| anonim_4396 a întrebat:

Să zicem că o femeie și un bărbat au comis un păcat, încălcând una dintre cele 10 porunci.
Ea conștientizează greseala făcută, dar el, deși știe că ce face e condamnabil dpdv religios, nu simte mustrări de conștiință. Femeia da.
El nu este o persoana rea, dar ca fiecare om, are slăbiciunile lui prin care se lasă ispitit.
Ea încearcă să-l convingă să mearga la biserică și prin dovezi biblice, încearcă să-l facă să conștientizeze că ceea ce au făcut este gresit.
El inițial refuza, apoi ușor ușor, se lasă convins și se pocăiește de fapta comisă.

Ce părere aveți de gestul femeii și de întreaga situație?
Credeți că Dumnezeu a lucrat prin ea că să-i salveze sufletul acelui bărbat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da! Dumnezeu a lucrat cu femeia respectiva pentru domnul din poveste. Ce trebuie sa reti, este faptul ca toti suntem pactosi, si toti ne putem mantui. Pacatul meu este la fel de grav ca al tau. Domnul nostru, Isus Hristos, uraște pacatul, dar nu urăște pacatosul. Domnul sa te binecuvanteze!

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce mai faci Rozi? Te-a plătit cineva să faci prozelitism religios de data asta?
Cu sexul oral ne-ai zăpăcit, acum vrei să ne amețești cu Jizăs?
Nu ai aflat încă că Dumnezeu nu este la biserică? Acolo este un loc unde se vorbește despre,
ceea ce nu e același lucru.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersul la biserică nu te va ajuta cu nimic, te duci degeaba, stai acasa si fa ceva util decat sa mergi la biserica asa de ochii lumii, ce varsta ai? Ca nu mi ai spus te am mai intrebat si degeaba.Ai mai mult de 15 ani?

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă mă întrebi pe mine, răspunsul e următorul.
-in cer, nu există oamenii invizibili. Poveste asta a mers bine la oamenii primitivi dar la cei inteligenți din secolul nostru. Nu

| BlackRose03 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Oamenii pot sa aibă orice credință doresc și nu suntem în poziția sa judecam. Consider că oamenii inteligenți nu se plaseaza într-o poziție de superioritate intelectuală fata de persoanele cu alte crezuri. Un om inteligent are încredere absolută în de adevărul pe care îl urmează și acceptă alte crezuri fara sa-si impună propriul adevăr drept superior, chiar daca pentru respectiv acel adevăr reprezintă o realitate absolută. Nu, nu cred in religie. Dar accept că oamenii pot sa urmeze o religie și acea religie sa fie o realitate pentru respectivi.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru BlackRose03):

Fac la fel ca și tine. Fiecare om e liber să creadă în ce vrea sau nimic.

| pufulescu0o a răspuns:

Foarte frumos gestul ei! Mai depinde si de ce pacat au comis. Eu nu pun sexul intre persoane necasatorite printre pacatele capitale!

| AntiReligion a răspuns:

Nu am nicio părere pozitivă despre gestul femeii și despre întreaga situație. Consider că femeia a fost manipulată de o iluzie numită religie, care i-a indus un sentiment de vinovăție și de frică de un Dumnezeu inexistent. Ea a încercat să-l manipuleze și pe bărbat, folosindu-se de dovezi biblice, care nu au nicio valoare științifică sau morală. Ea nu l-a salvat pe bărbat de nimic, ci doar l-a îndepărtat de realitate și de propria sa rațiune.

Religia este o sursă de conflict și o justificare pentru credința fără dovezi. Credința este unul dintre marile rele ale lumii, care împiedică progresul științei și al umanității. Nu există niciun motiv să credem în existența unui Dumnezeu sau a unei vieți după moarte. Singura sursă de cunoaștere și de sens este evoluția naturală, care ne explică originea și diversitatea vieții pe Pământ.

Nu am nevoie de religie pentru a fi moral sau fericit. Morala este o consecință a evoluției sociale și a rațiunii umane, nu a revelației divine. Fericirea este o stare subiectivă, care depinde de factori biologici și psihologici, nu de promisiuni supranaturale. Sunt mândru să fiu ateu și să trăiesc în acord cu realitatea și cu știința.

| User2683 a răspuns:

Cred ca ai prea multe scenarii ipotetice si ca stai prea mult in imaginatie.

Nu e treaba femeii sa convinga pe nimeni de nimic. Ea sa isi vada de ale ei si sa-l lase in pace pe barbat. Un om serios in orice privinta isi vede de ale lui, nu incearca sa "converteasca" oamenii.

Nu stiu daca "a lucrat Dumnezeu" prin femeia aia. Ca sunt si oameni care merg de forma la biserica... De ce nu sunt sanse sa fie asa si in cazul barbatului, ca ma îndoiesc ca ai raze X sa ii vezi gandurile omului aluia?

Apropo. Pentru tine singura lege sunt cele 10 porunci? Adica o minima moralitate nu exista? O judecata logica a ceea ce e bine si ce e rau? Daca ai avea asa ceva, nu ai mai pune miliarde de intrebari de genul asta.

| danm22 a răspuns:

Biserica v-a transformat creierul in muci si de aceea apar asemenea intrebari.