea cladire? precum am, mai spus: ca sa-ti etalezi tinuta vestimentara?

| EmaS a răspuns (pentru beligan):

Crezi ca este cel mai potrivit loc pentru a-mi etala tinuta? Merg la Biserica pentru a avea partasie cu fratii si surorile pentru a canta si ne ruga impreuna. Pentru ca vezi tu, unde pui mai multe lemne pe foc, este si flacara mai mare. Asa este si cu harul lui Dumnezeu se revarsa din plin peste adunare si simti prezenta binecuvantata a lui Dumnezeu slava Sa!

| sitărescu a răspuns (pentru beligan):

Fără sarcerdoțiu nu ar exista nici o religie, care să reziste în timp și să aibă elemente concordante.

Membrii credințelor care resping ierarhia preoțească o fac pentru că se autointitulează fiecare în parte preoți, prooroci-proorocițe, trimiși, unși, tălmaci, mesageri sau misionari - unelte ale divinității.

Taxele sunt pentru folosul obștesc, că sunt tot felul de șmecheri care fură e condamnabil.

Partea administrativă va fi mereu sub lupa controverselor deși nu reprezintă esențialul.

Ar fi super constructiv și moralizator dacă ni s-ar da și exemple de bună gestiune, pe sistemul- uite că se poate, ca să corectăm ceva.

Dar legat de bani

Chiar și yoghinii îi usucă de bani pe occidentali pentru cursurile lor, pe unii îi alienează mintal, iar alții și-au vândut casele și proprietățile ca să-l servească pe guru.

Deși ei propovăduiesc "dezvoltarea sinelui", "auto-cunoașterea" și meditația personală.

Asta ți se pare o cale spirituală elevată de iluminare?

| relian a răspuns (pentru EmaS):

Gresit.Unde pui mai multe lemne pe foc asa este dar focul lui Dzeu este peste tot.Deci acele lemne de care tu vorbesti se duc la Dzeu nu se duc la biserica.Ca urmare de la tine un lemn de la altu alt lemn asa ajung la Dzeu si el isi poate varsa ce zici ca isi varsa peste toti indiferent unde sar afla ei.Cum zici tu inseamna ca daca un f mare credincios nu poate merge la biserica din motive stiu si eu de care acel har care se revarsa de Dzeu peste el nu se varsa ca nu este in biserica.Frumoasa povestire dar neadevarata se pare.Se vede ca ganditi cu capul pastorului care va ademeneste la biserica sa va mai scuture de ceva banuti, si sa mai lingeti ceva ciolane vorba lui beligan.Deci tu indiferent ce ai spune nu se potriveste.Ca urmare voi mergeti la biserica pentru altceva.Sa mai vorbiti unu cu altu, sa mai intilniti persoane noi, unia sa agate ceva, altii sa mai capete una alta de la altii, pentru birfe si asa mai departe.Nu este vorba aici de revarsare de ce spui tu ca Dzeu se revrasa oriunde, parca asa se spunea nu? Si era sa uit mergeti la biserica sa arati ce pantofi ati mai cumparat, sa va dati mari. Daca ai studiat ceva pai studiaza mai bine nu asa ca rata prin apa sa nu se prinda nimic de tine.Dar eu stiu cum studiati voi, sau ce inseamna pentru voi sastudiat.Voi invatati biblia pe de rost si aia inseamna studiat.Nu stati sa disecati, sa dati cite posibile explicatii unor propozitii si asa mai departe.Voi mergeti cititi, si aratati citi ati memorat fiecare, vezi eu sint mai bun ca tine am memorat mai mult, deci sint mai aproape de Dzeu. Povesti de adormit fetusi.Cam asa sta situatia zic eu. Daca ma poti contrazice adu dovezi, nu citate din biblie ca pe alea le stiu si eu, iar daca nu le stiu am o biblie in care sa ma uit si sa citesc.Adu ceva ce vine de la tine nu de la popa sau pastor.

| EmaS a răspuns (pentru relian):

Total eronat. La Biserica pe care o frecventez, este program si nu se vorbeste in timpul adunarii.

| relian a răspuns (pentru EmaS):

Totuleronat ce adica? Spune ceam spus gresit? Nu in biserica faceti asta ci dupa slujba.In rest zi-mi ceam spus gresit de revarasari de duh si restu.Doar spui eronat asa fara nici o explicatie.Deci m-am convins de cite stii.Ai vazut ca teamincuiat si gata eronat. Tipic crestinilor.

| beligan explică (pentru relian):

EmaS iti va raspunde că e,, o taină'' rolling on the floor

| EmaS a răspuns (pentru relian):

Cred ca nu merita efortul.

| relian a răspuns (pentru EmaS):

Nu merita efortul? Atunci ce fel de credincioasa mai esti tu daca ignori pe cineva care vrea sa afle si sa stie? Naspa sincer.Vino cu ceva clar.CIteste ce wai scris de ce va adunati voi la biserica.Ai spus clar ca acolo voi sinteti ca si niste lemene, cu cit p; ui mai multe pe foc cu atit focul se face mai mare, adica harul lui Dzeu se revarsa peste voi acolo in biserica maimult decit altundeva.Asa ai scris.Si eu am spus ca Dzeu fiind peste tot isi revarsa harul oriunde si la fel.Si am intrebat asae sau nu? Tu trebuie sa spui da sau nu.Dar stiu f bine ca este cum am zis eu, insa vreau sa aud de la voi crestinii asta, sa va vad ca in sfirsit recunosteti si voio ceva, ca uneori sa nu zic mai mereu spunetinumai chestii gresite.Deci recunoaste aici in fata marii adunari TPU-iste ca ai gresit cind ai afirmat ce ai afirmat.Ai curajul sa o faci? Nici atit voi credinciosii se pare niciodata nu gresiti, niciodata nu stiti savac cereti scuze, niciodata nu e altfel decit cum spuneti voi.Asta e alt cusur al vostru.Se pare canumai cusururi aveti.Deci cum poti sa vii si sa spui cuiva canu se merita efortul? Asta este lipsa de respect din partea ta fata de cel caruia ii adresezi cuvintele astea.Rusine sa iti fie.Dar stai linistita ca Dzeu te vede si te va pedepsi pentru ceeacespui si ce gindesti.

| relian a răspuns (pentru beligan):

Da asa este e o taina numai de ei stiuta si doar ei au acces la aceste taine.Omanei mari nu din astia deal de noi.Noi nu auzi ce spune nu meritam efortul sa ni se explice aceste taine.

| EmaS a răspuns:

Prin credinta in Isus Hristos.

| EmaS a răspuns:

Oricine se caieste si se intoarce la Dumnezeu se pocaieste si paraseste pacatul, primeste mantuirea.,, Domnul Iisus Hristos a proclamat: "Eu le dau viaţa vecinică, în veac nu vor pieri, şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea. Tatăl Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decât toţi; şi nimeni nu le poate smulge din mâna Tatălui Meu" (Ioan 10:28-29). Atât Iisus cât şi Tatăl ne-au prins strâns în mâinile lor. Cine ar putea să ne separe din mâna Tatălui şi a Fiului?

Efeseni 4:30 ne spune că credincioşii sunt "pecetluiţi pentru ziua răscumpărării". Dacă credincioşii nu ar avea siguranţa mântuirii, pecetluirea nu ar putea fi păstrată pentru ziua răscumpărării, ci numai până la ziua păcatului, a apostaziei şi a absenţei credinţei. Ioan 3:15-16 arată că oricine crede în Iisus Hristos va "avea viaţa veşnică". Dacă unei persoane i s-a promis viaţa veşnică, însă după aceea i se ia înapoi, înseamnă că încă de la început nu era vorba despre ceva "veşnic". Dacă siguranţa mântuirii pentru veşnicie nu este adevărată, promisiunile din Biblie în ce priveşte viaţa veşnică ar fi eronate.

Cel mai puternic argument în ceea ce priveşte siguranţa mântuirii se găseşte în Romani 8:38-39: "Căci sunt bine încredinţat că nici moartea, nici viaţa, nici îngerii, nici stăpânirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nici cele viitoare, nici înălţimea, nici adâncimea, nici o altă făptură, nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Hristos, Domnul nostru." Siguranţa mântuirii pentru eternitate este bazată pe dragostea lui Dumnezeu pentru aceia pe care El i-a răscumpărat. Siguranţa mântuirii noastre este plătită de Hristos, promisă de Tatăl şi pecetluită de Duhul Sfânt.''

| EmaS a răspuns:

Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem.

| EmaS a răspuns:

Da, daca ai pacate cat nisipul marii daca te pocaiesti ti se vor ierta. El a platit pretul. Ziua de maine nu o promite Dumnezeu nimanui.Da, dar nu este bine sa te culci pe o ureche! De cate ori era intrebat un om de ce nu se intoarce la Dumnezeu el raspundea: o mai am timp. Mi-am pregatit un verset pe care o sa il spun inainte de a muri si voi fi iertat ca si talharul de pe cruce.Dar intr-o zi venind de la moara cu sacul in spate a cazut pe scari, si si-a frant gatul, nu a mai avut timp sa isi spuna rugaciunea pregatita cu multa grija.

| EmaS a răspuns:

Acesta este harul lui Dumnezeu.Cine vrea sa vina sa ia apa vietii fara plata.Dar multi refuza invitatia.

| EmaS a răspuns:

Nu generaliza.Sunt oameni care au constientizat ca sunt pacatosi si s-au impacat cu Dumnezeu prin jertfa Domnului Isus au primit iertarea si mantuirea in dar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In biblie sant bine delimitate rolurile barbatului si ale femeii, acestia fiind pe picior de egalitate deoarece sant parti ale aceluiasi trup spiritual care prin unire prin taina cununiei devine un singur trup.lumeste vorbind, vezi prea bine ca de la vorba la fapta este multa alergatura in privinta egalitatii.beligane? am un exemplu de remarca a unui inginer care era casatorit cu o doctorita stomatolog. daca vrei pot sa ti-o spun in privat.de experienta mea personala ce sa spun? despre parerea altor oameni? renumiti, fizolofi, de stiinta? nu are rost.se vede cu ochiul liber.

| beligan explică (pentru anonim_4396):

,,Picior de egalitate''?
,,Sa stea in tacere? sa fie supuse? rusine pentru o femeie sa vorbeasca in adunare? femeii nu-i dau voie sa invete pe altii?
Oare aceste afirmatii stupide,chiar nu pot fi luate in seamă?
Stii ca omul de stiinta Hypatia din Alexandria a fost ucisa din cauza acestor,,invataturi''?
Stii cine a fost?
,,TAINA CUNUNIEI'' bă nene,ce-i cu vrajeala asta de taina? aste sunt teorii popesti de doi lei! Stii cate divorturi exista in Romania in urma acestei,, taine''a cununiei? mai multe decat casatorii!
Asta fac popii, cand e ceva ce nu pot explica, zic că e,, o taină'' Ce stupizenie!

| sitărescu a răspuns:

Să-nțeleg că tu cauți să-ți faci vizitatori la postările de pe youtube?

Văd că pe toți i-ai rezolvat, popi, pastori, evanghelici, ortodocși.

Ce ar putea motiva un ateu să se mute cu cortul pe TPU și să se lupte cu ceva în ce nu crede?

Aceleași filme postate și repostate, care instigă la ură inteconfesională, sexistă și de clasă.

Un copil de clasa a III-a ți-ar putea explica despre rolul femeii în societatea creștină, doar că tu nu ești dispus să iei aminte.

Mai important e să speculezi tenta feministă a doamnelor pentru a le întoarce împotriva Bisericii.

Ești mai fanatic decât "sectanții" și "popii" pe care-i critici.

| beligan explică (pentru sitărescu):

Esti pe,,langă''tare!
Nu sunt sub nici o formă ateu!
Cred cu tarie ca exista o inteligenta Divina a universului,dar sub nici o forma acel batranel cu barba descris de Daniel din biblie,care crezi tu!
Daca nu-ti convine aceste filme,NU TE IUTA!
Du-te si toceste-ti coatele si genunchii prin biserici si-n fata popilor, daca tu crezi ca aceasta-i,, calea'' Esti liber(ă). De-abia te asteapta barbosii imbuibati sa te mai usureze de,, gologani''pentru niste infuzie de busuioc, sau sa lingi niste ciolane de morti!
Mergi cu bine!

| sitărescu a răspuns (pentru beligan):

Bagatelizări din astea ieftine am tot întâlnit, am impresia că ai o înțelegere foarte limitată despre creștinism dacă, pentru tine exercițiul de credință se rezumă și se identifică cu tocitul coatelor și al genunchilor.

"Bărboșii" nu au cum să mă ușureze de nimic, dacă nu vreau să dau, NU DAU și asta e valabil cu privire la orice cotizație din orice cult.

"O inteligență divină a universului" în mod sigur nu te instigă la jigniri, discordii și la o propagandă prin negație, în care să calci în picioare o religie în care altul își pune o parte din suflet.

Tu ai părăsit de mult critica obiectivă a unor exagerări administrative, tu ești aici ca să discreditezi creștinismul și să smintești oamenii care pun botul la titlurile tale de OTV :

,, Sa stea in tacere? sa fie supuse? rusine pentru o femeie sa vorbeasca in adunare? femeii nu-i dau voie sa invete pe altii?

Mai lipsea să pui înainte ȘOC!

Nu ai atitudinea moderată a unor oameni raționali ci înclini spre un fanatism destructiv, pe care teoretic încerci să-l combați.

| beligan explică (pentru sitărescu):

Te intreb : ce ar fi crestinismul pentru tine, daca nu ar exista acele cladiri( biserici) popii, ritualurile contracost, traditia?

| sitărescu a răspuns (pentru beligan):

În primul rând, cam toată lumea e la curent cu acele video-uri repetarea lor la nesfârșit nu face decât să arate o intenție manipulatorie.

Creștinismul s-a ținut și în catacombe, nu doar în parohii și adunări.

Dar acum să te "șobolănești" prin gropi de pământ, beciuri, pivnițe și locuri obscure, când nu există nici o prigoană, doar de dragul de a te simți diferit și avansat spiritual în închinare, față de "fraierii" care se închină și în locuri publice, e o altă formă de habotnicie.

Eu nu mă închin la materialele care compun clădirea.

| beligan explică (pentru sitărescu):

Intocmai! Pentru mine crestinismul este mult mai mult (adică aberatie) decat taratul in coate si in genunchi in jurul bisericilor si in fața popilor!
Tu ai spus-o! Mai lipsea sa spun SOC! că deja este prea mult!
Jignire catre inteligenta universului,este aceea cand o cărțulie afirmă ca Dumnezeu este un batran cu plete albe si indeamna la pruncucideri!
Aceea este jignire!
Eu indic cu totul si cu totul alta,, imagine'' catre Divin, catre superioritatea si inca neințeleasa sa,, natură''!
Zici ca TU nu dai absolut nici un ban bărbosilor cu fuste!
OK! Dar ce s-ar intampla cu ei daca ar face asa toata turma? ar mai putea profesa,, meseria''lor de manipulatori?
Aberezi jalnic!

| sitărescu a răspuns (pentru beligan):

Ia-o tu altfel, arată-mi tu în istorie, o religie în care să NU FI existat :

- cel puțin o tradiție transmisă prin viu grai, din generație în generație

- un sistem de remunerație sau recompense în bani sau natură pentru cei care oficiază ceremoniile

- sarcerdoțiu sau cel puțin, un exercițiu al autorității sarcerdotale și o anumită ritualică sau tipic în funcție de care se creea o ierarhie pe roluri în rugăciune.

- obiecte de cult și de învățare

- locuri de comuniune sau întâlniri - indiferent că sunt parcuri, grote, hale industriale, săli de sport, plaje, chaturi de net.

Când vei găsi atunci să ma anunți.

"Aberezi jalnic!"

Asta ai zis-o că nu aveai ce să zici, doar ca să mai jignești puțin prin aroganță.

| Liviu a răspuns (pentru beligan):

Ciolane de morti asta a fost buna laughing p.s pacat ca nu esti ateu, eu sunt. laughing

| beligan explică:

Tu nu,,vezi''? ii pui intrebari,si ea iti raspunde cu aberatii,nicidecum la subiect! Tipic,, dres busuiocu'', tertipuri popesti, pastoresti!
Daca o intrebi de ce scrie in biblie ca Dumnezeu instiga la pruncucidere, ea iti raspunde că ce frumos ninge afara!

| EmaS a răspuns (pentru beligan):

Ti se pare tie ca vorbesc asa, ca tu esti paralel cu acest subiect!

| beligan explică:

Ooo,te-ai trezit!
Bineinteles ca Divinitatea ne-a inzestrat cu creier, dar oare creierul nostru trebuie,, programat''de altii? sau de ceea ce indică altii?
Despre ce liber arbitru vorbesti?
Citeste istoria crestinismului, cate rauri de sange nevinovat au curs din cauza conceptelor religioase! cate minti luminate au fost ucise din motivul ca nu puteau sa se conformeze regulilor bisericesti!
Si lista poate continua ...In timpul crestinismului salbatic, eu dacă afirmam ceea ce cred, eram ucis si au si toata familia mea! bineinteles, STIU! multi ar proceda asa si acum, DAR NU POT!

| beligan explică:

Si ce autoritate pamantească poate,, spune''ce vrea adevarata Divinitate?
Iudeo-crestinismul? in nici un caz! Uite ce indică iudeo-crestinismul daca nu respecti regulile lor! http://www.youtube.com/watch?v=_6qqGo-wmdk&feature=youtu.be

| Anisoara961 a răspuns:

Te crezi Dumnezeu sa judeci Cartea Cartilor?

| beligan explică (pentru Anisoara961):

Anisoara neichii dragă, eu nu judec, doar intreb!
Oare tu ce crezi? omul are libertatea sa-si puna intrebari? sau trebuie omorat cu pietre ca pe timpul lui Moise?
http://www.youtube.com/watch?v=wmXI4VxYOrw

| bond007geims a răspuns:

Să știi că cu aceasta ai dat-o în bară. Dacă citești atent îți dai seama că este vorba despre o ordine, femeile nu sunt nicidecum înjosite. Comparativ cu atitudinea față de femeie la acea vreme îndemnurile date creștinilor erau ceva deosebit. Întrebarea a mai fost pusă.

| beligan explică (pentru bond007geims):

Daca aceasta carte a fost dictata de Divin,cum crezi ca a fost posibil sa se scrie asa ceva?
Indiferent din ce motiv,indiferent cand,indiferent de orice interpretare!
Spune-mi,este biblia,,inspirata Divin'' (pentru tine)? Pentru mine NU!
Si stii de ce? Fiindca acei scribi iudeo-crestini care au scris acele carti, habar nu aveau care-i rostul nostru pe acest pamant, ca este universul, ce este materia, Tot ce au facu nu a fost altceva decat sa scrie niste povesti locale si chiar si plagiate, care au fost modificate in decursul mileniilor!
De exemplu, cum ai putea tu om al secXXI sa crezi ca un magar iti poate da sfaturi? biblia spune ca DA! Aceste povesti antice sunt exact genul 1001 de nopti cu covoare fermecate si lampi ce ascunde duhuri, etc.etc.